Sponzorováno

Očkování proti japonské encefalitidě 4.86/5 (7)

Očkování proti japonské encefalitiděJaponská encefalitida (zánět mozku) je infekční onemocnění postihující mozek. Je rozšířena ve východní a jihovýchodní Asii, v Austrálii, na Nové Guineje. Přenášejí ji komáři. Inkubační doba je 4 až 14 dní.

TIP: Jaké choroby přenášejí komáři?

Co je japonská encefalitida

Japonská encefalitida patří mezi infekční tropické nemoci. Jde o zánětlivé onemocnění mozku vyvolané virem stejné skupiny, jako jsou např. viry středoevropské klíšťové encefalitidy, žluté zimnice nebo horečky dengue. Výskyt nemoci je lokalizován v jižní a jihovýchodní Asii.

Zdrojem nákazy, jejíž přenos vykonává infikovaný komár, jsou prasata, skot nebo ptáci. K přenosu z člověka na člověka nedochází. Riziko nákazy je nízké a stoupá při déletrvajícím pobytu ve vlhkých oblastech, například v okolí rýžových polí a zemědělských oblastí.

Infekcí se ročně nakazí 50 000 lidí, pro 10 000 – 15 000 z nich je smrtelná.

Jaké vakcíny se dnes používají?

Vakcína obsahuje inaktivované viry japonské encefalitidy B. Virus se rozmnoží v mozkových buňkách myší nebo v buňkách kuřecích ledvin. Inaktivuje se formaldehydem. Očkuje se 2 dávkami v časovém intervalu 1-2 týdny, nejlépe 1 měsíc před cestou do endemických oblastí. Udržovací dávka se podává každé 4 roky.

Sponzorováno

Koho očkovat?

Očkování se doporučuje při dlouhodobých pobytech v oblasti epidemického výskytu japonské encefalitidy.

Komplikace

Lokální reakce (bolest, otok, zarudnutí v místě vpichu) se vyskytují u 3-6% očkovaných osob. Celkové reakce byly zaznamenány u 0,5-1% očkovaných.

Kontraindikace

  • akutní nebo chronické onemocnění
  • inkubační doba infekčního onemocnění
  • epidemický výskyt infekční choroby
  • anafylaktická reakce na vakcínu nebo jiná závažná reakce v souvislosti s předchozím očkováním
  • rekonvalescence po prodělané nemoci

Očkování proti japonské encefalitidě je vhodné pro cestovatele, kteří se budou pohybovat v zemědělských oblastech během a po období dešťů (přemnožení komárů). Riziko nakažení u běžného turisty je velice nízké. Reálné ohrožení hrozí jen cestovatelům, kteří se budou déle než měsíc zdržovat v oblastech japonské encefalitidy zejména na venkově a ve volné přírodě.

Očkování proti japonské encefalitidě se rozhodně nedoporučuje všem turistům cestujícím do asijských zemí. Může vyvolávat nežádoucí alergické reakce jako vyrážku, otoky končetin, rtů, hrdla. Někdy nastane alergický šok bezprostředně po aplikaci vakcíny.

Očkování proti japonské encefalitidě se vpravuje pod kůži a probíhá ve třech dávkách ve schématu 0 – 7 – 30 dnů. Je-li třeba dosáhnout imunizace rychleji, můžeme využít zrychlené očkovací schéma 0 – 7 – 14. Vakcinace by měla proběhnout nejpozději deset dnů před vycestováním do oblasti zasažené japonskou encefalitidou, i když plně imunní začne být pacient asi měsíc po očkování poslední dávkou. Přeočkování se doporučuje po dvou až třech letech.

Sponzorováno

Očkování proti japonské encefalitidě nechrání vůči jiným virovým infekcím, např. vůči běžné klíšťové encefalitidě.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva