Sponzorováno

Obezofobie (pocrescofobie) – strach z přibírání na váze – jaké jsou příznaky a jak se léčí? 4.67/5 (12)

  • Obezofobie je termín, který označuje iracionální nebo nepřiměřený strach z přibírání. Tato fobie může ovlivňovat chování, postoje nebo předsudky jednotlivců vůči tlustým lidem a může se projevovat v různých situacích včetně pracovního prostředí, sociálních interakcí nebo veřejného vnímání.
  • Obezofobie je nejen sociálním problémem, ale může mít také závažné důsledky pro psychické a fyzické zdraví jednotlivců postižených tímto postojem. Boj proti obezofobii zahrnuje vzdělávání veřejnosti, změny v předsudcích a podporu přijímání různorodých tělesných tvarů a velikostí. Je důležité si být vědom těchto problémů a přispívat k vytváření společnosti, která respektuje rozmanitost.

Obezofobie aneb když se velmi bojíme přibírání na váze

Obezofobie aneb když se velmi bojíme přibírání na váze

Přibírání na váze se bojíme tak nějak všichni, že? :) No, ale tady jde o skutečnou poruchu, nemoc.

Máte obavy z přibírání na váze? Pokud tento pocit začíná ovládat váš život, možná máte co do činění s obezofobií. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o obezofobii, jak ji identifikovat a jak ji případně zvládat.

Co je to obesofobie?

Obezofobie (či obesofobie), známá také jako pocrescofobie, je extrémní strach z přibírání na váze. Jde o specifickou fobii, která je formou úzkosti. Intenzivní strach z přibírání na váze se může objevit u lidí různých velikostí těla a věku, ačkoli je nejčastější u dospívajících žen.

Mnoho lidí má obavy z přibývání na váze a často drží diety. To ale není totéž jako obezofobie. Osoba s obezofobií má iracionální strach z přibírání na váze a přijímá ve svém životě extrémní opatření, aby se vyhnula situacím, které tento strach spouštějí.

Když je osoba s obezofobií vystavena spouštěcím situacím nebo myšlenkám, pociťuje příznaky úzkosti a může dokonce dostat záchvat paniky. Tento strach zasahuje do základních funkcí každodenního života. Příkladem potenciálních spouštěčů je třeba vyhýbání se vysoce kalorickým jídlům, odmítání sociálních situací s jídlem nebo odmítání vážení se.

Obezofobie může být zaměňována s dysmorfickou poruchou, ale jedná se o dva rozdílné problémy. Osoba s tělesnou dysmorfií se dívá do zrcadla a nemůže přesně vnímat svou tělesnou velikost (tj. může mít podváhu, ale sama sebe vidí jako člověka s nadváhou). Osoba s obezofobií nemá zkreslený pohled na svou tělesnou hmotnost; zde jde především o strach z možnosti přibrat.

Obezofobie je sice příznakem mnoha poruch příjmu potravy, ale sama o sobě se nepovažuje za poruchu příjmu potravy. Strach z přibírání však může způsobit, že člověk výrazně omezí příjem potravy a dostane se tak rychle do podváhy nebo podvýživy. Strach z jídla kvůli přibírání na váze může vést k omezující poruše příjmu potravy, jako je anorexie.

Příznaky obezofobie

Vzhledem k tomu, že fobie jsou formou úzkostné poruchy, může člověk s obezofobií pociťovat příznaky úzkosti při pomyšlení na přibírání na váze nebo pokud přibírá na váze.

To jsou pak tyto příznaky:

  • Rychlý srdeční tep
  • Pocení
  • Dušnost
  • Nevolnost nebo žaludeční nevolnost
  • Závratě nebo točení hlavy

Osoba s extrémním strachem z přibírání na váze může také pociťovat příznaky poruch příjmu potravy. Vyšetření poruchy příjmu potravy je nezbytný, pokud je přítomen některý z následujících příznaků:

  • Strach z jídla kvůli přibírání na váze
  • Intenzivní omezení jídla a vyslovené vyhýbání se kalorickým jídlům.
  • Velmi přísné diety, dlouhodobé počítání kalorií nebo časté a nesmyslné půsty.
  • Záchvatovité přejídání
  • Kompenzační chování, jako je zvracení po jídle, nadměrné cvičení nebo nesprávné užívání laxativ, diuretik nebo pilulek na hubnutí.
  • Nepřiměřeně rychlé hubnutí

Příčiny – co způsobuje strach z přibírání na váze?

Strach z přibírání na váze nemá jednu jasnou příčinu. Místo toho je to pravděpodobně kombinace faktorů, které způsobují tuto fobii.

Společenské a kulturní normy

Bohužel je běžné, že lidé s větším tělem jsou diskriminováni nebo se s nimi špatně zachází. Toto je známé jako váhové stigma. Váhové stigma může u mnoha lidí podněcovat strach z přibírání, protože se chtějí vyhnout špatnému zacházení nebo pohlížení na ně.

Negativní zprávy v médiích o hmotnosti a velikosti jsou navíc velmi škodlivé. Existuje mnohomiliardový dietní průmysl, který podporuje snahu o hubenost. Postupem času se tato sdělení zvnitřňují a my začínáme věřit falešnému narativu, že hubené je vždy „dobré“ a tlusté je vždy „špatné“.

Sponzorováno

Negativní osobní zkušenosti

I minulé zkušenosti člověka mohou přispět ke strachu z přibírání na váze. Osoba s obezitou mohla být v pubertě šikanována kvůli své váze, což lze bezesporu klasifikovat jako traumatický zážitek. Dalším příkladem je dítě, které vyrůstá, když slyší rodiče často negativně mluvit o své váze, váze dítěte nebo velikosti jiných lidí.

Biologické faktory

Existují důkazy o genetické složce úzkostných poruch, fobií a poruch příjmu potravy. Tomu zatím dobře nerozumíme a není známo, do jaké míry genetika ovlivňuje rozvoj obezitofobie. Jsou potřeba další studie.

Diagnostika obezitofobie

Diagnóza může být náročná, protože příznaky obezity se často překrývají s poruchami příjmu potravy a dalšími úzkostnými poruchami, jako je obsedantně-kompulzivní porucha nebo posttraumatická stresová porucha.

Diagnostická kritéria pro specifické fobie se používají k diagnostice obezitofobie:

  • Intenzivní a iracionální strach z konkrétní situace nebo předmětu – zde tedy z přibírání na váze.
  • Vystavení se fobii vyvolává okamžitý strach a velkou úzkost.
  • Strach je neúměrný skutečnému nebezpečí situace.
  • Vyhýbání se fobii.
  • Fobie vede k výraznému zhoršení fungování v životě.
  • Strach přetrvává, trvá nejméně šest měsíců.

Léčba obezofobie – jak zvládnout strach z přibírání na váze

Pokud se potýkáte s obezofobií, je pravděpodobné, že si sami uvědomujete, že existuje problém. Může být fakt hodně těžké zvládnout tyto obavy sami, takže je důležité vyhledat odbornou pomoc. Pokud se obezofobie neřeší, může vést k poruše příjmu potravy.

Toto jsou obecné metody léčby obezofobie.

Expoziční terapie

Expoziční terapie je asi nejběžnější léčbou specifických fobií. Tato forma psychoterapie se provádí postupným vystavováním jedince zdroji jeho strachu. Provádí se znovu a znovu během mnoha sezení, dokud se jednotlivec nemůže zapojit do spouštěčů, aniž by pociťoval strach nebo úzkost. Meditace a strategie hlubokého dýchání mohou hodně pomoci v tomuto procesu.

V případě obezitofobie expoziční terapie obvykle zahrnuje vystavení obrazům a myšlenkám zahrnujícím nárůst hmotnosti. To by mohlo zahrnovat například přemýšlení o myšlence sníst vysoce kalorické jídlo nebo o myšlence přibrat pár kilo. Tento typ terapie musí vést vyškolený odborník; nepokoušejte se o expoziční terapii sami, mohlo by to zhoršit nebo zesílit vaše obavy.

Kognitivně-behaviorální terapie (CBT)
Dalším typem psychoterapie prospěšné pro léčbu obezitofobie je kognitivně behaviorální terapie. CBT vám může pomoci změnit jakékoli problematické myšlenky a chování, které podporují vaši fobii

Léčba poruch příjmu potravy

Extrémní strach z přibírání na váze může být příznakem poruchy příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie. Pokud se obesofobie vyskytuje současně s poruchou příjmu potravy, bude důležité vyhledat léčbu poruchy příjmu potravy. Léčba závisí na závažnosti příznaků a neuspořádaných stravovacích návycích, ale obecně zahrnuje spolupráci s lékařem, terapeutem a dietologem.

Psychoterapie

To znamená zejména dlouhodobý rozhovor s odborníkem na duševní zdraví během několika sezení. Obecně to znamená hodně mluvit o svých emocích. Nejprve s vámi lékař podrobně promluví o vašich pocitech. Lékař tak nejprve rozpozná vaše vzorce myšlení a poté změní nezdravá a škodlivá přesvědčení na pozitivní a zdravá. Další krok zahrnuje budování pozitivních návyků, jak se zbavit obezofobie. Pomůže vám získat více pozitivity a zbavit se úzkosti související s tvarem vašeho těla. Zlepší to také váš sebeobraz.

Léky

Předpokládejme, že vaše obezofobie má podobu úzkostné poruchy. V takovém případě vám lékař může předepsat nějaké léky. Léky mohou být antidepresiva, antipsychotika, stabilizátory nálady nebo kombinace všech těchto látek. Tyto léky nejsou k léčbě vaší obezofobie jako takové, ale k léčbě úzkostných problémů.

Závěr

Zapracovat na svém těle a shodit přebytečná kila je krásná myšlenka. Vypěstování si posedlosti zhubnout je však naprosto nežádoucí. K tomu fakt nechcete dojít. A pokud si tuto posedlost vypěstujete, když máte rozumnou hmotnost, je to také nezdravé. Obezofobie způsobuje, že zhubnete pod standardní úroveň a svoji normální váhu. A prostředky, jak toho dosáhnout, jsou pro zdraví většinou škodlivé.

Musíte pochopit, že zdravá strava a mírné cvičení jsou dostatečné pro zdravou regulaci hmotnosti. Pocit nadváhy jednou za čas je normální. To máme skoro všichni. Pokud však máte takové problémy častěji, doporučuji se poradit se s odborníkem na duševní zdraví.

Sponzorováno

Máte s obezofobií nějakou zkušenost? Napište mi do komentářů, budu moc ráda.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva