Sponzorováno

Plicní mor – infekční nemoc způsobená bakterií Yersinia pestis – příznaky, příčiny a léčba 4.3/5 (10)

  • Plicní mor je jednou z forem moru, což je závažná infekční nemoc způsobená bakterií Yersinia pestis. Tato forma moru je vysoce nakažlivá a může být smrtelná, pokud není rychle léčena.
  • Plicní mor má rychlý nástup a příznaky se objevují obvykle do 1-3 dnů po expozici bakterii.
  • Plicní mor se šíří hlavně vzdušnou cestou, prostřednictvím kapének z dýchacích cest nakažené osoby. Může také vzniknout sekundárně, když dýmějový nebo septický mor infikuje plíce.
  • Léčbou jsou antibiotika. Okamžité podání antibiotik, jako jsou streptomycin, gentamicin, doxycyklin nebo ciprofloxacin, je klíčové pro přežití.
  • Plicní mor je velmi vážná nemoc, která vyžaduje rychlou a účinnou léčbu, aby se předešlo fatálním následkům a zastavilo její šíření.

Plicní mor nastává, když se bakterie moru dostanou do plic. Je to jediná forma moru, která se může šířit mezi lidmi. Příznaky mohou být zejména silná bolest hlavy, horečka a rychle se rozvíjející zápal plic.

Mor může postihnout lidi a i další savce. Bakterie, která způsobuje mor, Yersinia pestis, se obvykle přenáší bleším kousnutím, ale může se šířit i jinými způsoby.

Plicní mor vyžaduje rychlou léčbu antibiotiky. Plicní mor je nejtěžší formou onemocnění a bez léčby může být smrtelný.

Bakterie Yersinia pestis pod elektronovým mikroskopem.

Bakterie Yersinia pestis pod elektronovým mikroskopem.

 

Příčiny plicního moru

Yersinia pestis je bakterie, která způsobuje mor. Existují tři hlavní formy moru:

Mor postihuje hlavně zvířata.

Yersinia pestis se může přenášet ze zvířat na člověka prostřednictvím těchto cest:

  • Bleší kousnutí: Bakterie se nejčastěji přenáší kousnutím od blech. Epidemie moru typicky postihuje hlodavce. Pokud hlodavec na nemoc zemře, blechy, které se na nich živily, se začnou živit na jiných zvířatech, jako jsou psi a kočky. Tato zvířata pak mohou přenášet blechy obsahující bakterie do bližší blízkosti lidí.
  • Kontakt s tělními tekutinami nebo tkáněmi obsahujícími bakterie: Bakterie se mohou rozšířit na osobu, pokud manipuluje s tkání nebo tělními tekutinami zvířete nakaženého morem. Pokud například lovec stáhne zvíře z kůže bez použití rukavic nebo dodržení jiných náležitých opatření, může se nakazit bakterií Yersinia pestis. Lidé pak mají dýmějový a septikemický mor z tohoto typu expozice.
  • Kapénky obsahující bakterie: Pokud mají lidé a jiní savci plicní mor, mohou vykašlávat kapičky obsahující bakterie do vzduchu. Tyto kapičky mohou způsobit plicní mor, pokud je vdechne osoba nebo jiný savec, obvykle po přímém nebo blízkém kontaktu s osobou nebo zvířetem s nemocí. Jedině tak se může mor šířit mezi lidmi.

Plicní mor se také může rozvinout, když se bakterie Yersinia pestis rozšíří do plic pacienta s neléčeným dýmějovýmm nebo septikemickým morem.

Příznaky plicního moru

Podle WHO mohou být symptomy plicního moru následující:

  • celková slabost a pocit vyčerpání
  • bolest hlavy
  • horečka
  • zimnice
  • bolesti těla
  • nevolnost a zvracení

Tyto příznaky se mohou objevit velmi náhle.

Plicní mor může navíc způsobit rychle se rozvíjející zápal plic a doprovází ho:

  • dušnost
  • kašel, který může produkovat krvavý nebo vodnatý hlen
  • bolest na hrudi

Pokud se u někoho rozvine plicní mor poté, co se bakterie rozšířila do plic v důsledku neléčeného dýmějového nebo septikemického moru, může pociťovat další příznaky, jako jsou zduření lymfatických uzlin.

Lidé musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud pociťují výše uvedené příznaky. Bez léčby může mor vést k potenciálně život ohrožujícím komplikacím.

Diagnóza

Lékař může zahájit diagnostický proces hledáním fyzických známek moru, jako jsou bleší kousnutí nebo zduření lymfatických uzlin. Nemusí se ale objevit žádné zjevné známky plicního moru.

Lékaři mohou odebrat vzorky krve, hnisu nebo sputa od pacienta k otestování v laboratoři, po vyhodnocení symptomů osoby. Lékaři také mohou zahájit léčbu moru ještě před potvrzením konečných výsledků testů, aby pomohli předejít komplikacím.

Sponzorováno

Léčba plicního moru

Lékaři léčí plicní mor antibiotiky. Čím dříve se člověk takto léčí, tím lepší je jeho výhled. Plicní mor může být dle studií smrtelný během 18 až 24 hodin do nástupu symptomů bez odborné léčby.

Lékaři mohou také léčit komplikace moru. Navíc mohou prohlédnout i další lidi, kteří byli v úzkém kontaktu s někým s plicním morem. V některých případech je mohou bedlivě pozorovat a také jim mohou předepsat preventivně antibiotika.

Prevence

Jedinci, kteří žijí v oblastech, kde je větší pravděpodobnost výskytu moru, mohou podniknout následující kroky, které jim pomohou zabránit infekci Yersinia pestis:

  • Ochrana proti hlodavcům v domácnosti a na zahradě: Lidé musí skladovat krmivo pro domácí zvířata a divoká zvířata v dobře uzavřených nádobách. Také je třeba odstranit potenciální stanoviště hlodavců obklopující jejich domov, jako jsou hromady kamenů nebo hnízda krys v palivovém dříví.
  • Dodržujte hygienická opatření: Lidé se musí vyhýbat kontaktu s mrtvými zvířaty. Lidé musí nosit rukavice, pokud manipulují se zvířaty, která se mohla nakazit morem.
  • Používejte repelent proti hmyzu: Jednotlivci musí použít repelent proti hmyzu během činností, jako je turistika, kempování nebo práce venku, v případě vystavení blechám. Lidé mohou aplikovat přípravky obsahující permethrin na oblečení a DEET na pokožku.
  • Používejte přípravky proti blechám u domácích zvířat: Zvířata, která se volně potulují, mohou mít blechy. Lidé mohou pomoci předcházet blechám tím, že na své domácí mazlíčky použijí přípravky proti blechám. Musí také vzít svého mazlíčka k veterináři, pokud se nakazí blechami nebo onemocní.
  • Udržujte domácí mazlíčky mimo svá lůžka: Lidé musí zabránit tomu, aby domácí mazlíčci, kteří se volně potulují, spali s nimi v posteli.

Odborníci nedoporučují očkování proti moru, s výjimkou určitých vysoce rizikových skupin lidí. To jde třeba o laboratorní personál, který je často vystaven vzorkům, které mohou obsahovat Yersinia pestis, a také další zdravotnický personál.

Budoucí rizika plicního moru

Ze studie z roku 2022 vyplývá, že ačkoli jsou v současnosti propuknutí plicního moru relativně vzácné, k riziku budoucích propuknutí by mohly přispět následující faktory:

  • Rezistence na antibiotika: Podobně jako u jiných typů bakterií si Yersinia pestis může vyvinout rezistenci na určitá antibiotika. Předchozí výzkum zdokumentoval některé kmeny Yersinia pestis odolné vůči antibiotikům.
  • Změna klimatu: Změny faktorů prostředí, jako je teplota a vlhkost, mohou ovlivnit, jak rychle a daleko se šíří infekční nemoci. To může znamenat, že v určitých oblastech jsou ohniska pravděpodobnější.
  • Biozbraň: Některé studie naznačují, že mor je potenciálním kandidátem na budoucí biologickou zbraň. Lidé v minulosti během válek používali blechy a mrtvá těla obsahující bakterie jako biologické zbraně.

Lidé mohou pomoci v boji proti antibiotické rezistenci tím, že budou antibiotika užívat pouze v případě potřeby a přesně podle pokynů svého lékaře.

Shrnu to

Plicní mor je forma moru, která je důsledkem infekce bakterií Yersinia pestis. Může se objevit po kontaktu s kapénkami obsahujícími bakterie od osoby nebo jiného savce s plicním morem. Alternativně se může vyvinout, když se Yersinia pestis dostane do plic v důsledku neléčeného dýmějového nebo septikemického moru.

Příznaky plicního moru mohou znamenat horečku, bolest hlavy a rychle se rozvíjející zápal plic. Léčba vždy znamená užívání antibiotik.

Lidé žijící v určitých oblastech mohou podniknout kroky k zabránění šíření moru, jako je ochrana svých domovů proti hlodavcům, používání repelentů proti hmyzu a zabránění volně pobíhajícím domácím mazlíčkům spát ve svých postelích.

Sponzorováno

Pokud se u člověka objeví příznaky, které mohou naznačovat plicní mor, musí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Včasná léčba je nezbytná pro prevenci potenciálně život ohrožujících komplikací.

A dále si o plicích přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva