Sponzorováno

Plicní absces – lokalizovaná hnisavá dutina v plicní tkáni – příznaky, příčiny a léčba 4.4/5 (10)

  • Plicní absces je infekční onemocnění plic, které se projevuje jako lokalizovaná hnisavá dutina v plicní tkáni. Tato dutina vzniká v důsledku odumření (nekrózy) části plicního parenchymu, často jako následek bakteriální infekce.
  • Nejčastější příčinou plicního abscesu jsou bakterie, například anaerobní bakterie, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae a další.
  • Hlavní léčba spočívá v dlouhodobém podávání vhodných antibiotik, často intravenózně.
  • V některých případech může být nutné chirurgické odstranění hnisu nebo drenáž.

Co je to plicní absces?

Plicní absces je dutina naplněná hnisem. Ve většině případů je to výsledek bakteriální infekce v plicní tkáni. Infekce způsobí odumírání plicní tkáně. Ve vzniklém prostoru se pak shromažďuje hnis. Plicní absces může být celkem obtížné léčit a může být také život ohrožující.

Pokud plicní absces trvá méně než 4 až 6 týdnů, je považován za akutní. Plicní absces, který trvá déle, je považován za chronický.

Plicní absces - ilustrace

Plicní absces – ilustrace

 

Jaké jsou příznaky plicního abscesu?

Nejnápadnějším příznakem plicního abscesu je produktivní kašel. Obsah, který je vykašláván, může být krvavý nebo hnisavý, s nepříjemným zápachem.

Mezi další časté příznaky patří:

  • zápach z úst
  • horečka 38,3 °C nebo vyšší
  • bolest na hrudi
  • dušnost
  • nadměrné pocení nebo noční pocení
  • neúmyslné hubnutí
  • silná únava

Příčiny – co vlastně způsobuje plicní absces?

Plicní abscesy lze klasifikovat jako primární nebo sekundární. Mají různé příčiny a vyvíjejí se z různých kmenů bakterií.

Primární plicní absces

Primární abscesy jsou způsobeny infekcí přímo v plicích.

Podle studie z roku 2015 je nadměrné pití alkoholu (alkoholismus) stavem, který s největší pravděpodobností způsobí, že člověk bude více náchylný k rozvoji plicního abscesu.

Lidé potýkající se s nadměrným pitím alkoholu často zažívají záchvaty zvracení a mají i změněné úrovně vědomí. Tyto komplikace zvyšují pravděpodobnost, že osoba vdechne obsah žaludku a bakterie do plic, což může způsobit infekci.

Lidé, kteří hodně pijí alkohol, mají často oslabený imunitní systém kvůli špatnému celkovému zdraví a podvýživě, což také usnadňuje rozvoj infekce.

Pneumonie, včetně jednoho z typů pneumonie známého jako aspirační pneumonie, může také způsobit primární plicní absces. Aspirační pneumonie je infekce, která se vyvine po vdechnutí potravy nebo sekretů z úst, žaludku nebo dutin do plic místo do jícnu. Je to velmi častá příčina primárních abscesů.

K aspiraci potravy nebo sekretu dochází nejčastěji, když je někdo pod sedativy nebo v bezvědomí, buď v důsledku intoxikace nebo anestezie.

Vdechovaný materiál často poškozuje plicní tkáň. Je také obvykle plný bakterií, buď z infekce, nebo z normálních bakterií nacházejících se v ústech, dýchacím traktu nebo žaludku.

Sekundární plicní absces

Sekundární abscesy jsou způsobeny čímkoli jiným než infekcí, která začíná v plicích. Třeba například:

  • obstrukce v plicích
  • koexistující onemocnění v plicích
  • infekce z jiných částí těla, které se šíří do plic

Sekundární plicní abscesy jsou méně časté než primární plicní abscesy.

Kdo je ohrožen plicním abscesem?

Lidé, kteří hodně pijí alkohol nebo lidé, kteří byli nedávno nemocní (zejména se zápalem plic) mají vyšší riziko vzniku plicního abscesu.

Mezi další osoby, které jsou také ohroženy, patří osoby s oslabeným imunitním systémem z:

  • transplantaci orgánu
  • rakoviny
  • HIV
  • autoimunitního onemocnění

Riziko je také vysoké u lidí, kteří byli nedávno v narkóze nebo sedaci, a u těch, kteří byli v bezvědomí v důsledku zranění nebo nemoci.

Sponzorováno

Rizikovým faktorem je také vdechnutí cizího předmětu, který blokuje velké dýchací cesty.

Jak se diagnostikuje plicní absces?

Při diagnostice plicního abscesu se lékař nejprve podívá na vaši zdravotní anamnézu. Bude chtít vědět o nedávných operacích, kdy byla použita anestezie. Pokud má podezření na absces, analyzují vaše sputum neboli hnis.

Lékař může také použít zobrazovací techniky, jako je rentgen nebo CT, aby se podíval na to, kde se infekce v plicích nachází, a vyloučil další stavy, jako je rakovina nebo emfyzém.

U závažnějších infekcí může lékař odebrat vzorek tekutiny z oblasti abscesu pomocí nástroje zvaného bronchoskop.

Pokud se lékař domnívá, že se vám do plic dostal cizí předmět, může zavést bronchoskop do průdušnice, aby jej lokalizoval.

Fáze plicního abscesu - ilustrace

Fáze plicního abscesu – ilustrace

 

Léčba – jak se plicní absces léčí?

Antibiotika jsou primární léčbou plicního abscesu. Lékaři obvykle doporučují, aby léčba trvala od 3 týdnů do 8 týdnů. V některých případech však může být nutná léčba po dobu 6 měsíců nebo déle.

Lékař může také navrhnout změny životního stylu, jako je vyvarování se kouření, pokud kouříte, a pití více tekutin (typicky čisté vody).

V některých případech mohou být nutné invazivnější postupy nebo operace. Do plic může být zavedena trubice, která odvádí hnis z abscesu, nebo může být vyžadován chirurgický zákrok k odstranění infikované nebo poškozené plicní tkáně.

Jaké jsou možné komplikace plicního abscesu?

Ve vzácných případech může plicní absces prasknout. To je pak vážný lékařský problém. Chirurgická léčba může také vést ke komplikacím.

Potenciální komplikace po ruptuře nebo chirurgické léčbě abscesu jsou:

  • Empyém. U empyému se kolem plic v blízkosti abscesu hromadí infikovaná tekutina. Tento stav může být život ohrožující. K odstranění tekutiny je nutný okamžitý lékařský zásah.
  • Bronchopleurální píštěl. Bronchopleurální píštěl je abnormální spojení, které se vyvíjí mezi dýchacími cestami a prostorem ve výstelce kolem vnější strany plic. Bronchoskopie to může napravit. Při bronchoskopii může bronchoskop a tmely uzavřít píštěl.
  • Krvácení z plic nebo hrudní stěny. Může to být malé množství krve nebo velké množství krve, což je život ohrožující.
  • Šíření infekce do jiných částí těla. Pokud infekce opustí vaše plíce, může způsobit abscesy v jiných částech vašeho těla, třeba absces mozku.

Jaký je výhled pacientů s plicním abscesem?

Primární plicní absces, který je léčen antibiotiky, se hojí bez komplikací v asi 90 procentech případů. Sekundární plicní abscesy mají vyšší šanci na smrt. Co nejrychlejší léčba může značně zlepšit výhled pacientů.

Sponzorováno

Lidé s potlačeným imunitním systémem, základními zdravotními problémy nebo bez přístupu ke zdravotní péči jsou náchylnější k nepříznivým následkům, tedy i ke smrti.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Sakurra / depositphotos.com
  • Lung Abscess Autoři: Bhanusivakumar R. Sabbula; Guhan Rammohan; Sanjeev Sharma; Jagadish Akella.
  • Zdroj obrázku ve článku: scio21.ukr.net / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva