Sponzorováno

Osteonekróza (odumření kosti, avaskulární nekróza) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.89/5 (27)

  • Osteonekróza je onemocnění kostí, které může způsobovat bolest nebo omezovat fyzickou aktivitu.
  • Osteonekróza může způsobit silnou bolest a postižení, podobně jako artritida. Vše může zlepšit včasná diagnóza a včasná, správná léčba.
  • Osteonekróza může být důsledkem užívání glukokortikoidů, což jsou steroidní hormony (někdy jsou nazývány kortikosteroidy) nebo užívání příliš velkého množství alkoholu.
  • Může vést k bolesti a kolapsu oblastí kostí. Toto zhroucení kosti zase může vést k degenerativní artritidě (nazývané také osteoartritida) blízkých kloubů, nejčastěji boků a kolen.
  • Ačkoli se osteonekróza může objevit téměř v jakékoli kosti těla, nejčastěji postiženými místy jsou boky, kolena, ramena a čelist.

Vzhledem k obtížnosti terapie osteonekrózy je potřeba se cíleně zaměřit především na preventivní opatření a minimalizovat rizika vzniku

Vzhledem k obtížnosti terapie osteonekrózy je potřeba se cíleně zaměřit především na preventivní opatření a minimalizovat rizika vzniku

Osteonekróza, která se také nazývá avaskulární nekróza (AVN) nebo aseptická nekróza, je smrt kostních buněk v důsledku sníženého průtoku krve.

Kosti a kostní dřeň lidského těla jsou totiž tvořeny živými buňkami, které potřebují stálý přísun krve, aby zůstaly zdravé. Pokud se průtok krve do těchto kostních buněk výrazně sníží, buňky mohou zemřít, což způsobí kolaps kosti. Tento proces se nazývá osteonekróza. Osteonekróza může vést k bolesti, artritidě a omezené hybnosti postižených kloubů. Někteří lidé mohou dokonce potřebovat operaci – náhradu kloubu.

Osteonekróza se objevuje nejčastěji u kloubů boků a kolen. Méně často postiženými místy jsou ramena, ruce a nohy. Zřídka se může objevit osteonekróza i v čelisti. To může mít za následek vředy na tkáni dásní, odhalenou čelistní kost a bolest.

Příčiny – co způsobuje osteonekrózu?

Nejběžnější příčiny osteonekrózy jsou:

  • Vážné trauma (zranění), které přeruší zásobení kostí krví
  • Kortikosteroidní léky (jako je prednison, kortizon nebo methylprednisolon), zejména pokud se po delší dobu užívá vysoká dávka.
  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • Systémový lupus erythematodes

Mezi další, i když méně časté, rizikové faktory pro osteonekrózu patří:

Jak je diagnostikována osteonekróza?

Lékaři mají podezření na osteonekrózu, když člověk s rizikovými faktory pociťuje „lokalizovanou“ bolest kostí (omezenou na malou oblast). Pacienti s bolestmi kyčle v důsledku osteonekrózy často pociťují bolest ve slabinách. Bolest způsobená osteonekrózou kyčelního nebo kolenního kloubu je nejčastěji horší při přenášení váhy nebo při chůzi.

Sponzorováno

Dalším krokem v diagnostice je provedení rentgenového vyšetření bolestivé oblasti. Protože tyto rentgenové paprsky mohou v počátečních stádiích onemocnění vypadat normálně, může lékař naplánovat další zobrazovací studie. Patří mezi ně kostní skeny nebo obrazy magnetické rezonance (často označované jako MRI). MRI výborně pomáhá detekovat velmi časnou osteonekrózu.

Léčba – jak se léčí osteonekróza?

Většina lidí s osteonekrózou potřebuje léčbu. Možnosti léčby mohou být nechirurgické, chirurgické nebo kombinace.

Bohužel neexistuje jasný důkaz, který by ukazoval na nejlepší způsob léčby osteonekrózy, ale nejlepší je zahájit léčbu včas – před kolapsem kosti.

Prvotní léčba: Léčba často začíná léky proti bolesti a omezením zátěže (například chůzí) na postižených oblastech. Tento typ konzervativní léčby může dobře fungovat u pacientů s časnou osteonekrózou v malých oblastech kostí. Přesto nefunguje u pacientů s osteonekrózou kyčelního nebo kolenního kloubu, kteří čelí zhoršujícímu se onemocnění a kolapsu kostí. Místo toho mohou tito pacienti potřebovat chirurgické zákroky ke zmírnění bolesti a pokusu zabránit kolapsu kostí.

Chirurgie: Pacienti, jejichž osteonekróza se zhoršuje, mohou potřebovat postup nazývaný dekomprese jádra. Odstraňuje se kousek (jádro) kosti z postižené oblasti, aby se pokusil zlepšit průtok krve.

Pokročilejší případy mohou vyžadovat proceduru zvanou osteotomie. Během této operace chirurgové odstraní mrtvou kost a přemístili zbývající kost tak, aby zdravá kost podporovala povrch kloubního kloubu. Pokud již došlo ke kolapsu kosti v kloubu, tito pacienti často potřebují celkovou náhradu kloubu (tj. artroplastiku) kyčle nebo kolena. Tato operace by měla zlepšit bolest a funkci.

Další možností operace pro pokročilé případy je kostní štěp. Jedná se o odebrání malého kousku vlastní zdravé nohy a naroubování (transplantaci) do oblasti mrtvé kosti. Kostní štěp zlepšuje průtok krve a podporu okolní kosti.

Léky: obecně neexistuje žádná prokázaná léčebná léčba osteonekrózy. Některé studie naznačují, že krátkodobá léčba bisfosfonáty může zpomalit, zlepšit nebo dokonce zabránit kolapsu kostí v oblasti kyčle a kolena.

Prevence osteonekrózy

Klíčovými způsoby, jak předcházet osteonekróze, je vyhýbat se příliš velkému příjmu alkoholu a vyhýbat se užívání tabáku, protože kouření také zvyšuje riziko osteonekrózy.

Také pokud musíte užívat kortikosteroidy, jako je prednison, poraďte se se svým lékařem, abyste co nejkratší dobu užívali co nejmenší dávku, která bude kontrolovat vaše příznaky.

Sponzorováno

Osteonekrózou může trpět kdokoli, ale je nejčastější u lidí ve věku 30, 40 a 50 let.

Zdroj článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva