Sponzorováno

Ooforitida – zánět vaječníku – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (17)

  • Ooforitida je zánět vaječníků. Toto onemocnění může postihnout jedno nebo oba vaječníky a může být způsobeno různými faktory, včetně bakteriální infekce, virové infekce, autoimunitních onemocnění nebo dalších gynekologických problémů.
  • Příznaky ooforitidy mohou být: bolest v podbřišku, horečka, nepravidelná menstruační období, bolestivý pohlavní styk, únava a další.
  • Diagnóza ooforitidy se často provádí na základě příznaků, gynekologického vyšetření a laboratorních testů, včetně ultrazvukového vyšetření.
  • Ooforitida může být akutní nebo chronická a vyžaduje léčbu. Léčba zahrnuje obvykle antibiotika, pokud je zánět způsoben bakteriální infekcí. V některých případech může být nutný chirurgický zákrok, zejména pokud dojde k tvorbě abscesů nebo jiných komplikací.
  • Je určitě důležité to konzultovat s lékařem, pokud máte podezření na ooforitidu nebo pokud máte příznaky gynekologického onemocnění. Neléčená ooforitida může mít vážné následky, včetně potenciálního poškození vaječníků a narušení reprodukčního zdraví.

Ooforitida nastává, když se jeden nebo oba vaječníky zanítí, obvykle v důsledku infekce. Vyskytuje se jako součást pánevní zánětlivé nemoci, což je zánět a infekce v horním genitálním traktu žen.

Lékaři používají termín pánevní zánětlivá nemoc k označení zánětu v děloze, vejcovodech nebo vaječnících. Pánevní zánětlivá nemoc se vyvíjí, když bakterie z pochvy a děložního čípku putují výše do reprodukčního systému. Běžnými příčinami jsou kapavka a chlamydie, ale infekci a bolest mohou způsobit i jiné mikroorganismy.

Pánevní zánětlivá nemoc, včetně ooforitidy, se může objevit i jako komplikace příušnic. Nicméně, příušnice jsou vzácné kvůli použití vakcíny MMR ve ČR.

Tento článek zkoumá příznaky, příčiny, rizikové faktory, diagnostiku, léčbu a komplikace ooforitidy.

Ooforitida - ilustrace

Ooforitida – ilustrace

 

Příznaky ooforitidy

Pánevní zánětlivá nemoc, včetně ooforitidy, nemusí způsobovat žádné příznaky. Když se tak stane, ženy mohou mít následující příznaky:

  • bolesti v podbřišku
  • menstruační krvácení, které je silnější než obvykle
  • krvácení mezi menstruačními cykly
  • horečka
  • bolest při pohlavním styku
  • bolest při močení
  • neobvyklý vaginální výtok

Příznaky mohou být nepřetržité nebo také mohou přicházet a odcházet. Mohou se také lišit intenzitou. Pokud se u některé z žen objeví příznaky ooforitidy, je důležité, aby konzultovala diagnózu a léčbu s lékařem.

Příčiny ooforitidy

Pánevní zánětlivá nemoc je zánět v horním genitálním traktu, často způsobený sexuálně přenosnou infekcí. U těchto infekcí se bakterie přesouvají z pochvy nebo děložního čípku do jiných částí reprodukčního systému, což způsobuje pánevní zánětlivou nemoc. Ooforitida je zánět konkrétně ve vaječnících.

Kapavka a chlamydie jsou běžné pohlavně přenosné nemoci, které spouštějí ooforitidu – ta ale může vzniknout i bez těchto pohlavně přenosných nemocí. Výplach může třeba vytlačit typické bakterie ze spodní části reprodukčního traktu nahoru do vaječníků, kde může způsobit infekci.

Rizikové faktory

Ženy do 35 let jsou nejvíce ohroženy pánevní zánětlivou nemocí a ooforitidou. Zřídka se vyskytuje před začátkem menstruace, během těhotenství nebo po menopauze.

Mezi faktory, které zvyšují riziko rozvoje ooforitidy, patří:

Sponzorováno

  • žena měla pánevní zánětlivou nemoc či ooforitidu již dříve
  • žena má aktivní nějakou pohlavně přenosnou nemoc nebo bakteriální vaginózu
  • sprchování pochvy
  • praktikování sexu bez kondomů nebo jiných bariérových metod
  • mít více sexuálních partnerů
  • mít příušnice
  • ženy mající nitroděložní tělísko nedávno umístěné pro antikoncepci

Diagnóza

K diagnostice pánevní zánětlivé nemoci nebo ooforitidy lékař provede několik vyšetření a testů, počínaje vyšetřením pánve. Těhotenský test může vyloučit možnost mimoděložního těhotenství způsobujícího bolesti břicha nebo pánve.

Lékař může odebrat vzorky z děložního čípku nebo pochvy k testování na pohlavně přenosné choroby, jako je kapavka nebo chlamydie. Lékař se může také rozhodnout testovat na jiné pohlavně přenosné nemoci, jako je syfilis.

Lékař může nařídit ultrazvuk břicha nebo jiné zobrazovací testy, aby vyloučil abscesy nebo výrůstky, zejména pokud ooforitida nereaguje na léčbu antibiotiky.

Léčba pánevní zánětlivé nemoci a ooforitidy

Léčba závisí zejména na příčině. Výsledky testů mohou trvat několik dní, takže pokud má lékař podezření na pánevní zánětlivou nemoc, může doporučit zahájení léčby antibiotiky.

Nejčastěji předepisovaným antibiotikem pro pánevní zánětlivou nemoc je doxycyklin pro ambulantní (domácí) léčbu. Pokud se vyskytnou komplikace a lékař doporučí hospitalizaci, může předepsat další léky, jako například:

  • cefotetan
  • cefoxitin
  • klindamycin

Možné komplikace

Odkládání léčby jakéhokoli zánětu pánve může vést k dlouhodobým komplikacím. I při léčbě se mohou vyvinout nějaké komplikace. Srůsty, jizvy a záněty způsobené infekcí mohou vést k dlouhodobé pánevní bolesti.

Někdy může ooforitida a zánět v pánevní oblasti způsobit neplodnost. To je pravděpodobnější, když:

  • příčinou jsou chlamydie
  • dochází k většímu zpoždění zahájení léčby
  • záněty se dějí opakovaně
  • pánevní zánětlivá nemoc je závažná

Výhled pacientek s ooforitidou

Léčba ooforitidy je obvykle úspěšná. Pozor však na to, že léčba již nezvrátí žádné poškození reprodukčního systému, jako je zjizvení. Včasné vyhledání léčby symptomů, jako je bolest, neobvyklý výtok nebo neobvyklé krvácení, je životně důležité.

Příznaky mohou vymizet dříve, než antibiotika infekci úplně vyléčí. Je však důležité, aby ženy dokončily užívání všech předepsaných léků po celou dobu braní. Více vám k tomuto řekne váš lékař.

Shrňme si informace ze článku

Ooforitida je zánět jednoho nebo obou vaječníků. PID je termín pro zánět kdekoli v horním genitálním traktu, včetně vaječníků, vejcovodů a dělohy.

K těmto infekcím dochází, když se bakterie přesunou z pochvy nebo děložního čípku do vaječníků. Obvykle jsou tyto infekce důsledkem kapavky nebo bakterií chlamydie, ale mohou je způsobit i jiné pohlavně přenosné nemoci. Někdy se ooforitida vyskytuje bez bakterií těchto pohlavně přenosných nemocí, když „normální“ vaginální bakterie putují do vaječníků.

Pánevní zánětlivá nemoc i ooforitida mohou být i asymptomatické (pacientka nepociťuje žádné symptomy). Mohou ale také způsobit příznaky, jako je bolest v podbřišku, abnormální krvácení a výtok a bolest při pohlavním styku nebo močení.

Lékaři obvykle předepisují k léčbě antibiotika a mohou také doporučit pobyt v nemocnici pro ženy s pokročilou ooforitidou nebo pánevní zánětlivou nemocí.

Sponzorováno

Máte s ooforitidou nějaké svoje zkušenosti? Napište mi do komentářů pod článek, budu ráda.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva