Sponzorováno

Plané neštovice (varicella) – virové onemocnění – jak na léčbu? 4.78/5 (18)

  • Plané neštovice, známé také jako varicella, jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění způsobené virem varicella-zoster. Toto onemocnění je charakteristické výsevem svědivých vyrážek a puchýřků po celém těle.
  • Začíná jako malé červené skvrny, které se postupně mění v puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýřky praskají a tvoří se strupy. Puchýřky jsou velmi svědivé. Mírně zvýšená teplota nebo horečka je běžná.
  • Plané neštovice se přenášejí přímým kontaktem s vyrážkou nebo vzdušnou cestou prostřednictvím kapének z nosu a úst infikované osoby. Onemocnění je nakažlivé 1-2 dny před objevením vyrážky a až do doby, kdy všechny puchýřky jsou zaschlé a tvoří strupy.
  • Zatímco u dětí probíhají plané neštovice obvykle mírně, mohou u dospělých a lidí s oslabenou imunitou způsobit závažnější komplikace, jako je zápal plic, encefalitida nebo bakteriální infekce kůže.

Plané neštovicePlané neštovice jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění typické pro dětský věk. Hlavním příznakem onemocnění jsou svědivé vyrážky s puchýřky naplněnými tekutinou.

Inkubační doba a průběh u planých neštovic

Inkubační doba planých neštovic je obvykle 12 až 14 dní, ale může to být až 25 dní. Virus se šíří nejčastěji kapénkami z dýchacích cest nebo dotekem tekutiny z puchýřků. Dítě je infekční již 1 až 2 dny před výsevem vyrážky a dále až 3 dny po posledním výsevu vyrážky.

Plané neštovice mají u jinak zdravých dětí většinou lehký průběh. Vzácně se mohou vyskytnout komplikace, jako např. bakteriální kožní infekce, zápal plic nebo encefalitida. Při onemocnění ve vyšším věku je riziko komplikací vyšší. Proděláním onemocnění vzniká doživotní imunita proti planým neštovicích, ale v dospělém věku je bohužel možná reaktivace viru v organizmu v podobě onemocnění pásovým oparem (obvykle u osob s poruchou imunity, např. onkologických pacientů nebo HIV pozitivních osob).

Toto onemocnění je charakteristické výsevem svědivých vyrážek a puchýřků po celém těle.

Toto onemocnění je charakteristické výsevem svědivých vyrážek a puchýřků po celém těle.

 

1 až 2 dny před výsevem vyrážky se mohou u dítěte objevit příznaky, které připomínají běžnou respirační virózu, především zvýšená teplota (popř. horečka) a bolest hlavy, v některých případech i rýma nebo kašel. Poté se na kůži (nejčastěji vlasech a na trupu) objeví růžovočervené skvrnky, ze kterých po 2 až 3 dnech vznikají puchýřky, naplněné nejprve čirou a později mléčně zbarvenou tekutinou. 4. až 5. den po výsevu začínají puchýřky zasychat a hojit se. Puchýřky se objevují ve vlnách, takže dítě má na těle současně vyrážky v různých fázích vývoje. Vyrážka se postupně šíří po celém těle. Počet vyrážek může dosahovat až několika stovek. Zvýšená teplota obvykle trvá po celou dobu výsevu vyrážky, ale postupně klesá.

Sponzorováno

Vyrážka velmi silně svědí, ale je nutné zabránit dítěte ve škrábání, protože škrábáním může dojít k rozvoji bakteriální infekce kůže nebo ke vzniku jizviček. Velmi vhodné je ostříhat dítěti nehty.

Pro jistotu vždy kontaktujte lékaře

Hledejte odbornou lékařskou pomoc:

  • vždy, pokud se plané neštovice objeví u dítěte mladšího 6 měsíců,
  • pokud má dítě horečku vyšší než 39 °C,
  • pokud teplota neklesá ani po 3 – 4 dnech,
  • pokud je kůže kolem vyrážek zarudlá, horká nebo velmi citlivá (to může být příznakem bakteriální infekce),
  • ihned, pokud dítě vykazuje známky postižení nervového systému, např. zvrací, je zmatené, nereaguje na podněty, ztrácí rovnováhu, je podrážděné nebo nezvykle spavé, má křeče apod.

Jak plané neštovice léčit?

Na snížení teploty je možné podat:

  • paralenové čípky – je možné je podávat od narození,
  • ibuprofen (v různé formě) – je možné jej podávat až od 6. měsíce věku dítěte, nesmí se podávat dětem, které jsou dehydrované nebo zvrací,
  • dítěti nikdy nepodávejte aspirin, ten může vyvolat smrtelně nebezpečné onemocnění, tzv. Reyův syndrom.

Pro zmírnění svědění se obvykle doporučuje:

  • časté (i vícekrát denně) omývání kůže mýdlem a vodou, vhodné jsou ovesné koupele (přípravky pro koupel se dají koupit v lékárně bez lékařského předpisu),
  • vyrážku je možné mazat tenkou vrstvou tekutého pudru nebo roztokem genciánové violeti,
  • lékař může předepsat dítěte antihistaminika,
  • u dětí s poruchami imunity nebo s ekzémem může lékař předepsat virostatika, např. aciclovir. Tato léčba však musí být zahájena na začátku onemocnění.

POZOR: O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte.

Máte nějaké zkušenosti s planými neštovicemi? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: O neštovicích

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Plané neštovice (varicella) – virové onemocnění – jak na léčbu?”

  1. […] TIP: Přečtěte si také článek o planých neštovicích. […]

  2. […] zcela vyplněna vazivovou tkání. Takové jizvy se tvoří zejména po překonání akné nebo planých neštovic. Tyto jizvy jsou stále a nemění se, mají tvar jamek nebo […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva