Sponzorováno

Onycholýza nehtů – příznaky, příčiny a léčba 4.47/5 (19)

  • Onycholýza je, když se nehet nebo nehty člověka oddělují od kůže pod ním. Onycholýza nebo vypadávání nehtů může být příznakem potenciálně vážného onemocnění.
  • Příznaky onycholýzy mohou zahrnovat: Oddělení nehtu od podloží: Nehet může začít od podloží postupně odlepovat nebo se oddělovat. Zbarvení nehtu: Nehet může získat odlišnou barvu pod oddělenou částí, jako je žlutá, hnědá nebo bílá barva. Bolest nebo nepohodlí: Někteří lidé mohou pociťovat bolest nebo nepohodlí v oblasti postižené onycholýzou, zejména pokud se infekce vyskytne pod oddělenou částí nehtu.

Fyzické poranění nebo trauma na nehtu může vést k onycholýze.

Co je onycholýza?

Onycholýza je stav, při kterém se nehet odděluje od podloží, což může vést k odhalenému nehtovému lůžku. Tento stav může postihnout jakékoliv nehty na rukou nebo nohou. Když se nehet oddělí, vytvoří se mezera mezi nehtem a lůžkem, která může být naplněna vzduchem nebo tekutinou. Onycholýza může trvat několik měsíců a obvykle se sama upraví, když nový nehet zcela vyroste. Do té doby se nehet již znovu nepřichytí ke kůži pod ním.

Doba zotavení se u onycholýzy liší, protože do značné míry závisí na růstu nehtů. Není neobvyklé, že nehtům trvá asi 4 až 6 měsíců, než dorostou do plné velikosti. Nehtům na nohou to může trvat až 8 měsíců.

Příznaky onycholýzy

Když má člověk onycholýzu, nehet se začne odtahovat od nehtového lůžka pod ním. Člověk si také může všimnout, že nehet změní barvu. Na jakou barvu se změní, to závisí na tom, co způsobuje onycholýzu.

Některé z možných barev jsou:

  • bílá
  • šedá
  • nažloutlá
  • zelená
  • nachová
Onycholýza nehtů - fotografie pacienta

Onycholýza nehtů – fotografie pacienta

Samotná onycholýza obvykle není bolestivá. Základní příčina onycholýzy však může způsobit bolest.

Příčiny onycholýzy

Příčina onycholýzy se člověk od člověka dost liší. Člověk mohl třeba zažít zranění nebo opakované trauma. Onycholýza nemusí mít vždy zjevnou příčinu.

Pouhé opakované trauma nehtů po dlouhou dobu může způsobit oddělení nehtu od pokožky. Zranění, jako je bouchnutí prstem do dveří auta nebo naražení palce u nohy, mohou také způsobit onycholýzu. Já jsem třeba hodně chodil na fotbal. A často mi na palec někdo stoupnul kopačkou. Stačilo pár šlápnutí na nohu a nehet se poroučel, po pár šlápnutích celý odpadl.

Některé další typické příčiny jsou:

  • reakce na chemikálie, jako je lak na nehty, odstraňovač laku na nehty nebo čisticí prostředky pro domácnost
  • plísňové infekce, časté na nohou
  • psoriáza
  • reakce na léky

Onycholýza je bezbolestné odloučení nehtové ploténky od lůžka. Může být způsobena traumatem, kožními (psoriáza, mykóza,…), ale i systémovými chorobami.

Pokud se nehty člověka oddělují od nehtového lůžka, může to být způsobeno i nějakým problémovým zdravotním stavem. Pokud onycholýzu nelze vysvětlit jednou z obvyklejších příčin uvedených výše, může to být jeden z prvních příznaků něčeho vážnějšího, co se děje uvnitř těla.

Zdravotní problémy, které mohou způsobit onycholýzu, jsou:

  • těžká kvasinková infekce
  • nemoc štítné žlázy
  • nedostatek vitamínů a minerálů

Léčba onycholýzy

Prvním krokem při léčbě onycholýzy je určit, co způsobuje odloučení a uvolnění nehtové ploténky od nehtového lůžka. Ošetření správného stavu umožní, aby se nehet zahojil a znovu přilnul ke kůži, jakmile znovu vyroste.

Sponzorováno

Zranění nemusí vyžadovat mnoho dalšího ošetření. Pokud se však kůže v místě traumatu poškodila, je důležité udržovat místo v čistotě a zabránit infekci. Člověk by si měl dát pozor, aby nečistil silně místo pod novým nehtem, protože voda může zatlačit bakterie nebo plísně hlouběji pod nehet.

Plísňové infekce vyžadují antifungální léky k vyléčení základní infekce. Obvykle se léčba plísní podává prostřednictvím léčivých krémů a mastí aplikovaných v blízkosti nehtu nebo přímo na nehet.

Psoriáza je chronické kožní onemocnění charakterizované červenými šupinatými skvrnami na kůži. V některých případech může vzplanutí psoriázy ovlivnit nehty. Nehty postižené psoriázou se mohou zbarvit popelavě a oddělit se od nehtového lůžka pod nimi. Psoriáza se obvykle léčí lokálními krémy, krémy, biologickými přípravky, systémovými léky a fototerapií.

Problémy se štítnou žlázou mohou způsobit onycholýzu a často vyžadují léky, které pomáhají štítné žláze regulovat produkci hormonů.

Nedostatek vitamínů a minerálů se často řeší změnami ve stravě. V některých případech může lékař předepsat nebo doporučit doplňky stravy. Osoba s křehkými nebo oddělujícími se nehty může být požádána, aby užívala doplňky železa, aby nehty znovu získaly sílu.

Domácí léky, které mohou pomoci onycholýze, zahrnují řadu esenciálních olejů. Existují určité studie a důkazy, že tea tree olej může pomoci při léčbě plísňových infekcí. Často v kombinaci s nějakým nosným olejem má čajovníkový olej přirozené protiplísňové vlastnosti a může znamenat, že člověk nemusí hledat další léčbu.

Bez ohledu na příčinu je důležité, aby se osoba řídila pokyny lékaře, jak léčit základní stav. Neúplná léčba základní příčiny může mít za následek zhoršení nebo opakování onycholýzy.

Prevence

Ne vždy je možné onycholýze zabránit. Člověk však může zkusit toto:

  • vyhýbejte se dlouhodobému nošení teplých a mokrých bot
  • noste rukavice a vhodnou obuv při cvičení nebo manuální práci
  • udržení psoriázy dobře pod kontrolou pomocí terapií a léků
  • jíst vyváženou stravu a v případě potřeby doplňovat vitamín D a železo
  • musíte zvládat jakékoli příznaky onemocnění štítné žlázy

Kdy už navštívit lékaře?

Vzhledem k tomu, že zdraví nehtů je potenciální viditelnou známkou vážnějšího stavu, je důležité brát onycholýzu vážně.

Bez ohledu na příčinu je možné, že k potlačení infekce bude zapotřebí další léčba. Jakmile se příznaky objeví, měl by člověk co nejdříve navštívit svého lékaře.

Výhled pacientů s onycholýzou

Když je případný problémový zdravotní stav léčen a je pod kontrolou, onycholýza obvykle vymizí v průběhu několika měsíců.

Neléčení základní příčiny může vést k dalším zdravotním komplikacím nebo se nehet nebude hojit. Je důležité dodržovat doporučení lékaře, abyste zajistili správnou léčbu základního onemocnění.

Sponzorováno

Máte s onycholýzou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Dále si o nehtech a jejich zdraví přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva