Obsah článku
- Kýla znamená, že se nějaký orgán nebo tkáň (často část tenkého střeva) vytlačí skrz otvor nebo oslabené místo ve stěně dutiny, kde normálně nemá být.
- Obturatorní kýla je velmi vzácný typ kýly, která vzniká v oblasti tzv. obturatorního kanálu – to je malý otvor v pánevní kosti, kterým za normálních okolností prochází nervy a cévy směrem do stehna.
- U obturatorní kýly se střevo protlačí tímto kanálem do oblasti stehna, mezi svaly, ale není vidět jako běžná kýla (např. tříselná).
- Tato kýla často způsobuje bolest na vnitřní straně stehna (klasický Howship-Rombergův příznak – vystřelující bolest při pohybu nohou).
Co je to obturatorní kýla?
Obturatorní kýla nastává, když je ve v oblasti obturatorního kanálu. To je otevřené místo ve vaší pánvi. Tento typ kýly se může objevit, pokud máte slabé svaly pánevního dna. Slabé svaly nechávají části vašich střev nebo tuk v břiše tlačit do vašeho obturatorního kanálu. Obturatorní kýly obvykle zahrnují tenké střevo, ale mohou zahrnovat i tlusté střevo.
Obturatorní kýly jsou vzácné. Obvykle postihují ženy ve věku 70-90 let.
Tento typ kýly může být vážným zdravotním problémem. Může zablokovat střevo (obstrukce střev). To se může stát, pokud kýla uvízne ve svalech pánevního dna nebo v obturátorním kanálu.
Zablokované střevo je pak velký problém. Možná budete potřebovat okamžitou operaci, abyste problém lékaři vyřešili nebo zabránili tomu, aby se to stalo.
Obturatorní kýla je tedy vzácný typ kýly, která vzniká v oblasti tzv. obturatorního kanálu (foramen obturatorium) v pánvi. Tímto kanálem za normálních okolností prochází nervy a cévy zevnitř pánve do stehna. U obturatorní kýly se část orgánu – obvykle tenké střevo – protlačí tímto kanálem ven, kde se může „zablokovat“ a způsobit vážné komplikace.

Obturatorní kýla – ilustrace
Zajímavost: Obturatorní kýla se někdy nazývá „kýla hladovějících starých žen“, protože často postihuje starší, velmi štíhlé ženy. I kvůli této přezdívce je v lékařské literatuře známa jako kuriózní, ale o to nebezpečnější diagnóza.
Příčiny a rizikové faktory
Obturatorní kýla je častější u:
- starších žen (zejména nad 70 let),
- hubených osob s oslabeným břišním svalstvem,
- žen, které prodělaly více těhotenství (oslabení pánevního dna),
- osob po výrazném úbytku hmotnosti,
- při zvýšeném nitrobřišním tlaku (chronický kašel, zácpa apod.).
Příznaky obturatorní kýly
Jedním z typických znaků obturatorní kýly je, že není viditelná ani hmatná z povrchu těla. Ostatně právě proto je obtížně diagnostikovatelná.
Mezi časté příznaky patří:
- Bodavá nebo vystřelující bolest na vnitřní straně stehna, která se zhoršuje při chůzi nebo rotaci nohy. Tento příznak se nazývá Howship-Rombergův příznak.
- Bolesti v pánvi, v třísle nebo v dolní části břicha.
- Při uskřinutí střeva se objevují příznaky akutního břicha: nevolnost, zvracení, zácpa, nadýmání.
Diagnostika
Diagnostika obturatorní kýly je složitá, protože není snadno zjistitelná běžným fyzikálním vyšetřením. Ve většině případů se využívá:
Sponzorováno
- CT vyšetření (počítačová tomografie) – nejčastější metoda potvrzení diagnózy,
- ultrazvuk (méně spolehlivý),
- magnetická rezonance (v některých případech),
- někdy se kýla odhalí až při operačním zákroku, např. při operaci pro podezření na neprůchodnost střev.
Jak lékaři diagnostikují obturatorní kýlu?
Lékař se zeptá na pacientovi příznaky. Udělá fyzické vyšetření. Může také provést následující test:
- Howship-Rombergův test. V tomto testu lékař pohybuje bokem pacienta. Zeptá se, jestli pohyb kyčle způsobuje bolest na vnitřní straně stehna.
- Hannington-Kiffův test. Při tomto vyšetření lékař poklepe na určitá místa na holenní nebo stehenní kosti. Tento test zkontroluje, zda poklep způsobuje napnutí (stažení) kyčelních svalů.
Lékař může také udělat počítačovou tomografii (CT), aby si potvrdil, že máte obturatorní kýlu.
Léčba obturatorní kýly
Léčba obturatorní kýly je vždy chirurgická. Cílem operace je:
- uvolnit uskřinuté střevo (je-li to potřeba),
- vrátit obsah kýly zpět do dutiny břišní,
- uzavřít otvor v obturatorním kanálu – často pomocí síťky (tzv. hernioplastika).
Pokud došlo k poškození nebo odumření části střeva kvůli uskřinutí, je nutné postiženou část chirurgicky odstranit (resekce střeva).
Chirurgický zákrok k nápravě kýly je jedinou léčbou obturatorní kýly. Chirurg provede řez v podbřišku nebo třísle, aby dosáhl na kýlu ve obturatorním kanále. Přesune obsah kýly zpět do pacientova podbřišku. Poté opraví slabé místo v břišních svalech.
Pacient může podstoupit otevřenou operaci, laparoskopickou operaci nebo robotickou operaci kýly. Pokud má pacient i poškození střeva, může podstoupit další operaci. Chirurg může provést kolektomii, aby odstranil poškozenou část střeva.
Prognóza a komplikace
Vzhledem k tomu, že obturatorní kýla často není včas rozpoznána, může dojít ke závažným komplikacím, jako je neprůchodnost střev nebo jejich odumření. V takových případech je nutný okamžitý operační zákrok. Čím dříve je kýla diagnostikována a léčena, tím je prognóza příznivější.
Sponzorováno
Operace kýly často vyléčí obturatorní kýlu a zmírní její příznaky. Ale není to léčba stavů, jako je podvýživa nebo CHOPN. Tyto stavy zvyšují riziko vzniku obturátorní kýly. Možná budete potřebovat trvalou lékařskou péči a podporu, která vám pomůže tyto stavy zvládnout.
Studie a zdroje článku
- Obturator Hernia Autoři: Balaji Mahendran; Peter P. Lopez.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Střeva
Přečtěte si také naše další články