Obsah článku
- Odchlípení sítnice neboli odchlípnutí sítnice je vážným očním problémem.
- Sítnice, vrstva tkáně v zadní části oka, se při tomto problému odtahuje od tkání, které ji podporují.
- Náhlé změny, včetně očních "plováků" a záblesků a ztmavnutí bočního vidění, jsou příznaky, které mohou při odchlípnutí sítnice nastat.
- Odchlípená sítnice potřebuje správnou léčbu co nejdříve.
- Odchlípnutá sítnice může vést i k oslepnutí, pokud se neléčí.
K odchlípení sítnice dochází, když se sítnice odchlipuje neboli se odděluje od spodní vrstvy podpůrné tkáně v zadní části oka. Sítnice je tenká vrstva nervových buněk citlivých na světlo v zadní části oka. Abychom mohli jasně vidět, potřebujeme zdravou sítnici.
Zpočátku může odchlípení postihnout pouze malou část sítnice, ale bez léčby se může odlupovat celá sítnice a toto oko má pak velké problémy se zrakem.
Odchlípená sítnice neboli odchlípení sítnice se obvykle vyskytuje pouze u jednoho oka. Je velký problém a měl by se urychleně řešit.
Lidé s těžkou krátkozrakostí, lidé s cukrovkou, pacienti, kteří podstoupili komplikovanou operaci šedého zákalu, a kdokoli, kdo dostal ránu do oka, jsou k tomuto stavu náchylnější.
Příznaky odchlípnuté sítnice
Osoba s odchlípnutou sítnicí může zaznamenat řadu příznaků.
Často jsou příznaky následující:
- Fotopsie neboli náhlé krátké záblesky světla mimo centrální část jejich vidění (v periferním vidění). Záblesky se častěji objevují, když se oko pohybuje.
- Významný nárůst počtu viděných skvrn v oku, díky nimž vidíme skvrnky plovoucí před námi, obvykle jako malé provázky průhledných bublin nebo tyčinek, které sledují naše zorné pole, když se naše oči otáčí
- Nepříjemné pocity v očích
- Stín, který se začíná objevovat v periferním vidění a postupně se šíří směrem do středu zorného pole
- Pocit, že se přes zorné pole stahuje jakoby průhledná opona
- Rovné čáry se začnou jevit jako zakřivené
Odchlípnutá sítnice obvykle nebývá bolestivá.
Příčiny odchlípnuté sítnice
Sítnice je vrstva tkáně, která vystýlá vnitřek oka. Je citlivá na světlo a její funkcí je vysílat zrakové signály do mozku prostřednictvím zrakového nervu.
Když se díváme, světlo prochází optickým systémem oka a dopadá na sítnici (jako v nedigitálním fotoaparátu).
Když světlo dopadne na sítnici, vytvoří se obraz, který je převeden na nervové impulsy a odeslán do mozku přes optický nerv. Jinými slovy, obraz se zaměřuje na sítnici, nervové buňky zpracovávají informace a odesílají je elektrickými impulsy přes zrakový nerv do mozku.
Pokud je sítnice poškozena, může to velmi negativně ovlivnit schopnost člověka vidět.
K oddělení sítnice dochází, když je tato vrstva vytažena z její normální polohy. Někdy jsou na sítnici malé trhliny. I ty mohou způsobit odchlípení sítnice.
Existují tři typy odhlípnuté sítnice:
Rhegmatogenní odchlípení sítnice je zlom, trhlina nebo díra v sítnici. Tento otvor umožňuje tekutině procházet ze sklivcového prostoru do subretinálního prostoru mezi senzorickou sítnicí a retinálním pigmentovým epitelem. Pigmentový epitel je vrstva pigmentových buněk těsně mimo neurosenzorickou sítnici.
Sekundární odchlípení sítnice je také známé jako exsudativní odchlípení sítnice. Stává se to, když zánět, vaskulární abnormality nebo poranění způsobí hromadění tekutiny pod sítnicí. Není tam žádná díra, prasklina ani trhlina.
Trakční odchlípení sítnice je, když zranění, zánět nebo neovaskularizace způsobí, že fibrovaskulární tkáň vytáhne senzorickou sítnici z pigmentového epitelu sítnice.
Odchlípení sítnice často nastane spontánně nebo náhle.
Sponzorováno
Rizikové faktory
Mezi faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku odchlípení sítnice, patří:
- genetika, například pokud měl blízký rodinný příbuzný odchlípení sítnice
- vyšší věk
- extrémní krátkozrakost
- předchozí operace šedého zákalu, zvláště pokud byla komplikovaná
- předchozí odchlípení sítnice
- oční stavy, jako je uveitida, degenerativní myopie, apod.
- trauma, například rána do oka
- diabetes, zvláště pokud je diabetes špatně léčen
Každý, kdo má tyto rizikové faktory, by si měl být vědom možnosti odchlípení sítnice.
Operace sítnice
Bez chirurgického zákroku existuje vysoké riziko úplné ztráty zraku.
Možnosti chirurgického zákroku jsou tyto:
Laserová operace neboli fotokoagulace
Laserový paprsek je směrován přes kontaktní čočku nebo oftalmoskop. Laser pálí kolem trhliny sítnice, což má za následek zjizvení tkáně, která pak tkáň spojí zpět dohromady. Jde vlastně o destrukce tkání teplem vznikajícím po dopadu záření.
Kryoterapie
Kryochirurgie, kryopexie neboli zmrazení zahrnuje aplikaci extrémního chladu ke zničení abnormální nebo nemocné tkáně. Procedura vytváří jemnou jizvu, která pomáhá připojit sítnici ke stěně oka.
Vitrektomie
Sklivcový gel se p5i tomto y8kroku odstraní z oka a k udržení sítnice na místě se použije bublina plynu nebo bublina silikonového oleje. Rána je sešitá. Silikonový olej je potřeba odstranit 2 až 8 měsíců po zákroku.
Vitrektomie je operační zákrok při kterém odstraníme patologicky změněný sklivec a mohou se při něm vykonávat chirurgické zákroky na sítnici.
Pneumatická retinopexie
Lze ji použít, pokud je odchlípení nekomplikované. Je to vlastně rychlý ambulantní výkon, vhodný jen pro určité typy odchlípené sítnice s trhlinou v horních kvadrantech, kterou lze uzavřít pomocí injikované bubliny expanzivního plynu do oka s předchozí kryoretinopexí nebo laserovou retinopexí.
Obecně se odhaduje, že přibližně 90 procent léčby odchlípnuté sítnice je úspěšných, i když někteří lidé budou potřebovat další léčbu.
Někdy není možné znovu připojit sítnici a zrak osoby se bude nadále zhoršovat.
Pacientův zrak by se měl vrátit několik týdnů po léčbě. Pokud je do oddělení zapojena makula, zrak osoby nemusí být nikdy tak jasný jako předtím. Makula je část oka, která nám umožňuje vidět to, co je přímo před námi.
Po operaci existuje malé riziko komplikací. Patří mezi ně alergie na léky, krvácení do oka, dvojité vidění, šedý zákal, glaukom a oční infekce.
Pravidelná návštěva očního lékaře může pomoci snížit riziko odchlípnutí sítnice, protože oční onemocnění, jako je toto, může být někdy odhaleno v raných stádiích.
Léčba odchlípnuté sítnice
Možnosti léčby odchlípnuté sítnice jsou ty druhy operací, které jsou popsány výše.
Prevence – můžete nějak zabránit odchlípení sítnice?
Nemůžete zabránit oddělení sítnice, ale můžete podniknout kroky ke snížení rizika:
- Dbejte na pravidelnou péči o zrak: Oční vyšetření chrání vaše zdraví očí. Pokud trpíte krátkozrakostí, je oční vyšetření obzvláště důležité.
- Pozor na úrazy očí: Při sportování nebo jiných rizikových činnostech používejte ochranné brýle nebo jinou ochranu očí.
- Dbejte na okamžitou léčbu v případě problému: Pokud si všimnete příznaků oddělené sítnice, okamžitě navštivte svého očního lékaře nebo jděte na pohotovost.
Shrnu to
Odchlípení sítnice je vážný oční stav, při kterém se sítnice, tenká vrstva tkáně na vnitřní zadní straně oka, oddělí od své normální polohy. Sítnice je zodpovědná za zpracování světla a převod vizuálních informací do mozku prostřednictvím optického nervu, takže její oddělení může vést k výrazné ztrátě zraku nebo dokonce slepotě, pokud není rychle léčeno.
Sponzorováno
A co vy? Máte s odchlípnutou sítnicí nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Studie a zdroje článku
- Primary Retinal Detachment Outcomes Study Autoři: Edwin H. Ryan, MD Daniel P. Joseph, MD Claire M. Ryan, BA Omesh P. Gupta, MD
- Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Oční vady a onemocnění
Přečtěte si také naše další články