Obsah článku
Numulární dermatitida je neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, na vývoji kterého se pravděpodobně účastní imunopatogenetický mechanismus, komplex imunitního systému a genetická predispozice pacienta. Toto onemocnění se vyskytuje zejména u starších pacient , ale není vzácností ani u dětí. Průběh onemocnění bývá chronický, recidivující. Může se objevit v každém věku. Častější je však u osob kolem 60-ti let věku. Numulární dermatitida není infekční. Léze numulární dermatitidy (ve tvaru mince) se mohou objevit na kterékoliv části těla, ale nejčastěji bývají postiženy bérce a hýždě. Léze jsou kulaté a šupinaté, obvykle se tvoří několik týdnů. Exacerbace lézí jsou spojovány se suchou pokožkou. Pacienti mají často sklon ke vzniku jiné formy atopického onemocnění, např. atopického astmatu, popř. alergické rýmy.
Je charakteristický tvorbou ostře ohraničených, oválných a kulatých ložisek s průměrem do 5cm, někdy ojedinělých, ale obvykle vícečetných a symetricky rozložených. Nejčastěji bývá lokalizován na kůži bérce, často v okolí chronických ran, vředů (ulcerací) nebo hnisavých onemocnění kůže (pyodermií). Sliznice nejsou postiženy.
Příznaky nemoci
Člověk pociťuje výrazné svědění. Celkové příznaky nejsou. Hojení probíhá obvykle bez jizev, jen s přechodnými pigmentovými změnami. Průběh nemoci je dlouhodobý (chronický), respektive opakovaně se vracející (chronicky recidivující).
Příčiny vzniku nemoci
Příčina vzniku numulární dermatitidy zůstává nejasná. Pravděpodobně jde o zvýšenou citlivost buněk kůže, které jsou nadmíru vnímavé na produkty některých bakterií, zejména stafylokoků, kolonizujících ve zvýšené míře kůži s oslabenou obranyschopností. Ekzémová ložiska bývají často následně, druhotně (sekundární) infikované jiným typem bakterií, grampozitivními bakteriemi.
Je třeba si uvědomit, že numulární dermatitida není primárně (v důsledku prvotní příčiny) infekční onemocnění.
Diagnóza Numulární dermatitidy
Poškozená kůže je charakteristická tvorbou ostře ohraničených, oválných a kulatých ložisek s průměrem do 5 cm. Obraz vyšetřované kůže postižené numulární dermatitidou pod mikroskopem tzv. histologické vyšetření, neodliší jiné ekzémové nemoci s podobným klinickým obrazem, jako je např. kontaktní ekzém, atopická dermatitida, atd. Zde přicházejí v úvahu dříve kožní testy, které mohou pomoci při diferenciální diagnóze vůči jiným dermatózám (psoriáza, parapsoriáza). Vyšetření na přítomnost plísní, mykologické vyšetření, pomůže odlišit dermamykózy.
Sponzorováno
Barvení podle Grama
Zavedl ho v roce 1884 Christian Gram, je to diferenciační barvení, založené na chemických a fyzikálních vlastnostech buněčné stěny, čili na různém zbarvení gram-pozitivních a gram-negativních buněk bakterií. Buněčné stěny G+ bakterií mají mnohem silnější vrstvu peptidoglykanu jako buněčné stěny G- bakterií, po obarvení je vidíme v mikroskopu jako červené nebo růžové útvary. G- buňky mají ve vnější buněčné stěně i množství lipidů (tuků), po obarvení jsou fialové. Rozdělení bakterií na základě Gramova barvení má hlubší význam, mezi oběma kategoriemi existují mnohé další rozdíly, např. v citlivosti na antibiotika apod. Tímto barvením dokazujeme přítomnost grampozitivních bakterií, jako je např. Staphylococcus aureus, které se jeví v mikroskopu jako shluky kulovitých útvarů, koků, zbarvených do fialova.
Ekzémová ložiska bývají často následně, druhotně infikované jiným typem bakterií, grampozitivními bakteriemi.
Léčba Numulární dermatitidy
Různá hnisavá ložiska, pokud se tedy vyskytují v organismu, je třeba v prvé řadě co nejdříve vyléčit. Máme na mysli zejména léčbu nemocných zubů, mandlí a podobně. Dále je důležité zvyšování hygienického standardu, zajistit nedráždivé pracovní i domácí prostředí, ve kterém se pacient pohybuje. Při práci s detergentními látkami (syntetické spotřební látky obsahující saponáty, mýdlo nebo jejich směs, které se používají na praní, mytí, odmašťování, čištění) a s organickými rozpouštědly je nutné používat ochranné rukavice, ochranné pracovní masti a pasty. Podávat antihistaminika. Lokální potírat roztoky (roztok Jarisch).
VIDEO: Atopický ekzém očima lékaře
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Nummular Dermatitis Autoři: Carolyn A. Robinson; Lauren W. Love; Fabiola Farci.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ekzém
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, mému skoro 4-letému synovi se nyní po druhé objevili na nožkách (hlavně na holenní části a na kolenách) jakési boláčky. Mají kulatý tvar, jsou ohraničené začervenalou barvou, nesvědí, nebolí.Pediatrička nám na to dala kortikoidní mastičku, ale nepomáhá.Mám se něčeho obávat nebo to přejde. Syn loni často trpěl na rýmy, může to s tím nějak souviset?Předem děkuji za odpověď.kafrdová