Sponzorováno

Pilonidální sinus neboli nemoc řidičů jeepu – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (30)

  • Velmi zjednodušeně řečeno pilonidální sinus je taková podkožní dutinka, která ústí na kůži v oblasti kostrče.
  • Sinus pilonidalis se může objevit někdy během života, nebo může být i vrozený.
  • Sinus pilonidalis se většinou objevuje u dospělých obézních mužů s bohatým ochlupením.
  • Mezi rizikové faktory dále patří obezita, zvýšené pocení, nedostatečná hygiena a sedavé zaměstnání.

Místo postižené pilonidálním sinem je citlivé a bolestivé, okolní kůže je zarudlá a ze vzniklé dutinky vytéká hnis.

Místo postižené pilonidálním sinem je citlivé a bolestivé, okolní kůže je zarudlá a ze vzniklé dutinky vytéká hnis.

Pilonidální sinus je získané onemocnění kůže intergluteální krajiny – tedy místa mezi hýžděmi. Je to časté onemocnění zejména mladých lidí, které jim může způsobit nemalé trápení a odsoudit je k delší pracovní neschopnosti. Přestože je toto onemocnění docela běžné, pokud se neléčí, může to vést k vážnějším problémům.

Pilonidální sinus je vlastně infekce v záhybech mezi hýžděmi člověka. Vyskytuje se asi u 0,7 % populace, nejčastěji ve věku 16–25 let. Může to být jednorázový problém nebo i chronický stav. Pokud se tento problém neléčí, může chronický pilonidální sinus vést k abscesům a dalším nepříjemnostem.

Kdo často trpí pilonidálním sinem?

Kdokoli vlastně může trpět pilonidálním sinem. U mužů je však třikrát až čtyřikrát častější než u žen. To je také častější u lidí s nadváhou nebo u lidí s mnoha chlupy. Obvykle se vyskytuje mezi věkem puberty, až 40 let, s průměrným věkem mezi 16 a 25 lety.

Během druhé světové války byl pilonidální sinus často označováno jako „nemoc řidičů jeepu“. Je totiž častější u lidí, kteří sedí často, například u řidičů nákladních vozidel, autobusů a jeepů za války. Věřilo se, že nemoc způsobují špatná sedadla, která tlačí na kostrč. Nošení těsného oblečení může také zhoršit tento stav.

Příčiny – co způsobuje pilonidální sinus?

Příčiny pilonidálního sinu nejsou tak zcela známy. Předpokládá se, že je to způsobeno tím, že do pokožky vrůstávají chlupy. Zarostlé chloupky způsobují, že tělo reaguje tak, že vytvoří v tomto místě zánět. Není-li tento problém léčen, může tato infekce vést k cystě a případně k abscesu (kapsy infekce) nebo sinusu (dutina pod kůží).

Sponzorováno

Tento pilonidální problém se obvykle nejprve projeví jako oteklá oblast nebo absces s hnisem. To pak může vést k pilonidálnímu sinu.

Sinus pilonidalis může být vrozený (dermoidní cysta), nebo se objeví až během života třeba zarůstáním chlupů pod kůži. Kůže a podkoží na něj reagují jako na cizí těleso, snadno dojde k infekci, tvorbě granulační tkáně, začnou se utvářet fistuly, nebo se vytvoří abscesové ložisko, vyplněné hnisem.

Jak je problém diagnostikován?

Váš lékař začne kompletní fyzickou prohlídkou. Pouhým okem by měla být viditelná pilonidální infekce. Lékař může vidět problém, vypadá to jako pupínek nebo vytékající cysta. Může vám také položit několik otázek, včetně:

  • Zda se cysta nebo pupínek změnil ve vzhledu
  • Zda z něj vytéká tekutina
  • Zda máte nějaké další příznaky

Pilonidální sinus a jeho léčba

Pokud vaše pilonidální onemocnění pokročilo do stadia sinu, dost možná se budete muset podrobit operaci k jeho léčbě. Pokud máte absces, může být váš lékař schopen abces otevřít a vypustit tak hnis ve své ordinaci. Pak se rána vyčistí, vysuší a nechá zahojit. Budou vám pravděpodobně předepsána antibiotika na pomoc při léčbě infekce.

Existují i další chirurgické možnosti, včetně vyříznutí nemocné oblasti a ponechání rány otevřené nebo, ve vybraných případech, uzavření rány pomocí stehu.

Chirurgie je pak pravděpodobnější řešení v případech opakujících (recidivujících) se pilonidálních sinů. V tomto případě volí specialisté z oboru plastické chirurgie individuální postup.

Pilonidální sinus a prevence – jde to?

Ano jde. Hlavně jde o životní styl – nadváha, kouření, nedostatečná hygiena, stres a vyčerpání – ty mohou ke vzniku tohoto onemocnění velmi přispět. A co je důležité, tyto skutečnosti můžeme my sami ovlivnit. A měli bychom se o to snažit.

I při diagnostice tohoto onemocnění či po chirurgickém zákroku vedoucímu k jeho řešení je nutné zásadně změnit životní postoj a navštívit třeba i centrum poradenství, kde se zaměří na program, jehož cílem je prozkoumat imunitu, hormony pacienta, schopnost detoxikace těla prostřednictvím funkce jater, ledvin, střev a dále psychiku či sociální zázemí. To určitě doporučujeme.

Sponzorováno

Máte s tímto problémem zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Pilonidální sinus neboli nemoc řidičů jeepu – co je to – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Ivo Z. napsal:

    Pilonidální cysta mi vymizela po konzumaci ALA a ořechů (s vysokým obsahem omega 3)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva