Sponzorováno

Odontom – nezhoubný nádor dentální tkáně – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

  • Odontom je benigní (nerakovinný) tumor či nezhoubný nádor, který se vyvíjí z dentální tkáně, tedy tkáně spojené se zuby. Je to nejběžnější typ nádoru spojeného se zubním vývojem.
  • Odontomy se obvykle dělí do dvou hlavních typů: kompletní odontom, který obsahuje všechny typy dentální tkáně, a složený odontom, který obsahuje pouze jeden typ dentální tkáně.
  • Léčba odontomů obvykle zahrnuje chirurgický zákrok k jejich odstranění. Proces odstranění může být relativně jednoduchý nebo složitý v závislosti na velikosti, umístění a složitosti odontomu. Pokud je odontom velký nebo komplikovaný, může být zapotřebí provedení chirurgického zákroku pod obecnou anestezií.
  • Po odstranění odontomu může být zapotřebí následná péče, jako je sledování hojení a zajištění, aby se nádor nevrátil. Většina odontomů se však léčí úspěšně a má dobrou prognózu.

Odontomy jsou běžné, nerakovinné nádory spojené s vývojem zubů. Obsahují dřeň, sklovinu a dentin, a často narušují normální vývoj vašich zubů. Celkově představují asi 20 procent případů odontogenních nádorů na celém světě a průměrný věk, ve kterém jsou detekováni, je 14 let.

V ústech se odontomy jeví jako zub zvláštního tvaru či malý nebo masivní kalcifikovaný nádor. Léčba je jednoduchá: musí být odstraněny.

Takto může vypadat odontom

Takto může vypadat odontom

 

Typy odontomů

Existují dva hlavní typy odontomů – složené nádory a komplexní nádory.

Složený odontom

Složené odontomy jsou obvykle četné struktury podobné zubům známé jako dentikl. Běžně se vyskytují v dolní čelisti a měří asi 20 mm v průměru. Často jsou zjištěny během dospívání a postihují stejně muže i ženy. Případy složených odontomů jsou dvakrát častější než ty komplexní.

Komplexní odontom

Komplexní odontomy jsou nepravidelně tvarované masy měkkých a tvrdých zubních tkání, které se nepodobají vašim zubům. Skládají se ze směsi zubních tkání, jmenovitě dentinu, skloviny a cementu (zubní cement je tvrdá tkáň, která pokrývá povrch zubního kořene, stavbou se velmi podobá kosti). Obvykle se vyskytují ve vašich 20 letech a často se nacházejí v horní čelisti, zejména tam, kde chybí zub. Podobně jako složené odontomy, komplexní odontomy postihují muže i ženy stejnou měrou.

Příznaky odontomů

Odontomy jsou typicky asymptomatické a jsou často objeveny během zubního radiologického vyšetření. Různé anomálie chrupu u mladších lidí ve věku 20 až 30 let však mohou ukazovat na odontom. Jsou to například:

  • Dlouho přetrvávající mléčný zub
  • Chybějící stálý zub
  • Zpožděný růst zubu

V určitých případech může odontom propuknout do dutiny ústní a obnažit nádor přes sliznici dásní. V takových případech může váš odontom způsobit tyto příznaky:

  • Otoky přilehlých měkkých tkání
  • Bolest
  • Nepohodlí
  • Infekce spojená s hnisáním

Tyto příznaky mohou naznačovat přítomnost odontomu. Také asi 80 procent lidí s odontomem má zuby, které nebyly prořezány.

Diagnóza

Včasná diagnostika odontomu je důležitá, zvláště během prvního desetiletí života, kdy je nutná ortodontická léčba. Odontom totiž obvykle vytváří bariéru, která brání prořezávání zubů. Včasné odstranění odontomu může pomoci vašim zasaženým zubům prořezat se.

Klinickou diagnózu odontomu lze potvrdit histologickým vyšetřením. Rutinní radiografie prováděná vaším zubním lékařem může také pomoci odhalit vyvíjející se odontom. Rentgenový snímek je důležitý při identifikaci rostoucího odontomu, protože se obvykle vyvíjí vnitřně kolem zubů, což ztěžuje jeho detekci.

Sponzorováno

Diferenciální diagnostika může pomoci určit typ odontomu, který můžete mít. Typ vašeho nádoru může vašemu zubnímu lékaři pomoci určit, zda se jedná o komplexní nebo složený odontom.

Komplexní odontomy jsou obvykle neuspořádané, zatímco složený odontom se zdá organizovanější a často připomíná normální struktury zubů.

Léčba – odstranění odontomu

Pokud je vám diagnostikován odontom a způsobuje vám bolest nebo pokud narušuje přirozené prořezávání vašich zubů, je osvědčenou léčbou chirurgické odstranění. Nejlepší na tom je, že jakmile je odstraněn, je malá nebo žádná pravděpodobnost opakování.

Zde je vše, co potřebujete vědět o odstranění odontomu před, během a po operaci.

Před operací odstranění odontomu

  • Lékař zaznamenává vitální parametry, včetně krevního tlaku, srdeční frekvence, saturace periferních kapilár kyslíkem a výšky a hmotnosti.
  • Maxilofaciální chirurg prozkoumá stálé zuby sousedící s odontomem, aby se ujistil, že jejich kořeny jsou asi z poloviny vyvinuté. To pomáhá zajistit bezpečnost vašich stálých zubů a jejich normální prořezávání.
  • Poraďte se s ústním chirurgem, pokud potřebujete současně extrahovat zub.
  • Před extrakcí vašeho odontomu se navodí lokální anestezie.
  • Odontom je poté předložen k histopatologickému hodnocení.
  • Velké léze mohou vyžadovat přidání kosti k vyplnění defektu. Kostní roubování však nemusí být nutné, pokud je dutina malá a okolní kost je neporušená.
  • Operační rána je poté utěsněna vstřebatelným stehem.
  • Po extrakci odontomu by mohl být nevyříznutý zub odstraněn, pokud se nevyvíjí správně.
  • Váš lékař může doporučit pooperační klinické a radiografické sledování.

Po operaci

Po operaci může váš zubní lékař doporučit následující:

  • Antibiotická medikace
  • Léky na úlevu od bolesti
  • Otevírejte ústa minimálně
  • Následujících 48 hodin neprovádějte žádné fyzické cvičení
  • Dbejte na dodržování správné ústní hygieny
  • Jezte pouze studená a měkká jídla

Pokud máte diagnostikovaný odontom, nejlepší léčbou je chirurgické odstranění pomocí lokální excize.

Dodržováním tohoto se zvýší vaše šance na dosažení uspokojivého výsledku, pokud jde o vzhled a stav parodontu. Rentgenový snímek by měl odhalit dobré hojení kostí v okolí operované oblasti.

Vzhledem k tomu, že odontomy jsou asymptomatické, je důležité pravidelně navštěvovat svého zubaře, aby mohl udělat rentgen a řádně vás vyšetřit, aby co nejdříve identifikoval odontomy.

Shrnu to

Odontomy jsou nerakovinné nádory dutiny ústní. Naštěstí jsou vzácné a nešíří se ani nezpůsobují další škody. Tyto abnormální výrůstky replikují okolní tkáně v ústech, které zahrnují zuby, jako je sklovina, dentin a tkáně dřeně. Rostou pomalu, ale v některých vzácných případech mohou prorazit až do dutiny ústní.

Sponzorováno

Odontomy jsou nejčastějším typem odontogenních nádorů. Mohou se objevit v jakémkoli věku, ale mnohem pravděpodobněji se vyskytnou u mladých dospělých ve věku 14 až 18 let. Odontomy se obvykle vyvíjejí v horní čelisti a jsou o něco častější u žen. Příčina odontomů je stále neznámá, ale byly spojovány s traumatem, infekcí a dětskými zánětlivými procesy postihujícími čelisti. Lidé s určitými genetickými stavy, jako je Gardnerův syndrom a Hermannův syndrom, se zdají být náchylnější k odontomům. V 80 % případů odontomu je zub spojený s odontomem zasažen, to znamená, že nevyrazil z dásně.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva