Sponzorováno

Osteoartritida – když klouby bolí – příznaky, příčiny a léčba 4.91/5 (11)

  • Osteoartritida, známá také jako degenerativní artróza nebo artroza, je nejběžnější formou artritidy a kloubního onemocnění. Jedná se o degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje chrupavku, kosti a další struktury kloubu. Osteoartritida se nejčastěji vyskytuje u starších jedinců, ale může postihnout lidi v jakémkoli věku.
  • Osteoartritida může být způsobena různými faktory, včetně stárnutí, genetické predispozice, opakovaného stresu na klouby, obezity a traumatických zranění kloubů. Diagnóza osteoartritidy se obvykle provádí na základě klinických příznaků, fyzikálního vyšetření a obrazových testů, jako je rentgenové vyšetření.
  • Léčba osteoartritidy se zaměřuje na zmírnění bolesti, zlepšení funkce kloubu a zvýšení kvality života postižené osoby. Možnosti léčby mohou zahrnovat fyzikální terapii, léky proti bolesti, cvičení, změny životního stylu (například hubnutí při obezitě) a v některých případech chirurgický zákrok, jako je artroplastika (náhrada kloubu). Lékař by měl vyhodnotit a doporučit vhodnou léčbu na základě individuálního stavu pacienta.

Osteoartritida - když klouby bolí

Co je to Osteoartritida?

Osteoartritída neboli degenerativní kloubní nemoc je v pořadí příčin vedoucích k závislosti starých lidí na prvním místě. Udává se, že až 85% z osob nad 65 let má nějaké znaky OA na rentgenovém snímku. Asi 1/4 až 1/5 z postižených má bolesti, omezenou pohyblivost, ztuhlost kloubů nebo otoky. Poruchu charakterizuje destrukce kloubní chrupavky, změny kostní tkáně pod chrupavkou a tvorba nové kostní tkáně.

Osteoartritída je typická asymetrickými degenerativními změnami s reaktivní novotvorbou kosti, zúžením kloubní štěrbiny, přítomností osteofytů (výrůstků) na okrajích kostí postiženého kloubu, tvorbou cyst pod kloubovou chrupavkou a chondrokalcinózou (tzv. ukládáním solí kalcia do chrupavky).

Osteoartritida je primárně onemocnění chrupavky. Její příčina není sice známá, ale prvotní změny jsou na chrupavce, které brzy rozšiřují dále. Tyto patologické změny se projeví bolestí a omezenou pohyblivostí. Bolest se zvyšuje při používání postiženého kloubu a časem vede k jeho instabilitě. Kloub je na pohmat útlý a bolestivý a při pohybu jde cítit krepitace (praskání). Nejčastěji jsou postiženy nosné klouby. Bolest a ztuhlost se během dne stupňují.

Příznaky osteoartritidy

Hlavní rysy osteoartritidy zahrnují:

Degenerace chrupavky: Chrupavka, která obvykle pokrývá povrchy kloubů, postupně degeneruje a ztenčuje se. To vede k tření kostí a vzniku bolesti a zánětu.

Osteofyty: V důsledku degenerace kloubu se mohou vytvářet osteofyty, což jsou kostní výrůstky. Tyto výrůstky mohou omezit pohyb kloubu a způsobit bolest.

Bolest a omezený pohyb: Osteoartritida obvykle způsobuje bolest v postiženém kloubu. Může také způsobit omezení pohybu v kloubu a ztuhlost.

Zánět: Osteoartritida může vést k místnímu zánětu v kloubu, což způsobuje další bolest a nepohodlí.

Oslabení svalů: V důsledku bolesti a omezení pohybu mohou svaly kolem postiženého kloubu ochabnout.

Osteoartritida - ilustrace

Osteoartritida – ilustrace

 

Dělení osteoartritidy

Osteoartritida se dělí na primární (OA lokalizovaná na nosné klouby) a sekundární (na bázi úrazu, zánětlivé artritidy, metabolických poruch, vrozené poruchy apod.). OA nejčastěji postihuje klouby prstů, karpální a metakarpální klouby, kolena a kyčelní klouby, krční a lumbální páteř.

Jaké jsou možnosti léčby

Léčba probíhá v několika fázích. Nemocné je třeba především poučit, jak se mají starat o postižené klouby, aby si udrželi maximální funkci co nejdéle. Ve výchově vydatně pomáhá rehabilitační pracovník, který sestavuje pro nemocného vhodný plán cvičení a jednotlivé cviky s ním procvičuje, i geriatrická sestra, která později na cvičícího pacienta dohlíží, řadí mu a pomáhá.

Sponzorováno

Na ovlivnění bolesti jsou vhodnými léky analgetika a nesteroidní protizánětlivé látky. Začíná se nízkou dávkou, která se podle účinnosti a snášenlivosti postupně upravuje. Pocit zvonění v uších je obvykle varujícím signálem toxického působení léku a vyžaduje snížení dávky.

Při selhání této léčby se někdy interartikulárně aplikují kortikosteroidy. Když nemoc postupuje a hrozí imobilizace, přichází v úvahu chirurgická náhrada kloubu (např. kyčelního).

Naše tipy

  • Pokud jste obézní nebo trpíte nadváhou, je dobré snížit hmotnost. Tak snížíte zvýšenou zátěž na své klouby.
  • Je dobré pravidelně cvičit, abyste posílili a udrželi sílu ve svalech kolem kloubů. Odborníci radí, že je dobré plavání, protože usnadňuje pohyb svalů. Dále také běžná chůze a jízda na kole.
  • Projevem OA je bolest kloubů, tuto bolest můžeme tišit léky (nesteroidní antirevmatika ve formě tablet, mastí nebo sprejů), tepelnou léčnou nebo elektroléčbou. Je možné využít například infračervené přístroje na zmírnění bolesti. Horké nebo studené kompresní obklady.
  • Možná je také stimulace světlem – je dobře zdokumentována. Při použití na určitá místa dochází k uvolnění svalového napětí, tím se zlepšuje prokrvení daných tkání a současně dochází k uvolňování endorfinů (tzv. endogenní opiáty), které zmírňují bolest. Tento léčebný postup nevyléčí OA, ale zmírňuje pouze příznaky nemoci.
  • Pomůcky k chůzi: hůl, obuv, kolenní ortézy.
  • Pokud máte těžkou osteoartritidu a ostatní léčebné postupy nezabraly, je možný chirurgický zákrok (proberte se svým lékařem). Artroskopie (odstranění poškozené chrupavky) nebo kloubní náhrada. Bederní a kolenní kloub se v dnešní době dají vyměnit.
  • Vhodnými potravinovými doplňky léčby jsou glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, které pomáhají odstranit bolestivost kloubů, hlavně těch kolenních. Tyto látky mohou stimulovat tvorbu nové chrupavky (jsou její běžnou součástí). Je však třeba pamatovat na to, že u diabetiků může glukosamin zvyšovat hladinu cukru v krvi.

Nové možnosti léčby osteoartritídy

Jako nové možnosti léčby se ukazuje intraartikulární (injekcí přímo do kolena) aplikace hyaluronové kyseliny či kmenových buněk.

V Kodani před několika lety byl představen nový přípravek RenehaVis®. Jedná se o injekci, která obsahuje dvě různé koncentrace kyseliny hyaluronové (vysokomolekulární a nízkomolekulární). Obě jsou od sebe navzájem odděleny membránou. Až při aplikaci injekce do kloubu dojde k jejich smíchání. V naší republice se používá přípravek například Ostenil®. V zahraničí dále Adant®, Orthovisc® atd.

Sponzorováno

A jak s osteoartritidou bojujete vy? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva