Sponzorováno

Nipah virus – nebezpečné onemocnění – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (24)

Netopýři (Kaloni) jsou primárními zdroji viru v přírodě.

Netopýři (Kaloni) jsou primárními zdroji viru v přírodě.

Infekce virem Nipah (NiV) je nově objevující se zoonotické onemocnění (to je nemoc přenositelná ze zvířat na člověka), které postihuje jak zvířata (prasata a jiná domácí zvířata), tak lidi. Netopýři rodu Pteropodidae (kaloňovití) jsou přirozeným hostitelem tohoto viru.

Virus Nipah byl poprvé identifikován v Malajsii v roce 1998, během vypuknutí nemoci, ke které došlo na místě zvaném Kampung Sungai Nipah. Prasata byla mezi hostiteli viru v tomto ohnisku a většina případů u lidí byla výsledkem expozice těmto nemocným prasatům. Poté se v březnu 1999 v Singapuru vyvinula infekce virem Nipah u jedenácti pracovníků jatek po úzkém kontaktu s dováženými prasaty z Malajsie.

V Bangladéši bylo v roce 2001 hlášeno ohnisko infekce virem Nipah. Od té doby byla ve vybraných okresech Bangladéše téměř každý rok hlášena ohniska viru Nipah. Konzumace surové datlové palmové šťávy kontaminované netopýry byla primárním zdrojem lidské infekce virem Nipah v Bangladéši.

V Indii byla ohniska infekce virem Nipah hlášena z okresů Siliguri (leden-únor 2001) a Nadia (duben-2007) v západním Bengálsku. Ve dvou ohniscích se vyskytlo 71 případů s 50 úmrtími (což je alarmujících 70% případů). V květnu 2018 bylo hlášeno vypuknutí infekce virem Nipah v indickém státě Kérala.

Ohniska hlášená z jihovýchodní Asie mají sezónní charakter s výskytem v zimě a na jaře (prosinec-květen). Tento vzor by mohl být spojen s několika faktory, jako je období rozmnožování netopýrů, zvýšené uvolňování viru netopýry a datum sklizně sezóny palmových šťáv. Případy nakažení virem Nipah se mohou vyskytovat ve shluku nebo jako ohnisko.

Existuje silný důkaz, že ztráta přirozených stanovišť netopýrů lidskou činností může být přičítána výskytu virové infekce související s přenosem na lidi a zvířata.

Příznaky viru Nipah

U infikovaných lidí se nejprve objeví příznaky včetně horečky, bolesti hlavy, myalgie (bolesti svalů), zvracení a bolest v krku. Poté může následovat závratě, ospalost, změněné vědomí a neurologické příznaky, které naznačují akutní encefalitidu. Někteří lidé mohou také pociťovat atypickou pneumonii a těžké dýchací potíže, včetně akutní dechové tísně. V závažných případech se objevuje encefalitida a záchvaty, které do 24 až 48 hodin progredují do kómatu.

Příznaky onemocnění se mohou objevit po 5 až 14 dnech (inkubační doba) po vystavení infekci:

  • Klinické projevy infekce virem Nipah u lidí se liší od asymptomatické infekce po horečku, bolesti hlavy po dobu 3 až 14 dnů, po níž následuje ospalost, respirační onemocnění, dezorientace a mentální zmatenost.
  • Ve vážných případech mohou tyto příznaky a symptomy progredovat do kómy během 24-48 hodin.
  • Míra úmrtnosti případů se pohybuje v rozmezí 9 až 75%.
  • Relaps mohou mít i ti, kteří se zotavili z akutní epizody.
  • Dlouhodobé následky po infekci virem Nipah byly zaznamenány ve formě přetrvávajících křečí a změn osobnosti.
  • Latentní infekce s následnou reaktivací viru Nipah a smrt byly také hlášeny měsíce a dokonce roky po expozici.

Příčiny viru Nipah

Infekce virem Nipah (NiV) je způsobena virem, který je pojmenován po malajské vesnici, kde byl poprvé objeven. Virus Nipah je členem čeledi Paramyxoviridae, rodu Henipavirus.

Způsob přenosu

Netopýři rodu Pteropus (Kaloni) byly identifikováni jako přírodní zdroje viru. Netopýři jsou bez příznaků, ale infikovaní netopýři vylučují virus při jejich vylučování – tekutiny jako jsou sliny, moč, sperma. Nipah je vysoce nakažlivý mezi prasaty a šíří se kašlem.

Sponzorováno

Jak může dojít k přenosu nemoci

  • Po přímém kontaktu s infikovanými netopýry, infikovanými prasaty.
  • Přenos z člověka na člověka přímým kontaktem – od lidí infikovaných virem Nipah.
  • Konzumací surové datlové palmové šťávy a plodů kontaminovaných infekčními netopýry.

Diagnóza

Laboratorní potvrzení infekce virem Nipah v podezřelém případě může být provedeno během akutní a rekonvalescentní fáze onemocnění pomocí kombinace testů.

  • V časných stádiích onemocnění lze provádět pokusy o izolaci viru a polymerázovou řetězovou reakci v reálném čase (RT-PCR) z krku a nosních výtěrů, mozkomíšního moku, moči a krve.
  • Detekce protilátek pomocí ELISA (IgG a IgM) může být použita v pozdějších stádiích.
  • Ve fatálních případech (po smrti) může být imunohistochemie na tkáních odebraných během pitvy jediným způsobem, jak potvrdit diagnózu.

Léčba při viru Nipah

Neexistuje žádná účinná léčba této nemoci. Intenzivní podpůrná péče je primární léčba u lidí, třeba použití antivirotik (ribavarin) může snížit příznaky nevolnosti, zvracení a křeče.

Léčba je většinou zaměřena na zvládání horečky a neurologických příznaků. Vážně nemocní jedinci mohou vyžadovat použití ventilátoru.

Vyvíjí se vakcína na tento virus.

Prevence viru Nipah

Infekci viru Nipah lze zabránit. Jako prevence se doporučuje:

  • Zamezit vystavení nemocným prasatům a netopýrům v endemických oblastech.
  • Nepít surovou datlovou palmovou šťávu.
  • Je nutné včasné odhalení nemoci v komunitách a hospodářských zvířatech a zvýšení povědomí o přenosu a příznacích nemoci.
  • Je nutné také posílení standardních postupů kontroly infekce, aby se předešlo infekcím z člověka na člověka v nemocničním prostředí (tzv. nozokomiální infekce) – Zdravotničtí pracovníci pečující o pacienty s podezřením nebo potvrzeným virem Nipah by měli při péči o pacienty a manipulaci se vzorky z nich provádět standardní bezpečnostní opatření.

Virus nipah u domácích zvířat

Ohniska viru Nipah u prasat a jiných domácích zvířat, jako jsou koně, kozy, ovce, kočky a psi, byla poprvé hlášena během počátečního ohniska v Malajsii v roce 1999.

Virus je u prasat vysoce nakažlivý. Prasata jsou infekční během inkubační doby, která trvá od 4 do 14 dnů.

Infikované prase nemůže vykazovat žádné příznaky, ale u některých se rozvine akutní horečka, namáhavé dýchání a neurologické příznaky, jako je třes, záškuby a svalové křeče. Obecně je úmrtnost nízká, s výjimkou mladých selat. Tyto příznaky se dramaticky neliší od jiných respiračních a neurologických onemocnění prasat. Virus Nipah by měl být na mysli lékaře či veterináře, pokud prasata mají také neobvyklý štěkavý kašel nebo jsou-li přítomny případy encefalitidy u lidí.

Závěrem o viru Nipah

Virus Nipah je zoonotický virus (přenáší se ze zvířat na člověka) a lze jej také přenášet prostřednictvím kontaminované potravy nebo přímo mezi lidmi. U infikovaných lidí způsobuje řadu nemocí od asymptomatické (subklinické) infekce po akutní respirační onemocnění a fatální encefalitidu. Virus může také způsobit vážné onemocnění u zvířat, jako jsou prasata, což vede k významným hospodářským ztrátám zemědělců.

Sponzorováno

V současné době neexistují žádná léčiva nebo vakcíny specifické pro infekci virem Nipah, ačkoli WHO identifikovala Nipah jako prioritní chorobu pro plán výzkumu a vývoje WHO. K léčbě závažných respiračních a neurologických komplikací se doporučuje intenzivní podpůrná péče.

Zdroj informací

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva