Obsah článku
- Perikardiální výpotek je nahromadění přebytečné tekutiny ve vaku podobné struktuře kolem srdce (říká se mu perikard).
- Perikard má dvě vrstvy. Prostor mezi vrstvami obvykle obsahuje tenkou vrstvu tekutiny. Ale pokud je perikardium nemocné nebo zraněné, výsledný zánět může vést k přebytečné tekutině. Tekutina se také může hromadit kolem srdce bez zánětu, například při krvácení po poranění hrudníku.
- Perikardiální výpotek vyvíjí tlak na srdce a negativně ovlivňuje funkci srdce. Pokud se neléčí, může vést k srdečnímu selhání nebo smrti.
Co je perikardiální výpotek?
Perikardiální výpotek, někdy označovaný jako „tekutina kolem srdce“, je abnormální hromadění přebytečné tekutiny, která se vyvíjí mezi perikardem, výstelkou srdce a samotným srdcem.
Koho postihují perikardiální výpotky?
Vzhledem k tomu, že perikardiální výpotky jsou výsledkem mnoha různých onemocnění nebo stavů, může být postižen každý, u koho se vyvine jeden z mnoha stavů, které mohou způsobit výpotek.
Perikardiální výpotky mohou být akutní (rychle se objevují) nebo chronické (trvající déle než 3 měsíce).
Perikardiální tekutina je za normálních okolností přítomna v perikardiálním prostoru (perikardiální vak) v množství 20 ml. Zmnožuje se v řadě stavů různého původu. Za patologické množství (perikardiální výpotek) se považuje objem tekutiny nad 50 ml, objem může přesáhnout 500 ml.
Je perikardiální výpotek vážný?
Závažnost tohoto stavu závisí na primární příčině, velikosti a rychlosti růstu výpotku – a na tom, zda jej lze účinně léčit. Příčiny, které lze léčit nebo kontrolovat, jako je infekce způsobená virem nebo srdečním selháním, umožňují účinně léčit pacienta a zůstat bez perikardiálních výpotků.
Perikardiální výpotek způsobený jinými stavy, jako je rakovina, je velmi závažný a měl by být diagnostikován a léčen okamžitě.
Navíc rychlá akumulace tekutin v perikardu může způsobit srdeční tamponádu, silné stlačení srdce, které zhoršuje jeho schopnost fungovat. Srdeční tamponáda způsobená perikardiálním výpotkem může být dokonce i život ohrožující.
Jaké jsou příznaky perikardiálního výpotku?
Mnoho pacientů s malým perikardiálním výpotkem nemá žádné příznaky. Tento stav je často objeven na rentgenovém vyšetření hrudníku, CT nebo echokardiogramu, které bylo provedeno z jiného důvodu. Zpočátku se perikard může natáhnout, aby se přizpůsobil hromadění přebytečné tekutiny. Příznaky se proto nemusí objevit, dokud se v průběhu času nenahromadí velké množství tekutiny.
Pokud se příznaky objeví, mohou být výsledkem stlačení okolních struktur, jako jsou plíce, žaludek nebo bránicový nerv (nerv, který se spojuje s bránicí). Příznaky se mohou objevit také v důsledku diastolického srdečního selhání (srdeční selhání, ke kterému dochází, protože srdce není schopno normálně relaxovat mezi každou kontrakcí v důsledku přidané komprese).
Příznaky perikardiálního výpotku jsou pak tyto:
- Tlak na hrudi nebo bolest
- Dušnost
- Nevolnost
- Plnost břicha
- Obtíže při polykání
Mezi příznaky, které se vyskytují, když perikardiální výpotek způsobuje srdeční tamponádu, patří:
- Modrý nádech rtů a pokožky
- Šok
- Změna duševního stavu
Srdeční tamponáda je silné stlačení srdce, které zhoršuje jeho schopnost fungovat. Srdeční tamponáda vyplývající z perikardiálního výpotku může být život ohrožující a představuje naléhavý problém vyžadující naléhavý odtok tekutiny.
Příčiny – co způsobuje perikardiální výpotek?
Perikardiální výpotek a možný zánět perikardu z něj vyplývající (nazývaný perikarditida) může mít mnoho možných příčin, včetně těchto:
Sponzorováno
- Infekce – a to virová, bakteriální nebo tuberkulózní
- Zánětlivé poruchy, jako je lupus a revmatoidní artritida
- Rakovina, která se rozšířila (metastázovala) do perikardu
- Selhání ledvin s nadměrnou hladinou dusíku v krvi
- Operace srdce
Jak je diagnostikován perikardiální výpotek?
Vyšetření, které jsou nejčastěji používané k diagnostice perikardiálního výpotku, jsou tyto:
- Rentgen hrudníku
- Skenování hrudníku pomocí počítačové tomografie (CT)
- MRI srdce
- Echokardiogram
- Perikardiocentéza: postup, při kterém se pomocí jehly odstraňuje tekutina z perikardu; tekutina se poté zkoumá, aby se určila příčina výpotku. Často se zákrok řídí echokardiografií.
Léčba – jak se léčí perikardiální výpotek?
Léčba perikardiálního výpotku je založena na základním stavu, který je příčinou, a pokud výpotek vede k závažným příznakům, jako je dušnost nebo potíže s dýcháním.
Lékařská anamnéza, vyšetření pacienta, testování diagnostiky spolu s testováním perikardiální tekutiny pomáhá lékaři určit příčinu a nejlepší metodu léčby. V závislosti na příčině může být přebytečná tekutina buď bohatá na bílkoviny (exsudát), nebo vodnatá (transudát). Tyto dvě kategorie pomáhají lékařům určit nejlepší způsob léčby příčiny perikardiálního výpotku.
Léky
Cílem lékařské péče o perikardiální výpotky je léčba základní příčiny. Používají se tato léčiva:
- Nesteroidní protizánětlivé léky lze použít k léčbě perikardiálních výpotků způsobených zánětem. Mezi tyto léky patří ibuprofen nebo aspirin.
- Diuretika a další léky na srdeční selhání lze použít k léčbě perikardiálních výpotků způsobených srdečním selháním.
- Antibiotika se používají k léčbě perikardiálních výpotků způsobených infekcí.
- Pokud je perikardiální výpotek spojen s přítomností rakoviny, léčba může zahrnovat chemoterapii, radiační terapii nebo léky aplikované do hrudníku.
Lékařské postupy k léčbě perikardiálního výpotku
Bez ohledu na to, zda je perikardiální výpotek transudativní (skládající se z vodnaté tekutiny) nebo exsudativní (tvořený tekutinou bohatou na bílkoviny), je třeba vypustit velký perikardiální výpotek způsobující respirační příznaky nebo srdeční tamponádu, aby se odstranila přebytečná tekutina a zabránilo se její opětovné akumulaci, nebo léčit základní příčinu hromadění tekutin.
Velké perikardiální výpotky mohou být odváděny:
- Ultrazvukem vedená perikardiocentéza, bezpečný a účinný postup k odstranění přebytečné tekutiny z perikardu.
- Videoasistovaná torakoskopická chirurgie (VATS), známá také jako torakoskopie, je minimálně invazivní technika prováděná v celkové anestezii. VATS umožňuje vizuální hodnocení perikardu a používá se, když diagnóza perikardiálního výpotku zůstala nediagnostikovaná navzdory předchozím méně invazivním testům. Používá se také k vypouštění přebytečné tekutiny a zabránění její akumulaci.
- Perikardiální výpotky, které nelze zvládnout lékařskou péčí nebo odtokem přebytečné tekutiny, mohou vyžadovat chirurgickou léčbu.
Perikardiální okno (subxyphoidní perikardiostomie) je minimálně invazivní procedura, při které je v perikardu vytvořen otvor pro odtok tekutiny nahromaděné kolem srdce. Perikardiální okénko lze dokončit malým řezem pod koncem hrudní kosti nebo malým řezem mezi žebry na levé straně hrudníku.
Perkutánní balón – Perikardiotomie je nechirurgický zákrok prováděný pomocí rentgenového vedení k prohlížení perikardu a umístění balónkového dilatačního katétru. Tento postup není úplně běžný.
Sponzorováno
Váš lékař s vámi prodiskutuje možná rizika a přínosy každé možnosti léčby.
Zdroje a studie
- Diagnostika a léčba perikardiálního výpotku Autoři: Jaume Sagristà-Sauleda, Axel Sarrias Mercé, a Jordi Soler-Soler
- Etiologie perikardiálního výpotku a výsledky po perikardiocentéze Autor: Saad Albugami
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské srdce
Přečtěte si také naše další články