Sponzorováno

Otrava ricinem – jak k ní dochází? Příznaky, příčiny a léčba 4.44/5 (16)

  • Otrava ricinem je otrava způsobená toxinem získaným z ricinových bobů, které pocházejí z rostliny Ricinus communis (Skočec obecný).
  • Ricin je extrémně jedovatá látka, která může být smrtelná, pokud je pozřena, vdechnuta nebo vstříknuta do těla. Ricin je jedním z nejvíce toxických přírodních látek, které jsou známy.
  • Příznaky otravy ricinem se mohou lišit v závislosti na dávce a způsobu expozice, ale mohou obecně být tyto: Náhlé a těžké bolesti břicha, průjem, zvracení, horečka, těžká dehydratace, hypotenze (nízký krevní tlak), poruchy funkce ledvin, poruchy srdečního rytmu, respirační potíže, smrt - v závažných případech.
  • Léčba otravy ricinem je především symptomatická a podpůrná, protože neexistuje specifické antidotum pro ricin. Léčba by měla být poskytnuta v nemocnici, kde se může provést podpůrná péče, jako je hydratace, léky proti bolesti, antiemetika (léky proti zvracení) a podpora vitálních funkcí. V některých případech se může provést vyplachování žaludku nebo nasazení aktivního uhlí k absorpci ricinu v gastrointestinálním traktu.
  • Prevence otravy ricinem zahrnuje opatrné zacházení s ricinovými boby a produkty, které mohou obsahovat ricin, a důkladné zpracování, které minimalizuje riziko expozice. Ricin je jedním z nejvíce nebezpečných toxických látek, a proto je důležité, aby byly přijaty opatření k zabránění jeho neúmyslnému uvolnění nebo zneužití.

V tomto článku zjistíte, jak dochází k otravě ricinem, jaké jsou příznaky otravy ricinem a co dělat, pokud jste mu vystaveni.

Ricin je toxický protein přirozeně se vyskytující v semenech rostliny Skočec obecný. Ricin, který se vyrábí jako vedlejší produkt při výrobě ricinového oleje, je jedním z nejúčinnějších toxinů. Je to dokonce potenciální nebezpečí (agent) pro biologickou válku.

Z tohoto důvodu byl ricin zařazen do kategorie B – druhá nejvyšší priorita – nebezpečí pro bioterorismus. Je přísně regulován Organizací pro zákaz chemických zbraní.

Ricin je toxický protein přirozeně se vyskytující v semenech rostliny Skočec obecný.

Ricin je toxický protein přirozeně se vyskytující v semenech rostliny Skočec obecný. N tomto obrázku jsou semena skočce obecného a ricinový olej.

 

Jak vlastně dochází k otravě ricinem?

K otravě ricinem může dojít, pokud jste vystaveni velkému množství ricinu třemi způsoby:

  1. orální požití
  2. injekce do těla
  3. inhalace

Otrava ricinem z jídla

Semena rostliny skočec obsahují ricin. Pokud budete jíst syrová semena, riskujete vystavení nebezpečným hladinám ricinu a rozvoj život ohrožující otravy ricinem. Příznaky otravy ricinem se mohou rozvinout do 10 hodin po požití.

Nevědecké zdroje dokonce naznačují, že u dětí může být konzumace už jen jediného semene skočce smrtelná. U dospělých může být konzumace tří nebo více semen smrtelná.

Podle studií a odborníků je však otrava ricinem z jídla a vaření vysoce nepravděpodobná. Teploty nad 80 ℃ inaktivují ricinový toxin. To znamená, že důkladné vaření potravin je zbaví všech toxinů, které mohly být v potravině přítomny.

Otrava ricinem z inhalace

Předpokládá se, že k vdechování ricinu dochází pouze prostřednictvím záměrného aktu – třeba při biologické válce. Ricin může být koncentrován například do mlhy nebo prášku a uvolněn do vzduchu. Pokud jste v jeho blízkosti, riskujete vystavení smrtelným dávkám.

Příznaky otravy ricinem z inhalace se mohou rozvinout během 4 až 8 hodin po expozici.

Jiné expozice ricinu

Otrava ricinem není nakažlivá. Nemůže se přenášet mezi lidmi prostřednictvím náhodného kontaktu. Pokud však přijdete do fyzického kontaktu s někým, kdo má na těle nebo oblečení ricin, a poté se dotknete nosu nebo úst, riskujete vdechnutí nebo požití ricinu.

Stejně tak ricin neproniká do těla neporušenou kůží. K otravě může dojít, pokud se ricin dostane do porušené kůže, sliznic v očích, nosu a ústech nebo injekcí.

Jaké jsou příznaky otravy ricinem?

Příznaky otravy ricinem závisí zejména na cestě expozice a dávce. Například inhalace ricinu vede k respiračním symptomům. Orální požití způsobuje břišní potíže. Expozice kůže způsobuje zánět a poškození kůže.

Mezi běžné příznaky otravy ricinem patří:

  • kašel
  • zánět kůže a nepohodlí
  • nevolnost a zvracení
  • horečka
  • těsnost na hrudi
  • potíže s dýcháním
  • průjem, který se může stát krvavým
  • krev v moči
  • záchvat
  • selhání orgánů

Bez ohledu na cestu může k úmrtí na otravu ricinem dojít během 36 až 72 hodin, pokud se neléčí.

Je to proto, že ricin způsobuje buněčnou smrt zastavením produkce proteinů v buňkách. Bez těchto proteinů buňky nakonec odumírají a funkce orgánů je ohrožena.

Co byste měli dělat, když jste vystaveni ricinu?

Ke snížení rizika vzniku otravy ricinem po expozici je nutná rychlá reakce.

Pokud jste byli vystaveni ricinu, je toto, co můžete udělat, než vyhledáte lékařskou pomoc:

Sponzorováno

  • Pokud se ricin uvolní do vzduchu, okamžitě se z místa vzdalte a jděte na čerstvý vzduch.
  • Pokud se vám ricin dostane na oděv, svlékněte se a omyjte si pokožku velkým množstvím vody a mýdla.
  • Pokud se vám ricin dostal do očí, sundejte si brýle nebo kontaktní čočky a vyplachujte si oči čistou vodou po dobu 10 až 15 minut.

Po provedení těchto předběžných opatření okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc pro další vyšetření a léčbu.

Chcete-li se dozvědět více o otravě ricinem a opatřeních, která můžete přijmout, abyste se ochránili, kontaktujte Toxikologické informační středisko na čísle 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02.

Má ricin i nějaké své výhody?

Navzdory škodlivým účinkům otravy ricinem může mít ricin slibné výhody pro budoucí použití při léčbě rakoviny.

Například jeden výzkum prokázal, že ricin může být účinný při zacílení a zastavení růstu rakovinných nádorů indukcí buněčné smrti rakovinných buněk.

Podobně byly potenciální terapeutické přínosy specifického ricinového A-řetězce pozorovány ve výzkumu zaměřeném na použití protilátek při léčbě různých druhů rakoviny.

Toxický A-řetězec ricinu může být spojen s monoklonálními protilátkami, které se používají při výzkumu rakoviny ke zpomalení nebo úplnému zastavení růstu rakovinných buněk.

Proto může mít ricin potenciál jako protirakovinná sloučenina, ale pouze pokud výzkum na lidech může prokázat, že účinně léčí různé typy rakoviny.

Má rostlina skočec nějaké výhody pro zdraví?

Jak bylo zdokumentováno v 80. letech 20. století, rostlina skočec obecný (Ricinus communis) je součástí systémů tradiční medicíny ve více než 50 zemích.

Ačkoli existuje jen málo vědeckých výzkumů, rostlina skočec je považována za rostlinu, která má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, jež potenciálně prospívají některým zdravotním stavům.

Také nazývaná Ernada, všechny části rostliny skočec – listy, kořeny a olej z jejích semen – se tradičně používají na tyto problémy:

  • žloutenka
  • kožní poruchy
  • horečka
  • otok
  • artritida
  • kolika
  • jako projímadlo

Je však zapotřebí dlouhodobý výzkum na lidech, aby se zjistilo, zda je rostlina skočec účinná při léčbě těchto stavů, stejně jako bezpečné dávky, při kterých lze těchto výhod dosáhnout.

Navzdory své jedovatosti někteří lidé v minulosti věřili, že extrakty ze skočce mají léčebné účinky. Mělo se za to, že může pomoci při léčbě revmatismu, bolestí kloubů nebo kožních problémů. Nicméně, účinnost těchto přípravků nebyla vědecky prokázána a jejich užívání bylo často spojováno s rizikem nežádoucích účinků.

V některých kulturách byl skočec obecný považován za symbol určitých vlastností nebo mohl mít rituální význam. V těchto případech byl používán spíše jako amulet nebo byl zařazován do rituálů, než jako lék.

V minulosti byly možnosti léčby omezené a lidé často používali rostliny, které měli k dispozici, bez ohledu na jejich jedovatost. V extrémních situacích mohli lidé riskovat užívání jedovatých látek v naději, že přinesou nějaké přínosy.

Pozor na to, že používání skočce obecného v tradiční medicíně není obecně doporučeno a může být nebezpečné. Moderní lékařská věda má k dispozici mnoho bezpečnějších a účinnějších léčivých prostředků, které by měly být preferovány.

Stejně jako u většiny chemikálií, to, zda člověk po vystavení ricinu onemocní či nikoli, závisí na tom, jak velkému množství ricinu byl člověk vystaven, jak dlouho expozice trvala, jaká byla metoda expozice (inhalace, požití nebo injekce) a dalších faktorech. Obecně platí, že když je dávka stejná, vystavení ricinu injekčně má největší potenciál způsobit onemocnění, následuje inhalace a poté požití.

Čistota ricinu může také významně ovlivnit to, jak člověk bude na ricin reagovat. Například ricin má větší potenciál způsobit onemocnění, pokud byl čištěn speciálními, technicky náročnými procesy, které nejsou snadno dostupné. Kromě složitosti výroby ricinu, který je vysoce čištěný, je také velmi obtížné vyrobit ricin, který si zachovává fyzikální vlastnosti, které usnadňují inhalaci.

Shrnu to – sečteno a podtrženo

Ricin je jed přirozeně se vyskytující v ricinových bobech. Při žvýkání a spolknutí ricinových bobů může uvolněný ricin způsobit otravu.

Rostlina skočec obecný se používá v mnoha systémech tradiční medicíny, ale její semena obsahují silný toxin ricin.

Ricin se typicky vyrábí jako vedlejší produkt při výrobě ricinového oleje. Ricin může způsobit život ohrožující otravu, pokud je do těla požito, vdechováno nebo injikováno velké množství.

Navzdory potenciálu otravy ricinem může mít ricin potenciál jako budoucí protirakovinná léčba díky své schopnosti způsobit buněčnou smrt rakovinných buněk a nádorů. Toto je nyní ještě v oblasti průzkumu.

Sponzorováno

Ricin je velmi toxický. Funguje tak, že se dostane do buněk lidského těla a zabrání buňkám ve výrobě proteinů, které potřebují. Bez proteinů buňky umírají. Nakonec je toto jeho působení škodlivé pro celé tělo a může způsobit smrt.

A o otravách si ještě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva