Sponzorováno

Plicní arteriální hypertenze – jak se léčí? 4.83/5 (24)

Plicní arteriální hypertenzePlicní arteriální hypertenze (PAH) představuje jednu z forem zvýšeného krevního tlaku v plicních tepnách. Je to hendikepující, oslabující a smrtelné onemocnění. Vážně ovlivňuje schopnost člověka vykonávat většinu běžných činností každodenního života. Plicní hypertenze může být způsobena některým z mnoha onemocnění (například plicním nebo srdečním onemocněním nebo krevními sraženinami. Samotná plicní arteriální hypertenze se ve většině případů vyskytuje bez jakékoliv známé příčiny. Někdy doprovází revmatické choroby, vrozené vady srdce, choroby jater a jiné vzácnější onemocnění.

Objevuje se bez ohledu na věk, rasovou nebo etnickou příslušnost, bez ohledu na fyzickou zdatnost a kondici. Může postihnout kohokoliv a kdykoliv a stále se odhaluje v poměrně pokročilém stadiu. Lidé, kteří žijí s plicní arteriální hypertenzí, se trápí s takovou jednoduchou aktivitou jako je dýchání, kterou většina z nás považuje za samozřejmou a o níž ani nepřemýšlí.

Plicní arteriální hypertenze je závažné onemocnění

PAH je závažné onemocnění, které významným způsobem zasahuje do života člověka postiženého touto diagnózou a celého jeho okolí. Laici a často i odborníci si ji zaměňují s arteriální hypertenzí („vysoký tlak“), od které se však zásadně liší. Podstatou plicní arteriální hypertenze jsou víceré chorobné procesy – smrštění drobných plicních tepen (artérií) a zmnožení buněk v jejich stěnách, které hrubnou. Zároveň se uvnitř cév mohou vytvářet drobné krevní sraželinky. Prvotní podnět, který vyvolá tyto změny, zůstává stále neznámý. Výsledkem však je, že pravá komora srdce musí na to, aby přečerpala přes plíce dostatečné množství krve, vytvořit vysoký tlak (hypertenzi), a tak vynakládat obrovskou námahu.

Sponzorováno

Po čase pravá komora srdce toto přetížení nezvládne a selže. Navenek se to projeví jako dušnost při fyzické námaze, otoky nohou či hromadění vody v těle. Jelikož je to progresivní onemocnění, po čase se pacient dostane do stádia, kdy přestanou léky zabírat a zbývá už jen transplantace plic, na kterou také nemůže být každý pacient zařazen.

Ještě nedávno jsme byli v léčbě pacientů s plicní arteriální hypertenzí prakticky bezradní. K dispozici byly léky, které pomáhaly těmto lidem jen minimálně a nedokázaly zvrátit nepříznivý a nezadržitelný průběh onemocnění. V posledních letech jsme se však stali svědky pokroku, když se do běžné praxe dostali léky, které jsou schopny zmírnit příznaky, zlepšit kvalitu života, zpomalit průběh nemoci a snad i prodloužit život pacientů. Dnes je léčba pacientů v ČR srovnatelná s vyspělým světem. Čím dříve se s léčbou začne, tím je šance na lepší výsledek vyšší. Léčba však zůstává složitá, doživotní, finančně velmi náročná a psychologicky vyčerpávající pro pacienta, jeho příbuzné, ale i ošetřující personál a celou společnost.

Léčba plicní arteriární hypertenze

Pokud chceme tuto nemoc účinně léčit, musíme ji včas odhalit. Diagnostiku však ztěžuje vzácný výskyt, který zpusobu, že množil lékaři se s touto nemocí Během Své celoživotní lékařské praxe vůbec nesetkají a nemyslí na ni. Příznaky se navíc dají snadno zaměnit s jinými, mnohem běžnějšími nemocemi, než je samotná plicní arteriální hypertenze, tedy např. ischemická choroba srdeční, postiženým srdečních chlopní, ale i chronický zánět průdušek, astma, chudokrevnost a další.

Na plicní arteriální hypertenzi proto lékaři nezvyknou zaměřil hned na zacatku diagnostického procesu. Třeba na ni myslet – zejména u pacientů, u nichž obtíže přetrvávají navzdory běžné kardiologické a nervové léčbě, u těch, kde závažnost symptomů neodpovídá.

Sponzorováno

Léčba plicní arteriální hypertenze je technicky, finančně, psychologicky i organizačně mimořádně náročná. Mohlo by se zdát, že malý počet pacientů snižuje význam této nemoci pro společnost. Nízké povědomí o nemoci v laické i odborné veřejnosti, nepředvídatelný výskyt, často mladý věk postižených, opožděné stanovení diagnózy a náročnost léčby z ní však dělají závažný celospolečenských problém.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva