Sponzorováno

Pagofobie – strach ze sněhu a mrazu – jak se léčí? 4.75/5 (16)

  • Pagofobie je specifický typ fobie, která se vyznačuje neúměrným a nepřiměřeným strachem nebo úzkostí z mrazivého chladu, zejména z ledu nebo sněhu. Tato fobie může ovlivnit život jedince a vést k tomu, že se vyhýbá situacím, kde by mohl přijít do kontaktu s chladem, což může zahrnovat omezování venkovních aktivit v zimních měsících, vyhýbání se místům s ledu a sněhem, nebo dokonce vyhýbání se jídlům nebo nápojům, které jsou chlazené.
  • Kognitivně-behaviorální terapie je často používaným přístupem k léčbě fóbií, včetně pagofobie. Terapeut vám může pomoci identifikovat iracionální myšlenky spojené s chladem a pracovat na změně těchto myšlenek. Terapie může také zahrnovat expozici, což znamená postupnou a kontrolovanou expozici chladným podnětům, aby se postupně snižoval strach a úzkost.
  • Farmakoterapie: V některých případech může být léčba pagofobie podpořena léky, zejména pokud se projevuje těžkou úzkostí nebo panikovými záchvaty. Antidepresiva nebo anxiolytika mohou být předepsána lékařem.
  • Kromě profesionální pomoci můžete provádět různé techniky relaxace a sebe-pomoci, které vám mohou pomoci snižovat úzkost a strach spojený s pagofobií. Patří sem hluboké dýchání, meditace a postupné vystavování se chladu v kontrolovaných podmínkách.
  • Léčba pagofobie může být úspěšná, zejména pokud se vyhledá pomoc od kvalifikovaného terapeuta. Je důležité si uvědomit, že fobie mohou ovlivnit kvalitu života a bránit vám v provádění normálních denních aktivit. Proto je důležité hledat léčbu, pokud trpíte pagofobií nebo jinou fobií, která vás omezuje. Terapeut vám může pomoci identifikovat příčiny a naučit se lépe zvládat svůj strach.

Někdo si sníh a mráz užívá, někdo z něj má hrůzu - pagofobie

Někdo si sníh a mráz užívá, někdo z něj má hrůzu – pagofobie

Pagofobie je strach z ledu nebo mrazu.

Příznaky pagofobie

Fobie je třeba brát vážně. To si prosím uvědomme. Pokud jim není věnována náležitá pozornost a léčba, mohou začít omezovat život postiženého. V některých případech až do stupně extrémní úzkosti a deprese. Vědět, jak zvládat myšlenky a úzkost, pomůže člověku nejen žít nebo překonat strach z ledu nebo mrazu. Ale také zvládnout žít kvalitní a dobrý život bez strachu.

Lidé, kteří trpí strachem z ledu nebo mrazu, se ve většině případů záměrně vyhýbají kontaktu s tím, co v nich vyvolává strach nebo úzkost. Může se to zdát jako dobré a rychlé řešení, ale pravdou je, že pokud není zcela pochopeno, co zažíváte, může vás z dlouhodobého hlediska začít bolet nebo omezovat váš život.

Někteří, lidé trpící pagofobií, což je specifická fobie, se snaží vyhýbat nejen přesným předmětům (v tomto případě ledu nebo mrazu) nebo situacím, které ji spouštějí, ale někdy ve vážných případech i myšlence na tyto věci dohromady.

Vyskytlo se mnoho případů, kdy si jedinec vypěstoval fobii z ledu nebo mrazu, kdy se začal bát prožívat samotnou úzkost, protože by se v okamžiku, kdy by byl s některým z nich v kontaktu, cítil velmi nepohodlně. Záchvaty paniky mohou být velmi nepříjemné hlavně proto, že jsou pociťovány na fyzické úrovni. Lidé trpící záchvaty paniky běžně pociťují bušení srdce, bušení srdce nebo zrychlený srdeční tep.

Člověk nemusí nutně být v situaci vystavené ledu nebo mrazu, aby zažil pagofobii. Mozek nemusí být v takové situaci, aby zažil příznaky paniky. Lidský mozek je schopen vytvořit reakci na hrůzostrašné situace, i když subjekt ve skutečnosti v takové situaci není. Prostě jen kvůli myšlenkám na daný podnět.

Lidé jsou různí a stejně tak všechny typy fobií, kterými by někdo mohl trpět. Symptomy se tedy také výrazně liší podle závažnosti, ve které jedinec tyto obavy zažívá. Ale obecně řečeno, specifické fobie a strachy, jako je Pagofobie, spadají do kategorie úzkostných poruch. To znamená, že osoba může zažít některé, ne-li všechny, níže uvedené fyzické a/nebo psychické příznaky.

Fyzické příznaky pagofobie

Ti, kteří trpí ledem nebo mrazem, často zažívají záchvaty paniky. Tyto záchvaty paniky mohou být pro osobu, která jimi trpí, extrémně děsivé a znepokojivé. Tyto příznaky se většinou objevují náhle a bez jakýchkoliv předchozích příznaků nebo varování.

Bez ohledu na to, jak zdrcující jsou pocity úzkosti, záchvat paniky může způsobit skutečné fyzické příznaky, jako jsou, ale bez omezení na následující:

  • silné pocení
  • chvění, třes
  • návaly horka nebo zimnice
  • dušnost nebo potíže s dýcháním
  • pocit dušení
  • rychlý srdeční tep (tj. tachykardie)
  • bolest nebo tlak na hrudi
  • pocit „motýlů“ v žaludku
  • nevolnost
  • bolesti hlavy a závratě
  • pocit mdloby
  • necitlivost nebo mravenčení
  • suchá ústa
  • potřeba jít na toaletu
  • zvonění v uších
  • zmatenost nebo dezorientace
  • hyperventilace
  • tlak na hrudi/bolest na hrudi a potíže s dýcháním
  • zvýšení krevního tlaku

Psychologické příznaky

V některých velmi vážných případech osoba trpící záchvatem paniky vyvolaným pagofobií. Obvykle při vystavení jeho spouštěčům, jako je led nebo mráz. Může mít jeden/nebo všechny z následujících příznaků.

Sponzorováno

  • strach ze ztráty kontroly
  • strach z mdlob
  • pocity hrůzy
  • strach ze smrti
  • strach z újmy nebo nemoci
  • vina, hanba, sebeobviňování
  • pocit smutku nebo beznaděje
  • pocit odpojení
  • zmatek, potíže se soustředěním
  • vztek, podrážděnost, změny nálad
  • úzkost a strach

V některých velmi zvláštních případech mohou existovat lidé, kteří zažívají komplexní fobie. Ty mohou mít často škodlivý vliv na každodenní život a duševní pohodu člověka. Protože mohou omezit něčí život natolik, že se stanou neschopnými vést normální osobní a společenský život. Spouští se tak řetězová reakce výše zmíněných příznaků a nakonec deprese.

Léčba pagofobie

Pro mnoho jedinců, kteří trpí strachem z ledu nebo mrazu, je jednotný název pagofobici. Samotný strach z ledu nebo mrazu se nazývá pagofobie. Necítí vždy potřebu léčby, protože se vlastně jen mohou vyhnout předmětu svého strachu. To dává lidem trpícím pagofobií pocit kontroly nad problémem. Vyhnout se ledu nebo mrazu však někdy nemusí být možné nebo dostačující.

Je důležité, aby člověk s touto fobií, když je to možné, vyhledal odbornou pomoc. Tímto způsobem neztrácíte čas a spolu s doktorem pochopíte, co se vlastně děje. S pochopením můžete dále přejít k překonání strachu z ledu nebo mrazu.

I když je většina fobií vyléčitelná, neexistuje žádná jediná léčba, která by byla dostupná a funkční pro všechny pacienty, nebo by vždy zaručeně fungovala. Silně to závisí na tom, kdo pagofobií trpí, a na závažnosti, s jakou tato osoba zažívá pagofobii. Existují případy, kdy může být účinnější kombinace léčby. Kombinace léčby většinou funguje nejlépe.

Vezměte prosím na vědomí, že byste se neměli léčit sami! Vždy se předem poraďte s lékařem. Léčba uvedená níže je pro informační účely. Níže uvedená léčba se používá u většiny případů fobie.

Terapie mluvením u pagofobie

Terapie mluvením zmůže být velmi účinná při léčbě strachu z ledu nebo mrazu. Terapie mluvením jsou velmi uvolněné a fyzicky nerušivé terapie, které zahrnují rozhovor s vysoce vyškoleným a zdatným profesionálem o vašich myšlenkách, pocitech a chování. Už to pacientům velmi pomáhá.

Existuje mnoho různých typů terapie mluvením, ale všechny mají za cíl:

  • pomoci vám rozpoznat neužitečné vzorce ve způsobu, jakým přemýšlíte nebo jednáte, a najít způsoby, jak je změnit (pokud chcete).
  • pomůže vám vyřešit složité pocity nebo najít způsob, jak s nimi žít
  • pomůže vám pochopit věci a lépe porozumět sami sobě
  • dát vám bezpečný čas a místo, abyste si promluvili s někým, kdo vás nebude soudit

Terapie mluvením jsou ve většině případů stejné jako poradenství, terapie, psychoterapie, psychologická terapie. Obvykle je velmi malý rozdíl mezi tím, co se myslí, když mluvíme o kterémkoli z nich.

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapie stojí na konceptu, že to, co vnímáme, neustále ovlivňuje naše chování. Prožívání úzkosti v některých případech zkresluje a ohýbá naše vnímání nad realitou. Kognitivně behaviorální terapie si klade za cíl zjistit, zda jsou pocity přesným zobrazením reality, a pokud tomu tak není, použít strategie k jejich zpochybnění a překonání.

Například když někdo zažívá pagofobii. Pomocí kognitivně behaviorální terapie můžete zjistit, zda strach a úzkost z ledu nebo mrazu jsou přesným zobrazením reality. A pokud ne, tak odborník ukáže jak pracovat na způsobech, jak to změnit.

Léky

Léky by se samozřejmě nikdy neměly užívat bez předchozí konzultace s lékařem. Obecně se léky k překonání fóbií nedoporučují. Terapie se staly definitivním způsobem, jak překonat strach. Některé typy léků jsou však předepisovány jako krátkodobá řešení vedlejších účinků fobií. Mezi které patří úzkost nebo deprese.

Existují tři obecné typy léků doporučených pro léčbu úzkosti.

Svépomoc u pagofobie

Sponzorováno

Jedním z nejlepších způsobů, jak překonat jakékoli potíže nebo být připraveni, pokud se v životě nějaké objeví, je dobře se o sebe postarat. Umět si pomoci je životně důležité nejen proto, abyste dokázali ovládat svůj strach z ledu nebo mrazu, ale také jiné fobie a úzkosti, než se stanou závažnějšími.

Přečtěte si o jiných fobiích

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva