Sponzorováno

Plicní chlamýdie neboli Chlamydiová pneumonie – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (25)

Chlamydiové infekce se léčí antibiotiky, jako doxycyklin, azitromycin, erytromycin a levofloxacin.

Chlamydiové infekce se léčí antibiotiky, jako doxycyklin, azitromycin, erytromycin a levofloxacin.

Chlamydia pneumoniae je jedním z nejrozšířenějších druhů chlamydií v současnosti. Její průběh je většinou mírný a asymptomatický, ale u starších pacientů probíhá těžko a může skončit i smrtí.

Chlamydia pneumoniae (Plicní chlamýdie) je ze všech druhů chlamydií vyskytujících se v lidské populaci nejrozšířenější. Způsobuje infekce horní a dolní části respiračního systému – sinusitidy, faryngitidy, bronchitidy i pneumonie. Odhaduje se, že celosvětově odpovídá za 5 – 15% pneumonií získaných v kolektivu. Přestože je průběh infekce převážně mírný až asymptomatický, může přejít do chronické bronchitidy, chronické obstrukční plicní nemoci, sarkoidózy a astmatu. První ohraničenou epidemii pneumonií způsobenou neobvyklým kmenům chlamydií pozorovali ve Finsku v roce 1978. Až retrospektivně sérologické vyšetření odhalilo, že šlo vlastně o infekci Ch. pneumoniae. Podobně se zjistilo, že rozsáhlá epidemie chlamydiových infekcí, která se vyskytovala v Dánsku, Norsku a Švédsku v letech 1981 – 1983, diagnostikována původně jako ornitóza (původce Ch. Psittaci), v podstatě byla také způsobena Ch. pneumoniae.
 

Příčiny vzniku plicní chlamýdie

Původcem onemocnění je bakterie Chlamydia pneumoniae. Chlamydie jsou vnitrobuněční paraziti, podobně jako viry. Mikroorganismus se původně nazýval TWAR, a to podle názvu dvou původních izolací – Taiwan (TW-183 a AR-39). Dnes se považují za dva samostatné druhy chlamydií.
Zdrojem nákazy je infikován jedinec, který sekrety z respiračního traktu přenáší původce onemocnění na vnímavého jedince. Infekce se šíří vzdušnou cestou – aerosolem.
 

Výskyt

V zemích západní Evropy výskyt infekce u dětí prudce stoupá zahájením školní docházky. Prevalence protilátek u dospělé populace dosahuje díky reinfekce 40 – 70%. Infekce způsobené CHPS se vyskytují každoročně, byla však pozorována určitá periodicita. Po 2 – 3 ročním období vysoké incidence (výskyt najednou probíhajících onemocnění) následuje 4 – 5 roční období s nízkým výskytem onemocnění.
 

Sponzorováno

Příznaky chlamydiové pneumonie

Silné bolesti krku, často s laryngitidou, doprovázejí velkou část pacientů s pneumonií a s bronchitidou. Až 70% případů může probíhat asymptomaticky. Těžší průběh onemocnění se vyskytuje u starších pacientů. Pokud se takový zápal plic vyskytne u starších pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí nebo srdečním selháním, probíhá velmi těžko, může se skončit i smrtí. U dětí a mladistvých se vyskytuje mírnější průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci. U nesprávně léčených pacientů může rekonvalescence trvat dlouho, kašel může přetrvávat jeden až dva měsíce. Imunita po překonání nákazy je nízká, možné jsou endogenní a exogenní reinfekce.
 

Léčba chlamydiové pneumonie

Chlamydiové infekce se léčí antibiotiky, jako doxycyklin, azitromycin, erytromycin a levofloxacin. Nesmí se podávat sulfonamidy, penicilin a ampicilin – pro jejich bakteriostatické působení, které je často po ukončení léčby doprovázeno návratem nemoci k předešlému stavu s pneumonií. Krátkodobá ATB terapie infekci sice potlačuje, ale neodstraňuje chronickou infekci. Proto se doporučuje dlouhodobá, až třítýdenní léčba.
 

Prevence

Vakcína Chlamydia pneumoniae není k dispozici. Účinná vakcína by měla navodit tvorbu slizničních protilátek, i buňkami zprostředkovanou imunitu. V době zvýšeného výskytu respiračních infekcí je třeba důsledné dodržování epidemiologických opatření, aby se zabránilo šíření onemocnění.

Na závěr – Plicní chlamýdie v kostce

Chlamydia pneumoniae (CPN) – je ze všech druhů chlamydií v lidské populaci nejrozšířenější. Nákaza probíhá kapénkovou infekcí či přímým kontaktem s nakaženou osobou. Inkubační doba je 1 až 3 týdny. V prvotní fázi může CPN způsobovat onemocnění jako rhinitis (zánět sliznice nosní), sinusitis (zánět vedlejších dutin nosních), otitis media (zánět středního ucha), pharingitis, bronchitis (zánět průdušek), pneumoniae, bronchiální astma, konjunktivitis (zánětlivé onemocnění oční spojivky), artritis (reaktivní artritida) atd. Dále může být roznesena do celého těla a může napadnout mnoho dalších tkání (nervová a svalová tkáň, mozek a také imunitní buňky – markofágy). Důsledkem toho je vysoká pravděpodobnost vzniku velice těžkých a závažných onemocnění při neléčené nebo pozdě diagnostikované chlamydiové infekci: astma, artritida, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba, chronický únavový syndrom, chronická sinusitida, RS (roztroušená skleróza), zánětlivé střevní onemocnění, prostatitida, fybromyalgia, kardiovaskulární onemocnění a spoustu dalších.

VIDEO: Diagnostika a léčba chlamydiových infekcí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva