Sponzorováno

Opičí neštovice – co je to? Příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

  • V nejméně 11 neafrických zemích bylo za poslední týden hlášeno více než 120 potvrzených nebo suspektních případů opičích neštovic, což je vzácné virové onemocnění, které je mimo Afriku zjištěno jen velmi zřídka.
  • Nemoc se nazývá opičí neštovice, protože ji vědci poprvé detekovali u laboratorních opic v roce 1958 - předpokládá se, že se ale přenáší na lidi spíše z jiných divokých zvířat, jako jsou hlodavci.
  • V průměru se každoročně v Africe vyskytne několik tisíc případů, typicky v západní a střední části kontinentu. Ale případy mimo Afriku byly omezeny na malou hrstku, které jsou spojeny s cestováním do Afriky nebo s dovozem nakažených zvířat.
  • Počet případů zjištěných mimo Afriku jen za poslední týden – který se jistě bude zvyšovat – již překonal počet zjištěný mimo kontinent od roku 1970, kdy byl virus poprvé identifikován jako původce onemocnění u lidí.
  • Většina lidí se bez léčby z opičích neštovic zotaví během několika týdnů.

Opičí neštovice - co je to? Příznaky, příčiny a léčbaPřípady opičích neštovic byly hlášeny v poslední době z USA, ze Spojeného království a z několika míst v Evropě.

Opičí neštovice nejsou novou nemocí. První potvrzený případ u člověka byl v roce 1970, kdy byl virus izolován od dítěte podezřelého z neštovic v Demokratické republice Kongo. Je nepravděpodobné, že opičí neštovice způsobí další pandemii, ale s ohledem na nemoc COVID-19 je strach z dalšího závažného propuknutí pochopitelný. Ačkoli jsou opičí neštovice vzácné a obvykle mírné, stále mohou potenciálně způsobit vážné onemocnění. Zdravotníci se obávají, že se zvýšeným cestováním v létě vznikne více a více případů.

Co je to za nemoc a co nám historie říká o opičích neštovicích?

Bratranec neštovic

Opičí neštovice jsou způsobeny virem opičích neštovic, který patří do podskupiny virů čeledi Poxviridae nazývané Orthopoxvirus. Tato podskupina zahrnuje viry neštovic, vakcínie (virus vaccinia) a kravských neštovic. Zatímco zvířecí rezervoár viru opičích neštovic není znám, existuje podezření, že se na přenosu podílejí afričtí hlodavci. Virus opičích neštovic byl ze zvířete v přírodě izolován pouze dvakrát.

Název „opičí neštovice“ pochází z prvních zdokumentovaných případů onemocnění u zvířat v roce 1958, kdy došlo ke dvěma ohniskům u opic chovaných pro výzkum. Virus však nepřeskočil z opic na člověka a vlastně ani opice nejsou hlavními přenašeči nemoci.

Epidemiologie

Od prvního hlášeného případu u člověka byly opičí neštovice objeveny i v několika dalších zemích střední a západní Afriky, přičemž většina infekcí je v Demokratické republice Kongo. Případy mimo Afriku byly spojeny s mezinárodním cestováním nebo dovezenými zvířaty (případy v USA a jinde).

Sponzorováno

První hlášené případy opičích neštovic v USA byly v roce 2003, z ohniska v Texasu spojeného s přepravou zvířat z Ghany. V listopadu a červenci 2021 došlo také k případům spojeným s cestováním (v Marylandu).

Protože opičí neštovice úzce souvisí s pravými neštovicemi, vakcína proti neštovicím může poskytnout ochranu před infekcí oběma viry. Od doby, kdy byly neštovice oficiálně vymýceny, však bylo rutinní očkování proti neštovicím pro obecnou populaci USA v roce 1972 zastaveno. Z tohoto důvodu se opičí neštovice stále častěji objevují u neočkovaných lidí.

Přenos opičích neštovic

Virus se může přenést kontaktem s infikovanou osobou nebo zvířetem nebo i kontaminovanými povrchy. Typicky se virus dostane do těla poškozenou kůží, vdechnutím nebo sliznicí v očích, nose nebo ústech.

Vědci se domnívají, že přenos z člověka na člověka probíhá většinou vdechováním velkých respiračních kapiček spíše než přímým kontaktem s tělními tekutinami nebo nepřímým kontaktem přes oblečení. Rychlost přenosu opičích neštovic z člověka na člověka je omezená.

Zdravotníci se obávají, že se virus může v současné době šířit nedetekován komunitním přenosem. Kde a jak k infekcím dochází, je stále předmětem vyšetřování.

Příznaky (symptomy) opičích neštovic

Poté, co virus vstoupí do těla, začne se replikovat a šířit tělem prostřednictvím krevního řečiště. Příznaky se obvykle objeví až jeden až dva týdny po infekci.

Opičí neštovice způsobují kožní léze podobné neštovicím, ale příznaky jsou obvykle mírnější než u neštovic. Příznaky podobné chřipce jsou zpočátku běžné, od horečky a bolesti hlavy až po dušnost. O 1 až 10 dní později se na končetinách, hlavě nebo trupu může objevit vyrážka, která se nakonec změní v puchýře naplněné hnisem. Celkově symptomy obvykle trvají dva až čtyři týdny, zatímco kožní léze obvykle začnou za 14 až 21 dnů.

I když opičí neštovice jsou vzácné a obvykle nejsou smrtelné, jedna verze nemoci zabije přibližně 10 % infikovaných lidí. Forma viru, který v současnosti cirkuluje, je považována za mírnější, s úmrtností nižší než 1 %.

Vakcíny a léčba

Léčba opičích neštovic je primárně zaměřena na zmírnění příznaků. Podle CDC nejsou k dispozici žádné způsoby léčby infekce opičími neštovicemi.

Důkazy naznačují, že vakcína proti neštovicím může pomoci předcházet infekcím opičích neštovic a snížit závažnost příznaků. Jedna vakcína známá jako Imvamune nebo Imvanex je licencována v USA k prevenci opičích neštovic a pravých neštovic.

Sponzorováno

Očkování po kontaktu s virem může také pomoci snížit pravděpodobnost vážného onemocnění. CDC v současnosti doporučuje očkování proti neštovicím pouze u lidí, kteří byli nebo pravděpodobně budou vystaveni opičím neštovicím. Imunokompromitovaní lidé jsou vystaveni také vysokému riziku.

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Opičí neštovice – co je to? Příznaky, příčiny a léčba”

  1. Mgr Kukučková Soňa napsal:

    Je mi 56 let. Jako dítě jsem očkovaná proti neštovicím byla a Neštovicemi jsem v 6 letech prošla.Mohu se nakazit? Jak dlouho očkování z dětství působí.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva