Obsah článku
- Ortostatická hypotenze je nadměrný náhlý pokles systémového krevního tlaku při zaujetí vzpřímené polohy z lehu, popřípadě sedu.
- Mezi příznaky ortostatické hypotenze patří závratě, slabost, rozmazané vidění a synkopa neboli omdlévání.
- Dehydratace, ztráta krve a anémie jsou nejčastějšími důvody pro vznik tohoto problému.
- Beta blokátory, jiné léky na vysoký krevní tlak a léky, jako je sildenafil (Viagra), mohou všichni způsobit ortostatickou hypotenzi.
- Diagnózu často stanoví historie a fyzikální vyšetření. Zranění při pádu je hlavní komplikací tohoto problému.
Hypotenze – nízký krevní tlak
Hypotenze neboli nízký krevní tlak nastává, když krevní tlak v tepnách klesne pod normální hladinu. Srdce pumpuje krev v těle krevními cévami. Tyto trubicové struktury zahrnují tepny, žíly a kapiláry. Krevní tlak je měřítkem síly krve na stěny tepen, které jimi procházejí. Krevní tlak se měří Torrech (též milimetr rtuťového sloupce, značený mm Hg) a má dvě čísla:
- Systolický tlak: tlak, když srdeční komory stlačují a pohánějí krev do tepen.
- Diastolický tlak: tlak měřený mezi srdečními rytmy, když se komory uvolní. To je doba, kdy srdce přijímá svoji okysličenou krev.
Hodnoty systolického krevního tlaku 120 mmHg a diastolického krevního tlaku 80 mmHg nebo 120/80 se považují za normální. Osoba s hodnotou 90/60 mmHg nebo nižší je považována za osobu s hypotenzí nebo nízkým krevním tlakem.
Lidé, kteří mají ortostatickou hypotenzi, často zaznamenají pokles krevního tlaku přibližně o 20/10 mmHg během 3 minut po vstání. Nízký krevní tlak obvykle nevyžaduje léčbu. Pokud se u člověka však vyskytnou pravidelné příznaky ortostatické hypotenze, měl by navštívit lékaře.
Ortostatická hypotenze je běžná u lidí ve věku 65 let nebo starších, protože schopnost těla reagovat na poklesy krevního tlaku se může s věkem zpomalit.
Obecné údaje ze studií jsou ty, že ortostatická hypotenze převládá u přibližně 18 procent mužů a žen ve věku 65 let a starších.
Příčiny ortostatické hypotenze
Ztráta tekutin v cévách je nejčastější příčinou příznaků spojených s ortostatickou hypotenzí. Může to být způsobeno dehydratací způsobenou průjmem, zvracením a užíváním léků, jako jsou diuretika nebo pilulky na vodu. Tento lék pomáhá tělu zbavit se přebytečné vody a soli močí.
Pravděpodobnou příčinou je také ztráta krve, anémie a další stavy, které vedou k nižšímu počtu červených krvinek. Pokud je k dispozici méně červených krvinek, které by přenášely kyslík v krvi, mohou se objevit závratě a točení hlavy.
Některé léky, jako jsou beta-blokátory a antidepresiva, mohou také vyvolat příznaky spojené s ortostatickou hypotenzí. K těmto příznakům může také vést práce nebo cvičení v horkém počasí nebo dlouhodobé upoutání na lůžko.
Sponzorováno
Je také známo, že Parkinsonova choroba, těhotenství a srdeční stavy, jako jsou nepravidelné srdeční rytmy a onemocnění chlopní, způsobují příznaky spojené s ortostatickou hypotenzí.
Příznaky ortostatické hypotenze
Mezi příznaky ortostatické hypotenze patří:
- závrať
- točení hlavy
- rozmazané vidění
- mdloby
- padání
- nevolnost
- únava
Tyto příznaky obvykle vymizí, když se tělo pomalu přizpůsobuje vzpřímené poloze nebo po několika minutách sezení nebo vleže. Každý, kdo pravidelně trpí některým z těchto stavů, by měl vyhledat lékařskou pomoc.
Možné komplikace
Běžnou komplikací ortostatické hypotenze je pád v důsledku ztráty vědomí, který by mohl způsobit vážná zranění. Příznaky mohou také maskovat vážnější stavy. Patří sem kardiovaskulární onemocnění, jako je srdeční selhání a problémy se srdečním rytmem.
Náhlé poklesy krevního tlaku způsobené ortostatickou hypotenzí jsou rizikovým faktorem pro mozkové příhody kvůli sníženému přívodu krve do mozku.
Diagnóza
Pokud se u někoho vyskytne některý z výše uvedených příznaků, lékař prohlédne jeho anamnézu. Pokud je to nutné, lékař poté provede testy, aby zjistil, zda příznaky vyvolává nějaké základní onemocnění. Například pokud určitý lék způsobuje pokles krevního tlaku, lékař může upravit dávkování nebo doporučit přechod na jiný lék.
Test naklápěcího stolu zkouší, jak krevní tlak člověka reaguje na změny polohy jeho těla. Během tohoto testu leží člověk na stole, který je pomalu nakloněn nahoru.
Také krevní testy mohou ukázat, zda má někdo nízkou hladinu cukru v krvi nebo nízký počet červených krvinek, což jsou příznaky nízkého krevního tlaku.
Elektrokardiogram (EKG), který sleduje elektrické signály srdce, může odhalit nepravidelnosti srdečního rytmu a problémy s přívodem krve a kyslíku do srdce.
Ultrazvuk srdce neboli echokardiogram hodnotí srdeční chlopně pomocí zvukových vln a může odhalit základní poruchy.
Zátěžový test lze provést, pokud lékař sleduje srdce během cvičení nebo po podání léků.
Ortostatická hypotenze – léčba a prevence
Sponzorováno
Existuje několik způsobů léčby nebo prevence ortostatické hypotenze, z nichž většina nezahrnuje užívání léků.
- Udržujte se hydratovaní pitím velkého množství tekutin. Tekutiny ztracené při průjmu nebo zvracení je třeba okamžitě doplnit.
- Vyvarujte se nebo omezte příjem alkoholu, protože alkohol může zhoršit ortostatickou hypotenzi.
- Použijte více soli do jídla. Nejprve se však poraďte s lékařem, protože příliš mnoho soli ve stravě může zvýšit krevní tlak.
- Během horkého počasí se vyvarujte namáhavé činnosti.
- Když vstanete z postele, posaďte se na minutu na okraj postele, než se postavíte.
- Spěte s postelí mírně vyvýšenou v oblasti hlavy. Nebo si dejte vysoký polštář.
- Kompresní punčochy mohou podporovat cirkulaci a zabraňovat hromadění tekutin v nohou.
- Závažné případy ortostatické hypotenze lze léčit léky ke zvýšení krevního tlaku.
Zdroje článku a studie
- Odkazy na poslední studie ortostatické hypotenze Klinické studie
- Ortostatická hypotenze: mechanismy, příčiny, kontrola Autor: Phillip A. Low
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy s krevním tlakem
Přečtěte si také naše další články