Obsah článku
- Parainfluenza je skupina virů patřících do rodiny Paramyxoviridae (Paramyxoviry). Tyto viry jsou hlavně spojovány s respiračními infekcemi a mohou způsobit různá onemocnění u lidí. Nejčastěji jsou spojovány s virovým zánětem dýchacích cest.
- Parainfluenza viry jsou obvykle šířeny kapénkovou nákazou, kdy se viry přenášejí vzduchem po kýchání nebo kašlání infikované osoby.
- Infekce parainfluenzou jsou časté, zejména u malých dětí, a mohou se vyskytovat po celý rok, s vrcholem výskytu v chladnějších měsících.
- Většina infekcí parainfluenzou má tendenci být samolimitující a nevyžaduje specifickou léčbu.
- Symptomy mohou zahrnovat horečku, rýmu, kašel, bolest v krku a další příznaky respiračního onemocnění. V některých případech mohou být však závažné a vyžadovat léčbu, zejména u malých dětí nebo jedinců s nějakými problémovými zdravotními stavy.
Co je to vlastně parainfluenza?
Parainfluenza je široký pojem, který lékaři používají k popisu lidských virů parainfluenzy (HPIV) – skupiny infekčních organismů (patogenů). Viry parainfluenzy způsobují mnoho typů onemocnění dolních a horních cest dýchacích. Respirační onemocnění způsobují mírné až závažné příznaky, jako je bolest v krku, kašel a dušnost.
Infekce parainfluenzy může postihnout kohokoli. Jsou celkem běžné u kojenců a dětí. Je možné se nakazit HPIV mnohokrát v životě, i když jste už nakaženi byli, když jste byli mladší. Je méně pravděpodobné, že onemocníte závažným onemocněním po první infekci (obvykle v dětství).
Onemocnění parainfluenzy má sezónní charakter. Jsou častější na podzim, v zimě a na jaře.
Typy virů parainfluenzy
Existují 4 běžně uznávané typy virů parainfluenzy:
- HPIV-1 a HPIV-2. HPIV-1 a HPIV-2 s větší pravděpodobností způsobí nachlazení. HPIV-1 Je spojován s vznikem krupu, což je onemocnění dýchacích cest, které postihuje průdušky a hrtan. Krup může vést ke kašli s charakteristickým hlučným štěkavým zvukem.
- HPIV-3. HPIV-3 pravděpodobněji infikuje vaše dýchací cesty a plíce a způsobí bronchiolitidu, bronchitidu nebo zápal plic.
- HPIV-4. O HPIV-4 toho tolik nevíme, ale odborníci se domnívají, že způsobuje onemocnění podobná HPIV-3. Existují dva podtypy (HPIV-4A a HPIV-4B) a jsou spojeny s mírnými respiračními infekcemi.
Je parainfluenza stejná jako chřipka, RSV nebo COVID-19?
Parainfluenza, chřipka, RSV a COVID-19 jsou způsobeny různými viry, ale všechny mohou mít podobné příznaky. Všechny tyto virové infekce mohou vést k vážným stavům, jako je zápal plic. Jediný způsob, jak zjistit, který z nich máte, je, aby vás otestoval lékař.
Název „parainfluenza“ zní stejně jako „chřipka“ (virus, který způsobuje chřipku), protože odborníci si dříve mysleli, že jde o podobný typ viru. Ale jsou to vlastně různé nemoci.
Jak častá je parainfluenza?
Infekce parainfluenzou jsou velmi časté, zejména u kojenců a dětí. Více než 75 % dětí starších 5 let a 90 % dospělých má známky předchozí infekce HPIV. Vědci tento důkaz našli v protilátkách v krvi, což ukazuje, že jejich imunitní systém v minulosti bojoval s infekcí.
Jak závažná je parainfluenza?
Parainfluenza obvykle není závažná u zdravých dospělých. Pokud máte jiné zdravotní problémy, jako je chronické onemocnění plic nebo oslabený imunitní systém, může být infekce parainfluenzou závažnější a zotavit se z ní dá pomaleji.
Je pravděpodobnější, že zažijete závažné onemocnění způsobené HPIV, pokud:
- Jste mladší 5 let
- Jste starší 65 let
- Máte oslabený imunitní systém, zejména pokud jste podstoupili transplantaci nějakých orgánů.
- Máte chronické plicní onemocnění, jako je astma, CHOPN nebo intersticiální plicní onemocnění.
Příznaky – jaké jsou příznaky parainfluenzy?
Příznaky parainfluenzy jsou obvykle mírné u dospělých, ale mohou být závažnější u dětí nebo osob s oslabeným imunitním systémem. Toto jsou klasické příznaky parainfluenzy:
- Horečka
- Kašel. Může se jednat o mírný kašel, štěkavý kašel nebo přetrvávající kašel s hlenem (bronchitida).
- Rýma nebo ucpaný nos
- Bolest krku
- Vysoký zvuk při dýchání (sípání nebo pískání)
- Chrapot
- Kýchání
Jak se nakazíte virem parainfluenzy?
HPIV se nakazíte přímým nebo nepřímým kontaktem s někým jiným, kdo je infikován. Mezi běžné způsoby, jak získat infekci parainfluenzou, patří:
Sponzorováno
- Od někoho poblíž, kdo zakašlal nebo kýchal. Velmi malé (mikroskopické) kapičky obsahující HPIV se mohou dostat do nosu nebo úst přímo vzduchem. Mohou se také dostat na vaše ruce a poté se dostat do nosu nebo úst, když se dotknete obličeje. To je, dá se říci, klasická forma přenosu.
- Dotknete se povrchu, který je kontaminován virem parainfluenzy, a poté se dotknete obličeje, úst, nosu nebo očí. To zahrnuje věci jako kliky, počítače a telefony.
- Dotknete se rukou nebo obličeje někoho, kdo je nemocný virem parainfluenzy, a poté se dotknete vašeho obličeje, úst, nosu nebo očí.
- Děti tuto nemoc mohou získat od ostatních dětí nebo z dotyku věcí, jako jsou stoly, hračky a vybavení hřiště.
Je parainfluenza velmi nakažlivá?
Parainfluenza se velmi snadno šíří z člověka na člověka. Je zvláště nakažlivá u malých dětí, které si často dávají hračky a ruce do úst a které nerozumí hygieně tak, jako dospělí.
Jak se diagnostikuje virus parainfluenzy?
Obvykle není nutné, aby váš lékař nějak testoval na viry parainfluenzy. Pokud ano, použijí dlouhou špejli s měkkou špičkou (taponem) k odebrání vzorku hlenu z vašeho nosu nebo krku. Pošlou ji do laboratoře, aby otestovali HPIV a další viry nebo bakterie (infekční onemocnění).
Obvykle lékaři diagnostikují onemocnění tak, že se vás zeptají na vaše příznaky a vyšetří vás. Během vaší zkoušky mohou dělat toto:
- Poslechnou si vaše srdce a plíce.
- Podívají se vám do nosu a úst.
- Změří váš krevní tlak pomocí manžety kolem paže.
Léčba – jak zvládnout příznaky viru parainfluenzy?
Mnoho lidí dokáže zvládnout příznaky mírné infekce HPIV v pohodě doma. Dospělí mohou obvykle užívat volně prodejné léky, ale než dětem dáte nějaké léky, zeptejte se lékaře svého dítěte. Děti mladší 16 let by neměly užívat aspirin.
Některé věci, které můžete udělat pro léčbu svých příznaků doma, jsou například:
- Dopřejte si dostatek odpočinku, to je důležité.
- Pijte hodně tekutin, jako je voda, čaje nebo vývar, abyste zůstali hydratovaní.
- Spusťte ve svém pokoji nebo v dětském pokoji zvlhčovač vzduchu, aby byl vzduch vlhký. To může zmírnit bolest v krku, ucpaný nos a kašel.
- Použití Paracetamolu či podobného léku může pomoci snížit horečku a zmírnit bolesti a bolesti.
- Použití dekongestantů, léků na potlačení kašle, expektorantů nebo pastilek do krku může také pomoci, v závislosti na tom, které příznaky vás obtěžují.
Prevence – jak se dá zabránit parainfluenze?
Proti virům parainfluenzy neexistuje žádná vakcína. Riziko onemocnění můžete snížit každodenními návyky, jako například:
- Často si myjte ruce mýdlem a vodou. Pokud nemůžete použít mýdlo a vodu, použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu.
- Zakryjte si nos a ústa, když kýcháte nebo kašlete. Kašel nebo kýchání do rukávu nebo kapesníčku je lepší než do holé ruky.
- Vyhýbejte se přítomnosti jiných lidí, když jste vy nebo oni nemocní nachlazením nebo jinými infekčními chorobami.
- Noste roušku, pokud jste nemocní a nemůžete se vyhnout přítomnosti ostatních.
- Nedotýkejte se obličeje, očí, nosu a úst.
- Nesdílejte jídlo nebo jídelního nádobí (vidličky, lžíce a šálky) s ostatními.
- Naučte děti, jak si správně mýt ruce a další hygienické návyky včas.
Prognóza – co můžete očekávat, pokud máte infekci virem parainfluenzy?
Většina lidí se nakazí virem parainfluenzy před dosažením věku 5 let. Starší děti a dospělí mají obvykle mírnější příznaky s dalšími infekcemi. Většina lidí je schopna zvládnout své příznaky doma, ale dávejte pozor na vážné příznaky. Těžkou nemocí jsou nejvíce ohroženy malé děti, lidé s chronickým onemocněním plic a lidé s oslabeným imunitním systémem.
Jak dlouho parainfluenza trvá?
V závislosti na tom, jaký druh HPIV infekce máte, můžete být nemocní několik dní až týden. Některé příznaky mohou přetrvávat dva týdny nebo déle.
Komplikace viru parainfluenzy
Děti mladší 5 let, dospělí starší 65 let a lidé s narušeným imunitním systémem mají větší pravděpodobnost, že budou mít závažnější průběh onemocnění způsobený HPIV. Nejčastějšími komplikacemi jsou zápal plic a těžké formy kašle. Oba tyto problémy mohou ztížit dýchání a mohou vyžadovat hospitalizaci.
Sponzorováno
HPIV infekce jsou jednou z nejčastějších příčin hospitalizace u dětí s respiračním onemocněním.
A dále si u nás o chřipce přečtěte
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: ArturVerkhovetskiy / depositphotos.com
- Parainfluenza Virus Autoři: Hayat Elboukari; Muddasir Ashraf.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění, Virová onemocnění
Přečtěte si také naše další články