Sponzorováno

Nykturie (nokturie) – pro mnohé více než noční můra – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (8)

  • Nykturie je lékařský termín pro stav, kdy člověk musí vstávat v noci, aby se vymočil. Obvykle se považuje za problém, pokud se to stává pravidelně a narušuje spánek.
  • U zdravých lidí močový měchýř v noci zadržuje více moči, takže potřeba močení není tak častá. Nykturie však může být způsobena různými zdravotními stavy nebo faktory, které narušují tuto rovnováhu.
  • Léčba nykturie závisí na příčině. Může zahrnovat úpravu příjmu tekutin, léčbu infekcí močových cest, kontrolu hladiny cukru v krvi nebo léčbu zvětšené prostaty.
  • Pokud je nykturie způsobena léky, může lékař doporučit úpravu dávkování nebo změnu medikace.

Nykturie (nokturie) - pro mnohé více než noční můraV noci se často budíte, protože musíte jít na toaletu. Ráno jste unavený, partnerka mrzutá a šéf na vás dívá, protože se nesoustředíte na práci. Nykturie nepodceňujte, patří do rukou lékaře.

Miloš o svých nočních výjezdech nemluví rád. Jako každý muž, raději mávne rukou a tváří se, že problém neexistuje. Ale existuje. „Každou noc se vzbudím a musím jít na WC. I tři, čtyřikrát. Nevyspím se ani já, ani žena. Nebo spolubydlící na služební cestě. Je to nepříjemné i při soukromých návštěvách. Zatím piji přesličkový čaj a denně sním hrst dýňových semínek. Manželka na mě však tlačí, abych šel k lékaři. Prý mám něco s prostatou.“

Prostata či dráždivý měchýř

Nykturie, tedy noční močení, se objevuje v každém věku, ale s přibývajícími léty je stále častější. Má ji téměř každý druhý člověk nad šedesát let, více ženy než muži. Není však vždy jen důsledkem stárnutí. „Je to stav, kdy se vzbudíte dvakrát nebo vícekrát za noc pro potřebu močit,“ vysvětluje doc. MUDr . Jozef Marenčák, PhD. z urologického oddělení.

„Lidé s tímto problémem málo spí, přes den bývají unavení, mrzutí a nevýkonní. Mají poruchy rovnováhy, které mohou skončit pádem a zlomeninami, a při postavení se jim zvyšuje krevní tlak. Jen třetina z nich vyhledá lékaře, ačkoli za touto zdánlivě banální těžkostí se může skrývat vážně neurologické, endokrinologické, kardiologické nebo urologická onemocnění.“

Příčiny Nykturie

Na příčině jsou nemoci ledvin, cukrovka, srdeční selhání, otoky končetin či poruchy spánku. U žen jde často o gynekologický, u mužů o urologický problém. „Můžete mít onemocnění prostaty, tedy nezhoubné či zhoubné zvětšení předstojné žlázy, nebo vás trápí onemocnění močového měchýře, například dráždivý měchýř. Nykturie způsobují i chronické záněty dolních močových cest či různé projevy inkontinence.“

Sponzorováno

  • Nadměrný příjem tekutin před spaním, zejména alkoholických nebo kofeinových nápojů.
  • Infekce močových cest – Dráždí močový měchýř a zvyšují potřebu močení.
  • Cukrovka – Vysoké hladiny cukru v krvi mohou způsobit častější močení, včetně v noci.
  • Srdeční selhání – Nadměrné hromadění tekutin během dne může způsobit jejich redistribuci během noci, což vede k nočnímu močení.
  • Zvětšená prostata (u mužů) – Způsobuje tlak na močový měchýř a častější nutkání močit.
  • Nízká kapacita močového měchýře – Močový měchýř nedokáže uchovat dostatek moči.
  • Některé léky, jako jsou diuretika, které zvyšují tvorbu moči.

Vyšetření nebolí

Vaše noční můra se dá léčit. Většinou kombinovaně – léky a úpravou pitného a spánkového režimu. Podmínka je, že absolvujete podrobněji vyšetření. Praktický lékař vás pravděpodobně pošle k urologovi, pokud jeho zjištění budou negativní, půjdete k dalším odborníkům. Urologického vyšetření se neobávejte, diagnostika takových stavů nebolí, v devadesáti procentech není třeba invazivní vyšetření,“ uklidňuje doktor Marenčák. Odborníka budou v první řadě zajímat překonané a současné onemocnění, poruchy močení. Pomůže, pokud víte, jakou kvalitu má váš spánek a kolik hodin nepřerušeně trvá. Důležitý je mikční deník, jehož prostřednictvím lékař od vás získá přesné informace o množství přijatých tekutin, o počtu močení přes den imv noci a další údaje. Budete si je zaznamenávat tři a až pět dní. Vyšetří vám krev, moč a jiné laboratorní parametry a prostatu. Dle potřeby vás pošle na ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření, případně počítačovou tomografii.

Léčba nykturie – co vám pomůže?

Při lehkých obtížích pomáhají dýňová semínka, extrakt z plodů palmy serenoy plíživé a dodržování speciálního pitného režimu. Čtyři hodiny před spaním byste už měli méně pít a jíst méně ovoce a zeleniny. Přes den však pijte dostatečně. Dvě třetiny příjmu tekutin byste měli přijmout před šestou hodinou večer. Omezte alkohol a solení.

Sponzorováno

Léčba nykturie závisí na příčině. Může zahrnovat:

  • Úpravu příjmu tekutin.
  • Léčbu infekcí močových cest.
  • Kontrolu hladiny cukru v krvi.
  • Léčbu zvětšené prostaty (u mužů).
  • Pokud je nykturie způsobena léky, lékař může doporučit úpravu dávkování nebo změnu medikace.

Studie a zdroje článku

  • Nocturia Autoři: Stephen W. Leslie; Hussain Sajjad; Shashank Singh

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva