Sponzorováno

Otrava kukurbitaciny či syndrom toxické dýně – jedovatou cuketu nebo dýni poznáte podle chuti 4.44/5 (16)

  • Otrava kukurbitaciny je způsobená konzumací potravin obsahujících vysoké koncentrace kukurbitacinů, což jsou hořké a toxické sloučeniny nacházející se v některých rostlinách čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae), jako jsou dýně, cukety, okurky a melouny.
  • Tyto sloučeniny se mohou přirozeně vyskytovat v divokých nebo špatně vyšlechtěných odrůdách těchto rostlin.

Ano, konzumace cukety může za určitých okolností způsobit otravu

Ano, konzumace cukety může za určitých okolností způsobit otravu

Přestože je tykev bohatá na živiny, může vám způsobit i otravu, pokud si nedáte pozor.

Dýně, cukety, okurky a melouny mohou totiž obsahovat kukurbitacin E, což je toxická sloučenina, která může způsobit otravu neboli syndrom toxické dýně. Třeba cukety s obsahem kukurbitacinů vyvolávají u člověka převážně průjmy, bolesti břicha a nevolnosti, někdy i halucinace nebo ztráty vědomí či závratě, u nichž je nutná hospitalizace.

I když nebezpečný, syndrom toxické dýně je extrémně vzácný – můžete se ale chránit tím, že se naučíte, jak k němu dochází a jak se mu vyhnout.

Jak se může dýně či cuketa stát toxickou?

Dýně je členem čeledi tykvovité (Cucurbitaceae) a vytváří toxin kukurbitacin jako přirozenou obranu proti hmyzu.

Ačkoli divoké tykve, okurky a jiné tykvovité zeleniny mohou obsahovat velké množství kukurbitacinu, doma pěstované odrůdy mají obvykle pouze stopová množství, která nemají na lidi žádný účinek.

Podle některých pozorování obsahují divoce rostoucí tykvovité zeleniny vyšší koncentrace kukurbitacinu a chutnají poměrně dost hořce ve srovnání s těmi, které se nacházejí doma na zahradě nebo v obchodě.

Má se za to, že divoká tykev a další zelenina obsahuje více kukurbitacinu kvůli křížovému opylení divokými rostlinami a stresu během růstu, jako je nedostatek vody nebo nedostatečné hnojivo.

Jak se vyhnout syndromu toxické dýně?

Díky intenzivní a nepříjemné hořkosti rostlin s vysokou koncentrací kukurbitacinu většinou poznáte, kdy je dýně „nějaká špatná“. Hořká chuť bývá opravdu výrazná.

Pokud kousnete do takové dýně a všimnete si nepříjemné chuti, vyplivněte ji a vyhoďte. I celkem malé množství může způsobit vážnější vedlejší účinky, které vám mohou způsobit nepěknou nevolnost.

Vyhněte se konzumaci tykve či dýně, u které neznáte původ. Pokud se například na vaší zahradě objeví tykve, které jste nezasadili, vyhněte se jejich konzumaci.

Co říká výzkum o syndromu toxické dýně?

Dýně byla tradičně známá svou mírně hořkou chutí, ale obecně jsme toto moc neřešili.

Vše se však změnilo, když dvě Francouzky začaly z ničeho nic přicházet o vlasy. Podle zprávy o dvou případech, které byly otištěny v časopise JAMA Dermatology, šlo o dvě rozdílné ženy (nebyly kamarádky) a nekoupily si tykve od stejného prodejce. Navzdory tomu obě prožily syndrom toxické dýně.

Při jednom z incidentů žena a její rodina zažili nevolnost, zvracení a průjem po konzumaci polévky z dýně, která chutnala hořce. O týden později žena ztratila značné množství vlasů (pokrývajících značnou část pokožky hlavy), ačkoli tento příznak nikdo z jejích rodinných příslušníků nezažil.

Sponzorováno

Ve druhém případě žena pocítila silný pocit ke zvracení asi hodinu po konzumaci hořce chutnající tykve, ale nikdo jiný, kdo tuto zeleninu konzumoval, neměl žádné neblahé účinky. O tři týdny později začala ztrácet značné množství vlasů z hlavy, podpaží a z intimních partií.

Ačkoli otrava tykví či dýní není rozhodně nijak běžná, v lékařské literatuře byly zdokumentovány i další příklady. V těchto případech měli lidé otravu jídlem po konzumaci hořké tykve, cukety a dalších rostlin čeledi tykvovité.

Podle kazuistiky mohou hořké tykve obsahující jedovaté látky způsobit dočasné vypadávání vlasů, protože mají stejný účinek na vlasové folikuly jako některé chemoterapeutické léky.

V novějším výzkumu, který se objevil v Journal of Clinical Toxicology v lednu 2018, francouzské toxikologické centrum identifikovalo více než 350 případů otravy jídlem souvisejících s hořkou chutí tykve, ke kterým došlo v letech 2012 až 2016. Výsledky ukázaly, že 26 % těchto případů bylo zelenina z domácích zahrad, zatímco asi 56 % těchto případů se týkalo tykve z obchodu.

Příznaky otravy kukurbitaciny

Příznaky otravy kukurbitaciny jsou následující:

  • Silně hořká chuť při konzumaci
  • Nevolnost
  • Zvracení
  • Průjem
  • Bolesti břicha

V závažnějších případech může otrava vést k dehydrataci a nerovnováze elektrolytů, což může být potenciálně nebezpečné, zvláště u dětí, starších osob a osob s oslabeným imunitním systémem.

Pokud někdo po konzumaci tykvovité zeleniny pociťuje výše uvedené příznaky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Většina případů otravy kukurbitaciny je mírná a zvládnutelná, ale v závažnějších případech může být nutná lékařská intervence.

Příznaky otravy kukurbitaciny

Prevence otravy kukurbitaciny je následující:

  • Vyhýbejte se konzumaci hořce chutnajících plodů
  • Rozumný je výběr vyšlechtěných odrůd zeleniny, které byly testovány na nízký obsah kukurbitacinů
  • Pěstování zeleniny z osvědčených zdrojů semen

Jak na bezpečné pěstování cuket, tykví a dýní?

Odborníci říkají, že kukurbitaciny jsou způsobeny mutací v rostlině, a proto by si každý, kdo uvažuje o pěstování cukety nebo letní tykve, měl dávat pozor na to, jaká semena ke kultivaci rostliny používají.

Otrava je pravděpodobnější, když se rostliny pěstují z uložených semen, kde mohlo dojít k neúmyslnému křížovému opylení.

Chcete-li doma bezpečně pěstovat cukety, nepoužívejte uložená semena nebo rostliny vypěstované z odřezků jiných rostlin, které neznáte. Nákup semen od renomované značky nebo zahradního centra by měl být v tomto směru naprosto bezpečný.

Našli jste na vaší zahradě rostliny, které jsou pravděpodobně ovlivněny kukurbitaciny? Odborníci doporučují je z vaší zahrady zcela odstranit.

Sponzorováno

Měli jste někdy cuketu nebo dýni, které byly hořké? Napište mi o tom do komentářů. Budu moc ráda.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva