Sponzorováno

Otrava rýží? Otravu jídlem můžete dostat i ze zbytků rýže – zde je návod, jak se jí vyhnout 4.79/5 (14)

  • Spící bakterie (spory) zvané Bacillus cereus lze nalézt v nevařené rýži. Bakterie se do rýže přenesou z půdy rýžových polí a jejich spory tam vydrží roky, vydrží dokonce i vaření.
  • A když je vařená rýže delší dobu ponechána při pokojové teplotě, teplé a vlhké podmínky probudí bakterie a ty produkují toxiny, které mohou způsobit zvracení a průjem.
  • Trik je podávat a jíst rýži hned, jakmile je uvařená. Pokud si rýži potřebujete uchovat na později, co nejrychleji ji zchlaďte a dejte do lednice.
  • Bakterie Bacillus cereus produkují toxiny, které vám způsobí (obvykle) mírné zvracení krátce poté, co sníte kontaminované jídlo (někdy trvá jen 30-45 minut, než se vám udělá zle).

Bacillus cereus pod mikroskopem

Bacillus cereus pod mikroskopem

Otrava rýží (neboli syndrom smažené rýže) je skutečná věc. Ujistěte se, že zbytky rýže správně skladujete, jinak byste z takové rýže mohli mít nemilé následky.

Milovníci přípravy jídel pro přepravu jídla sebou, berte toto na vědomí – pokud nebudete uvařenou rýži správně skladovat, můžete skončit s otravou jídlem. Možná jste už slyšeli, že ohřívání zbytků rýže je nebezpečné a může způsobit otravu jídlem, a někteří dokonce varují před tím, abyste si zbytky rýže dávali do lednice, pokud vám z večeře nějaká zbyde. Ale ve skutečnosti nebezpečí nepochází z ohřívání rýže, ale z nesprávného skladování rýže před tím, než ji dáte do lednice. Přečtěte si podrobnosti, abyste se v budoucnu vyhnuli jakékoli možnosti otravy zbytky rýže.

Otrava jídlem z rýže, která vám zbyla

Mohou vám zbytky rýže způsobit otravu jídlem? Bohužel ano. Problém je v tom, že nevařená rýže může v sobě mít spory Bacillus cereus, což je bakterie, která může způsobit otravu jídlem. Tyto spory mohou přežít, i když je rýže uvařená, a pokud necháte rýži venku při pokojové teplotě, mohou se spory rozrůst v bakterie a množit se. Bakterie pak mohou produkovat toxiny, které vám mohou způsobit nevolnost.

Pokud se tyto toxiny vytvoří, nezáleží na tom, jak horká bude rýže, když ji znovu ohřejete, tyto toxiny tam stále budou. Nemoc Bacillus cereus, která se někdy nazývá „syndrom smažené rýže“, může způsobit některé nepříjemné příznaky, jako je nevolnost, zvracení a průjem. Příznaky se obvykle projeví během několika hodin po snězení zbytků jídla, ale naštěstí budou trvat jen asi 24 hodin. Ale není to nic příjemného.

Bacillus cereus se běžně vyskytuje v půdě a někdy i v rostlinných potravinách, které se pěstují blízko země, jako je rýže, luštěniny, obiloviny, koření atd.

Sponzorováno

Podobnou otravu můžete mít i z jiného jídla

Rýže však není jedinou potravinou, ve které může Bacillus cereus nebo jiné bakterie růst. Obecně se doporučuje uchovávat všechny potraviny mimo teplotní „zónu nebezpečí“, aby byly v bezpečí před bakteriemi. To znamená, že teplá jídla by měla mít teplotu 60 °C nebo vyšší a studená jídla by měla mít teplotu 4,5 °C nebo nižší. Kdykoli je teplota vašich zbytků v rozmezí těchto dvou čísel, jsou to ideální podmínky pro růst bakterií. A to nechcete.

Nemusíte však vyhazovat všechny zbytky – jen dávejte dobrý pozor na to, jak je chladíte a skladujete. Vždy se doporučuje rychle zchladit zbytky jídla. Nenechte je dlouho mimo stát mimo lednici.

U potravin, jako je polévka nebo rýže, kde jich můžete udělat velký hrnec, rozdělte zbytky do spousty menších nádob (místo jedné velké nádoby), abyste je krátce vychladili na pracovní desce a poté je hned uložte do lednice. I horké potraviny umístit přímo do lednice, nebo můžete zbytky rychle zchladit v ledové lázni, než je přesunete do lednice. Nenechávejte jídlo z lednice déle než dvě hodiny a v ideálním případě se snažte dostat zbytky rýže do lednice do hodiny, aby se bakterie nemohly moc množit.

Zvláště opatrně pak s objednanými jídly, protože ne vždy přesně víte, jak dlouho vaše jídlo bylo při pokojové teplotě. Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, aby vaše rýže nebo jiné jídlo, které jste si koupili s sebou, bylo bezpečné jíst následující den, je dát ho do lednice, jakmile ho přinesete domů.

Rozhodně byste měli být opatrní se zbytky rýže, protože může způsobit otravu jídlem, pokud není správně skladována, ale ve skutečnosti se bakterie mohou množit v téměř každém jídle, které není správně skladováno, a způsobit vám nevolnost. Na to myslete. Bohužel proces vaření již nezabije tepelně odolné spory ani toxin, který bakterie produkují. Chlazení bakterie nezabije, ale velice zpomalí jejich růst.

Jednoduše věnujte pozornost tomu, jak dlouho rýži (či jiné jídlo) leží na stole při pokojové teplotě, a co nejdříve je dejte do lednice. Pokud jsou potraviny uvařeny a je s nimi správně zacházeno, Bacillus cereus pak není problém.

Sponzorováno

A co vy a rýže? Dáváte na to pozor? Nebo si vaříte porci přesně na snězení?

A dále si přečtěte o rýži

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva