Sponzorováno

Pásový opar (herpes zoster) – příčiny, příznaky, léčba 4.7/5 (40)

  • Pásový opar, známý také jako herpes zoster, je virové onemocnění způsobené reaktivací viru varicella-zoster (VZV), stejného viru, který způsobuje plané neštovice.
  • Po prodělání planých neštovic zůstává virus neaktivní (latentní) v nervových gangliích a může se později v životě znovu aktivovat jako pásový opar.
  • Prvním příznakem bývá často bolest, pálení nebo citlivost na jedné straně těla, obvykle v oblasti hrudníku, břicha nebo obličeje. Bolest může být intenzivní a často se vyskytuje několik dní před objevením vyrážky.
  • Chronická bolest v oblasti, kde se vyskytla vyrážka, která přetrvává i po jejím zmizení. Tato bolest může trvat měsíce až roky a je způsobena poškozením nervových vláken.
  • Léky jako acyklovir, valacyklovir nebo famciklovir mohou zkrátit trvání infekce a zmírnit příznaky, pokud jsou podány brzy po objevení prvních příznaků.
  • Proti bolesti mohou být předepsány analgetika, včetně paracetamolu nebo ibuprofenu. V některých případech mohou být předepsány silnější léky proti bolesti nebo léky na nervovou bolest, jako jsou antikonvulziva nebo tricyklická antidepresiva.

Pásový opar se může udělat i na krku

Pásový opar se může udělat i na krku

Zprvu vás zaskočí ostrá, důrazná, silná bolest, jako kdyby vás zasáhl elektrický proud. Po několika dnech se na bolestivých místech objeví vyrážka s puchýřky, které postupně praskají a zanechávají strupy. Onemocnění vyvolává infekce herpetickým virem. Stejný virus způsobuje plané neštovice u dětí. Když se dostane do organismu, zůstává v něm i po odeznění nemoci a může se znovu projevit ve chvíli, kdy má člověk např. oslabený imunitní systém. To je pásový opar.

Virus pásového oparu (Herpes zoster) patří do skupiny herpetických virů (Herpesviridae). Druhá část latinského názvu znamená „pás“ a označuje místo výsevu vyrážky. Pásový opar představuje bolestivé onemocnění, protože popisuje dráhy nervů, dlouho se hojí a postiženého může trápit dlouhé týdny, ba až měsíce po odeznění akutního stavu. Dá se tato nepříjemná bolest potlačit?

Pásový opar (herpes zoster) - ilustrace

Pásový opar (herpes zoster) – ilustrace

 

Kdy je třeba navštívit lékaře?

Nepřipusťte, aby došlo k nevratnému poškození nervů. Při velké bolesti neodkladně navštivte lékaře. Zanedbání nemoci se totiž může skončit trvalým poškozením nervů a dlouhodobými bolestmi, které neustoupí ani po několika letech.

Pasový opar není kožním onemocněním, ale virovou infekcí nervů. V ranném stadiu nemoci používají lékaři aciklovir a výjimečně i kortikosteroidy. Aciklovir zpomaluje šíření viru neštovic a zkracuje čas infekce. Pravděpodobně však nezabraňuje bolestem nervů, které pretvávají ještě dlouho po ústupu kožní vyrážky. V případě trvalé bolesti (tzv. postherpetická neuralgie) lze transplantovat pod kůži miniaturní elektrické zařízení ovládané vnějším vysílačem, které vysílá nízkofrekvenční elektrické impulsy dráždící nervy. Jejich účinky pak tlumí nervovou bolest.

Sponzorováno

Jak přechytračit s pásový opar?

Jak postupovat v počátečním stádiu nemoci

  • Léky proti bolesti – Osoby postižené pásovým oparem by měli hned po propuknutí užít lék proti bolesti, např. paracetamol nebo paralen
  • Posílení imunity – Imunitní systém může urychlit hojení ran. Užívejte zvýšené dávky vitaminu C a B-komplexu. Kromě těchto vitamínů můžete obohatit příjem živin i o mujltivitamíny, které obsahují zinek. Před zahájením léčby se však nutně poraďte s lékařem.
  • Vyzkoušejte lysin – Aminokyselina lysin může ničit virus oparu. Zatím se však tento předpoklad jednoznačně nepotvrdil. Nicméně lysin podávaný v počátečním stadiu pacientům neuškodil, ale pomohl.

Jak postupovat, když už se objedují puchýře

  • Neléčit – Pokud vám puchýře nezpůsobují zvlášť silnou bolest, nejlépe uděláte, pokud je nebudete vůbec léčit. Krémy a masti totiž mohou podráždit kůži a tím zpomalit hojení.
  • Kalamínová mast – Recept pochází od zkušeného dermatologa Dr. Jamese J. Nordlunda. Do roztoku kalamínu přidejte 20 % isopropanolu a po 1 % fenolu a mentolu. Pokud bude fenol příliš silný nebo mentol příliš chladivý, přípravek můžete smísit s vodou v poměru 1:1. V lékárně by vám tento přípravek měli vědět bez problémů namíchat.
  • Pasta s chloroformem a acylpyrinem – vyzkoušejte následující recept: dvě tabletky aspirinu (lék nesmí obsahovat další složky) rozdrťte na prášek a smíchejte ho s dvěma polévkovými lžícemi chloroformu. Pastu nanášejte několikrát denně vatovým tamponem na postiženou pokožku. Pozor! Tento přípravek nesmí používat osoby, které nesnášejí acylpyrin. Chloroform rozpouští zbytky mýdla, tuk a odumřelé kožené buňky. Acypyrin díky tomu proniká hlouběji do kůže a snižuje citlivost nervových buněk. Účinky přípravku se projeví již po pěti minutách a trvají více hodin až dní. Pokud se rozhodnete vyzkoušet tuto metodu, nezapomeňte, že chloroform je těkavá látka a při vdechování většího množství může škodit organismu.
  • Vlhké obklady– flanelový hadr nebo ručník namočte do studené vody, vyždímejte a položte na postiženou pokožku. Čím je voda studenější, tím větší úlevu pocítíte. Stejně účinkuje i ledový obklad.
  • Vyhýbejte se teplu – pokud trpíte na pásový opar, vyhýbejte se teplu. Teplo by totiž mohlo podráždit pokožku.
  • Koupel s přísadou kukuřičného škrobu a ovesné moučky – Do vany s vodou vhoďte hrst kukuřičného škrobu nebo koloidní ovesné moučky a zůstaňte v ní přibližně dvacet minut. Po koupeli byste měli pocítit úlevu, i když nemá dlouhotrvající účinek. UPOZORNĚNÍ: Tuto metodu mohou aplikovat pouze jedinci s výsevem vyrážky v oblasti pasu. Pro osoby, u kterých se objevily puchýřky na čele, není samozřejmě vhodná.
  • Peroxid vodíku – Pokud dojde k infekci puchýřků, zkuste je vyčistit neředěným peroxidem vodíku. Účinná je také mast s antibiotiky, ale musíte si vybrat správný druh. Neomycin a Neosporin s obsahem neomycinu, polymyxinu B a gramicidinu vyvolávají alergii. Lepší je Polysporin složený z Polymyxinu a bacitracinu, případně erytromycinu.
  • Kapsaicin – Vědci se domnívají, že kapsaicin obsažený v červených pálivých papričkách blokuje v organismu tvorbu chemické látky, která rozhoduje o předávání impulsů bolesti v nervech. Masti s podílem kapsaicinu (dají se koupit v lékárnách nebo v prodejnách s alternativními léčebnými prostředky) působí proti nervovému podráždění a tak zmírňují bolesti provázející pásový opar. Metoda je však vhodná až ve fázi, kdy postižená pokožka přestane mokvat a začíná se pomalu hojit.

Jaký je postup po zhojení puchýřků

  • Led v igelitovém sáčku – Pokud bolest přetrvává i po ústupu puchýřků, vložte do igelitového sáčku led a vyšlehejte ním kůži. Takovým způsobem vyšlete nervům chybné informace o bolesti, a to je účinný způsob, jak přestat vnímat původní bolest.
I takto může vypadat Herpes Zoster

I takto může vypadat Herpes Zoster

 

Psychický původ bolesti

U osob trpících na postherpetickou neuralgii, přechází bolest do chronické fáze. Chronická bolest má složitější příčiny. Doprovází ji stres a další duševní problémy. Postižení jedinci by proto měli poradit s odborným lékařem nebo psychologem.

A dále si o pásovém oparu přečtěte

VIDEO: Pásový opar – Herpes zoster

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

6 Komentářů u článku “Pásový opar (herpes zoster) – příčiny, příznaky, léčba”

  1. […] Je odpovědný za plané neštovice, kdy se na různých místech těla tvoří drobné puchýřky. Po vyléčení virus přežívá v nervové tkáni a při vhodných podmínkách vyvolá pásový opar. […]

    • Lada Havlová napsal:

      Přátelé, trpím tímto onemocněním už dlouho. Stále recidivuje, zkoušela jsem toho spoustu. Pravidelné návštěvy na dermatologii -několik měsíců na antivirotikách, odběry krve( kontrola jaterních testů). Závěrečný výsledek žádný. Boj jsem nevzdala. Moje zkušenosti jsou: Hned při výsevu v úplném začátku, používám Framykoin mast. Zastaví další pokračování, tak dva dny hodně mazat a krýt sterilní gázou. Pokud to chytím včas puchýřky neprasknou, přestane to postupně bolet a jeví se první známky zlepšení. Pokud prasknou přikládám vychlazený Peroxid. Stává se mi to při velkých bolestech, nebo stresu a poslední spouštěč je vyčerpání. První bod je však ten nejhorší a to jsem nucena vyhledat lékařskou pomoc.Opravdu mast funguje a úleva je znát brzy. Analgetika neberu , znám větší bolesti. Snad vám moje ,,pokusy,, pomůžou. Lékař tomu nevěřila teď mám masti stále zásobu, nemá problém mi ho psát. Brzké uzdravení všem.

  2. jan napsal:

    ty bolesti jsou opravdové a nelze je nijak zmenšit – ani pomocí dostupných analgetik (Novalgin, Tramal) pořád to bolí a otravuje to život. já jsem po začátku pásového oparu 1 měsíc a velikost těchto bolestí mě až překvapila a hledám na to lékaře specialistu, protože měsíce už to vyzdžet ani nejde…

    • pepa napsal:

      Od 10.8.2016 mám tuto nepříjemnou nemoc a opravdu nic mi moc nepomáhá. Od lékařů jsem vyzkoušel Tralgit,Paltogal,Gabonax.Trošku zabírá Algifen Neo kapky 30 kapek na noc uleví se mi po namazání kvalitním olivovým olejem.Když mám suchou pokožku tak to svědí bolí k zblbnutí.Osvedčíl se mi vitamín B komplex ráno a večer.Doufám že se s tím popereš.

    • Jitka Vybíralíková napsal:

      prosím vás o info, za jak dlouho se vám ulevilo. Mám pásový opar už měsíc, puchyře jsou pryč, ale pořád to bolí a svědí jako blázen. Pořád věřím,že bude líp, ale psychika jde do háje. Díky. Jitka Vybíralíková

  3. Eva napsal:

    mám herpes+pásový opar CMV EBV a chlamydie a to není vše…vypsat své nemoci a operce by zabralo moc času…..celý život jen bolesti a nepopsatelné problémy…u praktika se dozvím jen to, že mám krev jak mimino ..i když mám/kromě jiného/ sníženou celkovou bílkovinu a to svědčí na zánět a nebo i podvíživu…rakovinu atd…má se to v každém případě došetřit…PROČ ALE-že?…/a tak volám do H.K na kliniku že potřebuji Antivirotika a možná opět píchnout Igamplie…to mi kdysi moc pomohle cca rok pokoj…nyní výsev i 2krát do měsíce….léčba je moc drahá a já nyní již nesplnuji kritéria….a navíc mám už víc jak 65let a to si myslím bude to hlavní…..volám tedy na kožní….tam mají dovolenou a tak se chystám na infelkční kliniku…a uvidím kdy mě vezmou….a zda vůbec a pak teprve s doporučením se mohu opět vrátit na imunologii…..KDYŽ JE VÁM ZLE A TO HODNĚ ZLE a máte pořád dokola někde žebrat o pomoc…no to vás kurna rozhodí a naše zdravotnictví s těma jejich neskutečnějma objednávacíma časama a přehazování si vás jako horkej brambor stojí za prd….pokud máte cukrovku, jistou rakovinu, infakt ,nebo jiné „čitelné“ a jasné onemocnění….nebo jste indikovám k operaci a jeli provedena dobře, tak máte vyhráno…jinak je to jen „peklo na talíři“ co nemá konce…..stále si připadám, že jen otravuju…..kdypak se v tomto něco zmnění?kyd si už nebudeme muset vyhledávat co nám pomůže zde a v podobných skupinách?…!§

  4. Jitka Machačová napsal:

    Přeji pěkný den, mám plánovanou operaci TEP kolene na 20.9. 2020 nyní mě.zasáhla opravdu velká bolest pod levou lopatkou.Později velké svědění. Byl mi obv. lékařem diagnostikován pásový opar.. Léčím Herpesinem , B -Komplex a tekutý pudr. Zajímalo by mě , zda je v této situaci vhodná operace. Je mi 69 let a trpím na vysoký tlak a poruch štítné žlázy. Děkuji za radu !

Zanechat komentář ke článku

Zpráva