Obsah článku
- Nekrotizující fasciitida je vzácná infekce, která je často popisována jako stav kdy "bakterie konzumují maso". Může to být fatální (smrtelná), pokud nebude rychle ošetřena.
- Nekrotizující fasciitida se u nakažené osoby šíří rychle a agresivně. Způsobuje smrt tkáně v místě infekce i mimo ni. Bakterie se množí a uvolňují toxiny a enzymy, které vedou k trombóze (srážení) v krevních cévách. Výsledkem je destrukce měkkých tkání a fascie.
- Pacient musí být hospitalizován a je často přijat na jednotku intenzivní péče.
- Léčí se podáním antibiotik.
Co je to nekrotizující fasciitida?
Nekrotizující fasciitida je typ infekce měkkých tkání. Může ničit tkáň v kůži a svalech, stejně jako podkožní tkáň (tj. tkáň hned pod kůží).
Nekrotizující fasciitida je nejčastěji způsobena infekcí streptokokem skupiny A. Toto je nejrychleji postupující forma infekce. Pokud je tato infekce způsobena jinými typy bakterií, obvykle nepostupuje tak rychle a není tak nebezpečná.
Tato bakteriální kožní infekce je u zdravých lidí vzácná, i když tuto infekci je možné získat dokonce i z drobných poranění, takže pokud jste tímto zdravotním problémem ohroženi, je důležité znát příznaky. Pokud máte příznaky nebo se domníváte, že tuto infekci máte, měli byste okamžitě navštívit svého lékaře. Nekrotizující fasciitida může velmi rychle postupovat, a je nezbytné ji léčit co nejdříve.
Jaké jsou příznaky nekrotizující fasciitidy?
První příznaky nekrotizující fasciitidy se nemusí zdát až tak závažné. Vaše pokožka může být jen na osahání teplá a může zčervenat. Můžete se cítit, jako byste si nějak natáhli sval. Můžete dokonce cítit, že máte jakoby chřipku.
Na pokožce se také mohou vyvinout bolestivé červené rány, které jsou obvykle malé. Červený hrbolek však nezůstane malý. Bolest se zhoršuje a postižená oblast rychle poroste co do velikosti.
Z infikované oblasti může vytékat hnis nebo se může rozkládat. Mohou se objevit puchýře, hrboly, černé tečky nebo jiné kožní léze. V raných fázích infekce bude bolest mnohem horší, než rána na pohled vypadá.
Mezi další příznaky nekrotizující fasciitidy patří:
- únava
- slabost
- horečka se zimnicí a pocení
- nevolnost
- zvracení
- závrať
- msnížené vylučování moči
Co způsobuje nekrotizující fasciitidu?
Pokud máte nekrotizující fasciitidu, musíte mít v těle bakterie. K tomu obvykle dochází, když je pokožka nějak poškozena a bakterie mohou například vstoupit do vašeho těla pomocí pořezání, škrábance nebo ranou po chirurgickém zákroku. Tato zranění nemusí být velká. Úplně stačí i vpich jehly.
Nekrotizující fasciitidu způsobuje několik druhů bakterií. Nejběžnějším a nejznámějším typem je streptokok skupiny A. Není to však jediný typ bakterií, který může tuto infekci způsobit. Jiné bakterie, které mohou způsobit nekrotizující fasciitidu jsou například tyto:
- Aeromonas hydrophila – tato bakterie se vyskytuje především v oblastech s teplejším podnebím. Je možné ji najít v sladké, slané, mořské, brakické, chlorované i nechlorované vodě
- Clostridium – to je rod bakterií volně žijících hlavně v mírně kyselých půdách
- E-coli
- Klebsiella – tyčinkovitá bakterie tvořící součást běžné flóry v ústech, trávicím traktu a na pokožce
- Staphylococcus aureus
Rizikové faktory nekrotizující fasciitidy
Nekrotizující fasciitida se u vás může vyvinout, i když jste naprosto zdraví (ale je také nutno říct, že toto je vzácné). Lidé, kteří již mají zdravotní problémy, jež oslabují jejich imunitní systém, jako je rakovina nebo cukrovka, jsou vystaveni většímu riziku rozvoje infekcí způsobených streptokokem skupiny A.
Sponzorováno
Mezi další lidi, kteří jsou více ohroženi nekrotizující fasciitidou, patří ti, kteří:
- trpí chronickým onemocněním srdce nebo plic
- užívají steroidy
- mají kožní léze
- užívají hodně alkoholu nebo injekční užívají drogy
Jak je diagnostikována nekrotizující fasciitida?
Kromě toho, že dá tento problém podívat pohledem na kůži, může váš lékař diagnostikovat tento stav i pomocí několika testů. Může odebrat kousek kůže (biopsie) k vyšetření.
V jiných případech mohou krevní testy, CT nebo MRI vyšetření pomoci vašemu lékaři při stanovení správné diagnózy. A krevní testy mohou ukázat, zda byly vaše svaly nějak poškozeny.
Jak se léčí nekrotizující fasciitida?
Léčba začíná silnými antibiotiky. Ty jsou dodávány přímo do žíly. Ale antibiotika nemusí být schopna dosáhnout všech infikovaných oblastí. V důsledku toho je důležité, aby lékaři okamžitě odstranili mrtvé tkáně.
V některých případech může být pro zastavení šíření infekce nutná amputace jedné nebo více končetin. I to se bohužel stává.
Postup léčby bývá tento:
- Pacient musí být hospitalizován a je často přijat na jednotku intenzivní péče.
- Příčinný organismus (organismy) by měl být identifikován a léčen intravenózními antibiotiky s vysokou dávkou. Počáteční volba antibiotik zahrnuje penicilin, klindamycin, metronidazol, cefalosporiny, karbapenemy, vankomycin a linezolid. Po nahlášení přesné bakterie se léky upraví.
- Je to naprosto nezbytné odstranit veškerou nekrotickou tkáň (debridement). To zlepšuje přežití a pacient se vyhne komplikacím nekrotizující fasciitidy.
- Ke zvýšení krevního tlaku může být zapotřebí doplňkový kyslík, tekutiny a léky.
- Po odeznění akutní infekce by měla být rána v případě potřeby uzavřena (i transplantace kůže).
Prevence – jak můžete zabránit vzniku nekrotizující fasciitidy
Neexistuje jistý způsob, jak zabránit nekrotizující infekci fasciitidou. Můžete však snížit své riziko pomocí základních hygienických postupů. Často si umývejte ruce mýdlem a rány ošetřujte okamžitě, i ty menší.
Pokud již máte ránu, dobře se o ni starejte. Obvazy měňte pravidelně, nebo když jsou mokré nebo špinavé. Snažte se nepřijít do situací, kdy by se vaše rána mohla kontaminovat (vířivé vany a bazény jako příklady míst, kterým byste se měli při zranění vyhnout).
Pokud si myslíte, že existuje šance, že budete mít nekrotizující fasciitidu, okamžitě vyhledejte lékaře nebo pohotovost. Včasná léčba infekce je velmi důležitá, dá se tím zabránit mnoha komplikacím.
Jaký je výhled pacientů?
Výhled závisí zcela na závažnosti stavu. Včasná diagnóza je zásadní pro tuto nebezpečnou, život ohrožující infekci. Čím dříve je infekce diagnostikována, tím dříve může být léčena.
Třeba v USA je nekrotizující fasciitida diagnostikována u 600 až 700 případů ročně. Asi 25% až 30% těchto případů má za následek smrt (v důsledku komplikací, jako je selhání ledvin a septikémie – otrava krve – a selhání více orgánů). Pokud je ale diagnostikována a léčena brzy, většina pacientů přežije nekrotizující fasciitidu s minimálním zjizvením.
Bez okamžité léčby může být tato infekce fatální (smrtelná). Na výhled se mohou projevit i další podmínky, které kromě infekce máte. Věk, aktuální zdravotní stav a podobně.
Sponzorováno
Ti, kteří se zotaví z nekrotizující fasciitidy, tak těm mohou zůstat různé šrámy – od drobných jizev, až po amputaci končetin. Každý případ je jedinečný. Váš lékař vám bude moci poskytnout konkrétnější informace o vašem individuálním případě.
Zdroje článku a studie
- Necrotizing Fasciitis: A Study of 48 Cases Autor: Gurjit Singh
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění
Přečtěte si také naše další články