Sponzorováno

Polycystická nemoc ledvin – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.25/5 (16)

  • Polycystická nemoc ledvin (PKD) je genetické onemocnění charakterizované tvorbou cyst (tekutých naplněných útvarů) v ledvinách. Tyto cysty se postupně zvětšují a mohou ovlivnit funkci ledvin, což vede k postupnému poklesu funkce ledvin a vzniku dalších komplikací.
  • Polycystická nemoc ledvin může být buď autosomálně dominantní (ADPKD) nebo autosomálně recesivní (ARPKD), což ovlivňuje věk nástupu příznaků a závažnost onemocnění.
  • Mezi možné příznaky a komplikace polycystické nemoci ledvin patří: Zvětšené ledviny: Cysty mohou zvětšit velikost ledvin, člověk pak cítí tlak v břiše nebo bolest v břiše. Vysoký krevní tlak: PKD může vést k hypertenzi (vysoký krevní tlak), což může zvýšit riziko srdečních onemocnění a dalších komplikací. Poruchy močení: Cysty mohou zablokovat normální odtok moči z ledvin, což může vést k častějšímu močení, bolesti při močení nebo infekcím močových cest. Krvácení do cyst: To může způsobit bolest v břiše nebo v moči. Ledvinové kameny: Lidé s PKD mají zvýšené riziko tvorby ledvinových kamenů. Cysty v jiných orgánech: Kromě ledvin mohou lidé s PKD vyvinout cysty v jiných orgánech, jako jsou játra, slinivka břišní, střeva nebo mozkové cévy.
  • Polycystická nemoc ledvin je chronické onemocnění, které nemá úplnou léčbu. Léčba je zaměřena na kontrolu symptomů, prevenci komplikací a zpomalení pokroku onemocnění. To může zahrnovat léky ke snížení krevního tlaku, léčbu bolesti, léčbu infekcí močových cest, sledování funkce ledvin a v některých případech může být nezbytná dialýza nebo transplantace ledvin.
  • Pokud máte podezření na PKD, je důležité to konzultovat s lékařem - pro získání správné diagnózy a léčby.

Polycystické onemocnění ledvin je genetické onemocnění. U lidí, kteří polycystické onemocnění ledvin mají, se v ledvinách vyvinou cysty naplněné tekutinou. Tyto cysty mohou změnit tvar a velikost. Toto onemocnění je proto závažný stav, který může vést k život ohrožujícím komplikacím.

V tomto článku vysvětlíme, co je to polycystická choroba ledvin a co ji způsobuje. Zabýváme se také jejími příznaky, diagnostikou a léčbou.

Co je to polycystická nemoc ledvin?

U lidí s polycystickým onemocněním ledvin se v ledvinách tvoří četné cysty. Tyto cysty jsou naplněny tekutinou. Časem mohou ledviny zvětšit a změnit jejich tvar.

Ledviny jsou orgány ve tvaru fazole. Ledviny jsou uloženy po obou stranách páteře zhruba uprostřed zad.

Umístění ledvin v těle

Umístění ledvin v těle

 

Úkolem ledvin je filtrovat krev, aby se z těla odstranil odpad a přebytečná tekutina. Zajišťují, že krev obsahuje zdravou rovnováhu vody, solí a minerálů, aby nervy, svaly a další tělesné tkáně fungovaly tak, jak mají. Ledviny také vytvářejí hormony, které tělo potřebuje ke kontrole krevního tlaku a produkci červených krvinek.

Polycystická nemoc ledvin velmi narušuje tuto životně důležitou práci. Jak cysty rostou, mohou zvětšovat orgány, měnit svůj tvar a dokonce vést k selhání ledvin. Cysty se mohou vyvinout i v jiných životně důležitých orgánech, jako jsou játra.

Polycystická nemoc ledvin - ilustrace

Polycystická nemoc ledvin – ilustrace

 

Typy polycystické nemoci ledvin

Existují dva hlavní typy polycystické nemoci ledvin:

Autosomálně dominantní PKD (ADPKD)

Příznaky ADPKD se obvykle objevují ve věku 30 až 50 let a dle studií postihuje 1 ze 400–1 000 lidí. Lékaři by to mohli nazvat dospělou PKD.

Autozomálně recesivní PKD (ARPKD)

Lékaři někdy nazývají ARPKD infantilní PKD, protože postihuje děti. Celosvětově má tento stav 1 z 20 000 dětí.

Příčiny a rizikové faktory

Genetická mutace je to, co způsobuje polycystické onemocnění ledvin. Ve většině případů to tedy znamená, že stav přechází v DNA z rodiče na dítě. Někdy se u člověka může vyvinout genová mutace, která způsobuje polycystické onemocnění ledvin, aniž by ji obdržel od rodiče. Vědci tomu říkají spontánní genová mutace a je to hodně vzácná záležitost.

Polycystická nemoc ledvin postihuje muže i ženy stejně. Zdá se, že věk, rasa a etnická příslušnost neovlivňují šance člověka mít tuto poruchu. Lidé, kteří mají pokrevního příbuzného s PKD, však mají větší pravděpodobnost, že budou mít tento stav, než ti, kteří tyto příbuzné nemají.

Příznaky polycystického onemocnění ledvin

Lidé mohou žít s ADPKD roky, aniž by o tom věděli. Obvykle dostanou diagnózu pouze mezi 30 a 50 lety věku, pokud mají komplikace.

Příznaky ADPKD jsou:

  • bolest v boku a v zádech
  • bolesti hlavy
  • krev v moči

ARPKD je mnohem vzácnější než ADPKD, ale lékaři jej mohou zaznamenat ještě před narozením dítěte. Mezi příznaky patří zdánlivě velké ledviny plodu a nedostatek plodové vody v děloze, obojí může odhalit ultrazvuk.

Příznaky ARPKD po narození jsou:

Sponzorováno

  • vysoký krevní tlak
  • dýchací potíže
  • nafouklé břicho
  • zvracení po krmení
  • problémy s růstem v obličeji a končetinách

Děti s ARPKD nemusí vykazovat žádné příznaky, pokud nemají závažnou formu onemocnění. U těchto dětí mohou příznaky být:

  • vysoký krevní tlak
  • infekce močového ústrojí
  • bolesti zad nebo boku
  • křečové žíly
  • jsou na svůj věk nízké nebo malé

Diagnóza polycystického onemocnění ledvin

Lékaři v současné době používají tři hlavní testy, které jim pomáhají diagnostikovat polycystické onemocnění ledvin. Jsou to:

  • ultrazvuk
  • CT vyšetření
  • MRI sken

Všechny tři jsou zobrazovací testy, které využívají zvukové vlny nebo rentgenové paprsky k nahlédnutí do těla.

Lékař zkontroluje, zda jsou na ledvinách viditelné nějaké cysty. Také se dotyčné osoby zeptají na její příznaky a na to, zda má někdo v jejich rodině polycystické onemocnění ledvin.

Lékaři mohou také použít testování DNA k diagnostice polycystického onemocnění ledvin. K tomu mohou požádat o vzorek krve nebo slin dané osoby.

Komplikace polycystického onemocnění ledvin

Komplikace polycystického onemocnění ledvin mohou být:

Selhání ledvin

Jak se ledviny zvětšují a mění tvar, nemohou správně vykonávat svou práci. Díky tomu se v těle hromadí škodlivé odpady a stoupá krevní tlak.

Lidé se selháním ledvin mohou zadržovat nadbytečnou tekutinu a jejich tělo nemusí produkovat dostatek červených krvinek.

Cysty jater

Dle studií se u více než 80 % lidí s PKD vyvinou cysty v játrech. Mezi pacienty s PKD jsou cysty častější u žen než u mužů.

Cysty bývají velmi malé, což znamená, že je vzácné, aby přispěly k selhání jater. Mohou se však nakazit.

Příznaky infikované jaterní cysty jsou horečka a bolest v pravé horní části břicha.

Prolaps mitrální chlopně

Když má někdo prolaps mitrální chlopně, znamená to, že chlopeň, která odděluje horní a spodní část levé srdeční komory, nefunguje správně. Příznaky jsou zejména bušení srdce a bolest na hrudi.

Kýly

Kýly v břiše a tříslech jsou častější u lidí s polycystickým onemocněním ledvin než u lidí bez tohoto onemocnění.

Léčba polycystického onemocnění ledvin

V současné době neexistuje žádný lék na polycystické onemocnění ledvin u dospělých, ale lékaři spolupracují s pacienty na tom, aby zvládli komplikace a pomohli jim zpomalit rychlost růstu cyst.

Zdravý životní styl, který zahrnuje pravidelné cvičení a vyváženou stravu, může pomoci oddálit nebo předejít selhání ledvin. Snížení stresu a odvykání kouření také přispívají k celkovému dobrému zdraví.

V některých případech mohou lékaři doporučit, aby lidé užívali léky na kontrolu krevního tlaku.

V závislosti na závažnosti stavu může léčba ARPKD nebo polycystického onemocnění ledvin u kojenců a dětí zahrnovat tyto metody léčby:

Výhled pacientů

Výhled pro lidi s polycystickým onemocněním ledvin závisí na závažnosti jejich onemocnění.

Děti narozené s velmi těžkou ARPKD mohou zemřít během několika hodin nebo měsíců. Dle údajů, asi 30 % novorozenců s ARPKD zemře dříve, než dosáhnou 1 měsíce věku. Z těch, kteří přežijí svůj první měsíc, je 82 % stále naživu ve věku 10 let.

Lidé s méně závažnými formami onemocnění, včetně těch, kteří dostanou diagnózu v dospělosti, mohou žít desítky let, aniž by to způsobilo nějaké vážné problémy.

Lidé mohou zpomalit progresi onemocnění zdravou stravou a zdravým životním stylem.

Je důležité si uvědomit, že závažnost onemocnění se liší od člověka k člověku.

Souhrn

Polycystická nemoc ledvin je genetický stav, který způsobuje růst cyst naplněných tekutinou v ledvinách. Tyto cysty mění tvar a velikost těchto orgánů a mohou vést k život ohrožujícím komplikacím, včetně selhání ledvin.

Lékař může diagnostikovat polycystické onemocnění ledvin už u plodu v děloze nebo u dítěte, teenagera nebo dospělého. Obecně platí, že pozdější diagnóza odpovídá méně závažné formě stavu.

Neexistuje žádný lék na polycystickou nemoc ledvin, ale lidé mohou podniknout kroky, které pomohou zpomalit progresi onemocnění. Patří mezi ně udržování zdravého životního stylu a užívání léků na kontrolu krevního tlaku.

Sponzorováno

Máte s tímto onemocněním nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si o ledvinách přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Annakek / depositphotos.com
  • Polycystic kidney disease Autoři: Carsten Bergmann, Lisa M. Guay-Woodford

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva