Obsah článku
Co je to Noma?
Noma, také známá pod názvem cancrum oris nebo také gangrenózní stomatitida, je závažný a agresivní gangrenózní proces (stav, kdy tělesné tkáně odumírají v důsledku infekce nebo nedostatečného zásobování krví), který ovlivňuje ústa, nos a rty. Toto fatální onemocnění je zvláště rozšířeno u dětí v subsaharské Africe s odhadovanou četností 1 až 7 případů na 1 000 jedinců. Noma obvykle začíná jako vřed na sliznici na alveolárním okraji úst a rychle se šíří do dalších částí úst, včetně zubů, čelisti, tváře, jazyka, rtů a nosu. Nakonec vede k rozsáhlé nekróze a k destrukci měkkých tkání a kostí.
Noma a patogeneze
Přesná patofyziologie nemoci noma není doposud úplně pochopena. Toto onemocnění postihuje většinou podvyživené děti žijící v málo rozvinutých tropických zemích, které měly systémové choroby, jako je malárie, spalničky, primární herpes simplex, šarlatová horečka (spála), tuberkulóza, rakovina nebo enteritida. Jinými slovy, kombinace podvýživy, bakteriální infekce a oslabené imunity se považuje za hlavní důvod vzniku a progrese tohoto ničivého onemocnění.
Bakteriální druhy, které jsou často spojovány s nemocí noma, zahrnují Fusobacterium necrophorum a Prevotella intermedia. U novorozenců je onemocnění způsobeno hlavně bakterií Pseudomonas aeruginosa. Z vědeckých poznatků je známo, že akutní nekrotizující gingivitida a orální herpetické vředy jsou nejdůležitějšími prekurzorovými lézemi, které se postupně vyvinou k nemoci noma v důsledku infekce způsobené Fusobacterium necrophorum a Prevotella intermedia. Přesně Fusobacterium necrophorum usnadňuje gangrenózní proces produkcí endotoxinů, dermonekrotických toxinů a cytoplazmatických toxinů. Kromě toho tento gramnegativní anaerobní bacil také vyvolává růst Prevotella intermedia vytvářením nezbytných růst stimulujících faktorů.
Jaké jsou rizikové faktory?
S patogenezí nemoci noma je spojeno několik rizikových faktorů. Nejdůležitějším faktorem je závažná podvýživa, zejména podvýživa bílkovin a kalorií. Mezi další faktory, které významně přispívají k patogenezi noma, patří:
Sponzorováno
- Život v nerozvinutých zemích
- Špatná ústní hygiena
- Časté vystavení stolici člověka / zvířete
- Předchozí anamnéza virové nebo bakteriální infekce
Riziko vzniku nomu je také zvýšeno nemocemi, které způsobují imunodeficienci, jako jsou infekce HIV, leukémie a lymfom. Poškozený nebo narušený imunitní systém (v důsledku infekce nebo jiných faktorů) je považován za další rizikový faktor vývoje nemoci noma.
Příznaky a symptomy nemoci noma
Mezi typické příznaky onemocnění noma patří oteklé dásně, oteklé líce a tvorba vředů. Tyto vředy se rychle šíří a ničí orální a parorální měkké tkáně a kosti, což způsobuje deformaci obličeje a ztrátu zubů. Barva ústní dutiny se také může změnit na šedavou barvu.
Kromě toho se vřed rychle promění v otoky se zápachem, který způsobuje špatný dech a zápach kůže. Také způsobuje nadměrnou sekreci slin z úst.
Diagnostika nemoci noma
Fyzikální vyšetření se provádí hlavně zpočátku, aby se zkontrolovaly zanícené sliznice, vředy ústní dutiny a kožní vředy. Následuje podrobná anamnéza pacienta.
Pro kontrolu rozsahu a závažnosti poškození lze také provést rentgenové, MRI nebo CT skenování čelisti, hlavy a krku.
K detekci příčinných druhů lze provést analýzu bakteriální kultury pomocí ústních výtěrů. V některých zvláštních případech se provádí také biopsie ústní tkáně.
K určení funkce imunitního systému se doporučují krevní testy.
Léčba
Stavy spojené s nemocí noma jsou často život ohrožující, pokud nejsou včas léčeny. Mezi komplikace patří zejména deformace obličeje, nepohodlí, potíže s jídlem, pitím a dokonce i s mluvením, a následně pak sociální izolace.
Podávání systémových antibiotik spolu se správnou výživou je považováno za zlatý standard pro zvládnutí nemoci noma. V některých případech se také doporučuje doplnění kyselinou listovou, železem, komplexem vitamínu B a kyselinou askorbovou. Kromě toho by měla být přijata opatření k zabránění případné dehydratace a udržení správné rovnováhy elektrolytů.
Sponzorováno
Následně je plastická chirurgie nezbytná k nápravě obličejových kostí a obnovení funkce úst a čelisti, a k odstranění poškozených tkání.
Zdroje článku a relevantní studie o nemoci Noma
- Pattern of Noma (Cancrum Oris) and Its Risk Factors in Northwestern Nigeria: A Hospital-Based Retrospective Study Autoři: Semiu Adetunji Adeniyi and Kehinde Joseph Awosan
- Enwonwu CO. Noma: A neglected scourge of children in sub-Saharan Africa. Bull World Health Organ. 1995;73:541–5.
- Oro-facial gangrene (noma/cancrum oris): pathogenetic mechanisms Autoři: C O Enwonwu, W A Falkler, E O Idigbe
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Exotické a tropické nemoci, Zdraví a nemoci hlavy
Přečtěte si také naše další články