Obsah článku
- Bakteriémie je přítomnost bakterií v krevním řečišti.
- Bakteriémie může být důsledkem běžných činností (dokonce i tak obyčejné věci, jako je intenzivní čištění zubů), zubních zákroků (třeba trhání zubu), lékařských zákroků nebo infekcí (jako je pneumonie nebo infekce močových cest).
- Bakteriémie obvykle nezpůsobuje žádné příznaky, ale někdy se bakterie hromadí v určitých tkáních nebo orgánech a způsobují vážné infekce.
- Lidé s vysokým rizikem komplikací z bakteriémie dostávají antibiotika dokonce preventivně - třeba před operací nebo trháním zubu.
- Bakteriémie je vážný zdravotní problém, protože se může rozšířit do dalších orgánů, včetně ledvin, mozku a plic.
V některých případech může být bakteriémie asymptomatická, což znamená, že neexistují žádné viditelné příznaky. V jiných případech mohou být příznaky přítomny a existuje zde potenciální riziko vážných komplikací. Čtěte dále a dozvíte se více o bakteriémii, o jejích příznacích a způsobech léčby.
Bakteriémie a sepse – v čem se liší?
Možná jste slyšeli, že s bakteriémií jsou spojené dva stavy – septikémie a sepse. Oba tyto pojmy spolu úzce souvisí, ale mají mírně odlišné významy.
Přísně vzato se bakteriémie týká přítomnosti bakterií v krevním řečišti. Bakterie mohou někdy vstoupit do vašeho krevního řečiště i kvůli takovým záležitostem, jako je čištění zubů nebo menší operace. U mnoha zdravých lidí se bakteriémie vyřeší sama, aniž by způsobovala nějaké problémy nebo nemoc. Pokud je však v krevním řečišti zjištěna infekce, je tento typ bakteriémie diferencován na septikémii. Pokud se neléčí, infekce krevního řečiště může vést k vážnějším komplikacím. Jednou z možných komplikací je právě sepse, která je způsobena silnou imunitní odpovědí na infekci. Sepse a septický šok mohou vést k selhání orgánů a dokonce k smrti.
Sepse je těžká infekce postihující celý organismus, způsobená nejčastěji bakteriemi, méně často plísněmi. Projevuje se vysokými horečkami a celkovou schváceností. Masivní přítomnost bakterií v krvi je septikémie.
Příčiny bakteriémie (otravy krve)
Bakteriémii může způsobit celá řada různých bakterií. Některé z těchto bakterií mohou zapříčinit infekci v krevním řečišti. Jsou to například tyto bakterie:
- Staphylococcus aureus, včetně MRSA
- Escherichia coli (E. coli)
- Pneumokokové bakterie
- Streptokok skupiny A
- Druhy salmonel
- Pseudomonas aeruginosa
Toto jsou některé příčiny a cesty toho, jak může vzniknout bakteriémie:
- při ošetření u zubaře, třeba při extrakci (trhání) zubů
- z nějakého chirurgického zákroku
- infekce šířící se z jiné části těla do krevního řečiště
- prostřednictvím zdravotnických prostředků, zejména třeba z katétrů a dýchacích trubic
- při těžkém zranění nebo popálení
Příznaky bakteriémie (otravy krve)
Některé případy bakteriémie jsou asymptomatické – tedy bez příznaků. V těchto případech váš imunitní systém bakterie odstraní, aniž byste o tom věděli. Pokud bakteriémie způsobí infekci krevního řečiště, možná se u vás objeví tyto příznaky:
- horečka
- zimnice
- třes
Diagnostika otravy krve – jak probíhá?
Bakteriémie může být diagnostikována pomocí odběru krve. K tomu se odebere vzorek krve z žíly na ruce. Poté bude vzorek odeslán do laboratoře, kde bude testován na přítomnost bakterií.
Sponzorováno
V závislosti na předpokládané příčině vaší infekce může lékař chtít provést další testy. Mezi příklady patří:
- vyšetření sputa, pokud se u vás objeví infekce dýchacích cest nebo používáte dýchací trubici
- kultura z rány, pokud jste byli zraněni, popáleni nebo jste nedávno podstoupili operaci
- odběr vzorků z katétrů
Dále mohou být také použity různé zobrazovací testy, jako je rentgen, CT nebo ultrazvuk. Mohou být použity k identifikaci potenciálních míst s infekcí v těle.
Léčba bakteriémie (otravy krve)
Léčba infekce krevního řečiště vyžaduje okamžité použití antibiotik. To může pomoci zabránit komplikacím, jako je sepse. Během léčby budete hospitalizováni. Když je výskyt bakterií v krvi potvrzen, pravděpodobně se začnete léčit širokospektrálními antibiotiky, obvykle intravenózně (do žíly). To je antibiotická léčba, která by měla být účinná proti mnoha různým typům bakterií.
Během této doby lze identifikovat typ bakterií způsobujících infekci a dokončit testování citlivosti na antibiotika. Na základě těchto výsledků může lékař upravit vaše antibiotika tak, aby byla konkrétnější k tomu, co způsobuje vaši infekci.
Délka léčby může záviset na příčině a závažnosti infekce. Možná budete muset užívat antibiotika po dobu 1 až 2 týdnů. Během léčby vám mohou být také podávány intravenózně tekutiny a další léky, které pomáhají stabilizovat váš stav.
Možná rizika a komplikace při otravě krve
Pokud se infekce krevního řečiště (otrava krve) neléčí, existuje riziko vzniku potenciálně život ohrožujících komplikací, jako je sepse a septický šok. Sepse se objeví v důsledku silné imunitní odpovědi na infekci. Tato reakce může vyvolat změny ve vašem těle, jako je zánět. Tyto změny mohou být velmi nebezpečné a mohou vést k poškození orgánů.
Když dojde k septickému šoku, váš krevní tlak dramaticky poklesne. Může dojít také k selhání orgánů.
Příznaky sepse a septického šoku
Pokud infekce krevního řečiště progreduje (postoupí) do sepse nebo septického šoku, může pacient zaznamenat závažnější příznaky, jako například:
- rychlé dýchání
- rychlý srdeční tep
- kůže, která je zpocená a lepkavá
- snížení močení
- nízký krevní tlak
- změny duševního stavu, jako je pocit zmatení nebo dezorientace
Rizikové faktory sepse a septického šoku
Některé skupiny lidí jsou více ohroženy rozvojem sepse nebo septického šoku z infekce krve. Jako například tyto:
- děti a kojenci mladší než 1 rok
- dospělí starší 65 let (důchodci)
- lidé s oslabeným imunitním systémem
- jednotlivci s problémovými zdravotními stavy, jako je cukrovka, onemocnění ledvin nebo rakovina
- pacienti, kteří jsou již tak velmi nemocní
Další možné komplikace
Kromě sepse a septického šoku může bakteriémie způsobit další komplikace. To se může stát, když bakterie ve vašem krevním řečišti putují do jiných částí těla. Další komplikace mohou být tyto:
- Meningitida: Zánět tkání obklopujících mozek a míchu.
- Pneumonie: Potenciálně dost závažná respirační infekce.
- Endokarditida: Zánět vnitřní výstelky srdce.
- Osteomyelitida: Infekce kostí.
- Infekční artritida: Infekce, která je v kloubu.
- Celulitida: Infekce kůže.
- Peritonitida: Zánět pobřišnice – tkáně obklopující břicho a orgány.
Prevence bakteriémie
Lidé s vysokým rizikem komplikací způsobených bakteriémií (jako jsou lidé s umělou srdeční chlopní, umělým kloubem nebo některými abnormalitami srdeční chlopně) dostávají často preventivně antibiotika před zákroky, které mohou způsobit bakteriémii:
- Zubní výkony
- Chirurgické ošetření infikovaných ran
- Zavádění katetrů
Takto antibiotika pomáhají zabránit bakteriémii, a tím i rozvoji infekcí a sepse.
A pár slov o otravě krve na závěr
Bakteriémii může způsobit mnoho různých druhů bakterií. Často se může objevit v důsledku jiné existující infekce, chirurgického zákroku nebo kvůli nějakému zařízení, jako je třeba katetr či dýchací trubice.
Sponzorováno
Aby se zabránilo komplikacím, je nezbytná včasná léčba bakteriémie antibiotiky. Pokud se domníváte, že máte bakteriémii, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Může být totiž hodně nebezpečná.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Lidská krev
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, kdy přichází smrt pokud otrava krve přichází z rany u zubů a není léčena ?
Prosím jaký preventivní lék po sepsi. Děkuji Kalous
Prevence sepse, což je závažná infekční reakce těla na infekci, je obecně spíše zaměřena na prevenci infekcí, které by mohly vést k sepsi. V situacích, kdy je člověk vystaven zvýšenému riziku sepse (např. pacienti po chirurgických zákrocích, s oslabeným imunitním systémem nebo s chronickými zdravotními problémy), může být zvažováno několik preventivních opatření:
Antibiotická profylaxe: Při chirurgických zákrocích nebo jiných invazivních procedurách se může podat krátký kurz antibiotik, aby se zabránilo infekcím, které by mohly vést k sepsi.
Očkování: Pravidelné očkování proti infekčním onemocněním může pomoci minimalizovat riziko infekcí a tím i riziko sepse.
Správná hygiena: Dodržování základní hygieny, jako je mytí rukou, správná péče o rány a zabraňování infekcím, může pomoci snížit pravděpodobnost infekce.
Správná péče o zdraví: Lidé s oslabeným imunitním systémem by měli pečovat o své zdraví a pravidelně konzultovat vše se svým lékařem. Osoby s chronickými onemocněními by měly dodržovat doporučenou léčbu.
Včasná diagnostika a léčba infekcí: Rychlá diagnostika a léčba infekcí může zabránit tomu, aby se infekce vyvinula do závažného stadia sepse.
Správná výživa a životní styl: Zdravá výživa, dostatek spánku a snížení stresu mohou posílit imunitní systém a zvýšit odolnost proti infekcím.
Preventivní opatření jsou přizpůsobena individuálním potřebám a rizikům každé osoby. Pokud máte konkrétní zdravotní problémy nebo jste vystaveni zvýšenému riziku sepse, měli byste vše konzultovat s lékařem, který vám může poskytnout konkrétní doporučení a strategii prevence.