Obsah článku
- Epileptické záchvaty mohou být vyvolány různými spouštěči a příčinami, které se liší mezi jednotlivci. I když někteří lidé mají specifické spouštěče, jiní mohou mít záchvaty zcela náhodně.
- Únava nebo špatný spánek mohou zvýšit riziko záchvatu.
- Fyzický i emoční stres může být silným spouštěčem záchvatů.
- Nadměrná konzumace alkoholu nebo náhlé vysazení alkoholu po dlouhodobém užívání.
V oblasti epilepsie má „spouštěč“ asi jasný význam: Je to něco, co může vyvolat záchvat nebo být „spouštěče,“ záchvatu. Něčím, co záchvat odstartuje, spustí.
Základní fakt o epilepsii
Epilepsie je neurologický stav, což znamená, že postihuje váš mozek a nervy. K záchvatům dochází, když dojde k poruchám elektrické aktivity vašeho mozku. Pokud máte alespoň dva takovéto záchvaty a nejsou způsobeny jiným známým zdravotním problémem nebo poraněním, může vám být diagnostikována epilepsie.
Když si lidé představí takové záchvaty, často si představují, jak někdo padá na zem a třese se v křeči. To je ale vlastně jen jeden z desítek typů záchvatů. V závislosti na tom, kde v mozku k záchvatu dochází, mohou záchvaty způsobit:
- Třes
- Záškuby
- Zmatenost
- Prázdný pohled
- Bolest
- Změny vnímání (sluchu, zraku, chuti)
- Pocity strachu, úzkosti, děsu nebo i dokonce potěšení
- Změny srdeční frekvence nebo dýchání
- Ztuhlost celého těla
- Opakované nebo automatické pohyby
Epilepsie může být způsobena mnoha různými mozkovými abnormalitami. Někdy je epilepsie následek úrazu hlavy nebo se vyskytuje v rodině. Ale asi v 50 % případů není známá příčina. Ano, i to je možné. Naštěstí většina lidí s epilepsií může ovládat své záchvaty pomocí léků, operací nebo lékařských zařízení.
Spouštěče – co spouští epileptické záchvaty?
Žádné dva případy epilepsie nejsou úplně stejné. Spouštěče záchvatů jedné osoby mohou být zcela odlišné od spouštěčů někoho jiného. To si uvědomme.
Ale obecně existuje několik dobře známých – a extrémně běžných – spouštěčů. Pojďme se na ně podívat.
1. Nevezmete si léky
Vynechání braní léků je důvodem č. 1, proč lidé s kontrolovanými záchvaty mají průlomové (náhlé, neočekávané) záchvaty, které dříve měli pod kontrolou.
Pokud nemáte kontrolované záchvaty, chybějící léky mohou způsobit, že se vaše záchvaty budou objevovat častěji než obvykle nebo budou intenzivnější. Mohou dokonce vést k dlouhým záchvatům nazývaným status epilepticus, což je pohotovostní situace, která je potenciálně život ohrožující, pokud se záchvaty nezastaví.
Status epilepticus je označením pro smrtelně nebezpečnou situaci, kdy u epileptika trvá epileptický záchvat déle než 30 minut nebo pokud se začnou opakovat záchvaty rychle po sobě, aniž by mezi nimi nemocný nabyl vědomí, a trvá-li tato situace opět déle než 30 minut.
Vynechání jedné dávky léku nemusí být nutně důvodem k panice – je běžné, že lidé často vynechávají dávku léku. A ve většině případů se nic špatného nestane.
Pokud vynecháte svůj lék, obecným pravidlem je vzít si lék, jakmile si na něj vzpomenete, pokud již není téměř čas na další dávku. Vyhněte se zdvojnásobení svých dávek. A pokud si nejste úplně jisti, co dělat? Zavolejte svému lékaři nebo lékárníkovi – oni vám mohou poradit.
2. Nedostatek spánku
Dobrý noční spánek je samozřejmě důležitý pro každého, ale zvláště důležitý je, pokud máte epilepsii.
Zatímco spíte, dochází ke změnám v elektrické a hormonální aktivitě vašeho mozku. Tyto změny mohou být spouštěčem, což je důvod, proč někteří lidé mívají záchvaty, když spí. Změny mohou také vyvolat záchvaty u lidí, kteří nemají dostatek spánku.
Bohužel epilepsie a spánek fungují v tak trochu začarovaném kruhu. Epilepsie může rušit váš spánek, ale nedostatek spánku může zhoršit vaše záchvaty. Některé léky na epilepsii způsobují vedlejší účinky, jako je nespavost, která vám může zabránit v tom, abyste usnuli. Lidé s epilepsií jsou také náchylnější ke spánkové apnoe – stavu, který dále ovlivňuje spánek.
Obecně se doporučuje lidem ve věku 18 až 64 let 7 až 9 hodin za noc. I epileptikům.
3. Stres
Stres si může vybrat fyzickou daň na vašem těle. Může způsobit bolesti hlavy, nespavost nebo zvýšit riziko onemocnění, jako je srdeční onemocnění nebo cukrovka, pokud je stres dlouhodobý. Pokud máte epilepsii, stres může také způsobit záchvaty.
Přesný důvod, proč k tomu dochází, není zcela pochopen, zejména proto, že stres je celkem subjektivní záležitost a může se lišit od člověka k člověku.
Jedna studie zjistila, že někteří lidé pociťují ztrátu kontroly, když jsou ve stresu, a vyvíjí se u nich strach a úzkost. To může způsobit hyperventilaci – rychlé a hluboké dýchání – což může zvýšit abnormální mozkovou aktivitu a vyvolat záchvaty.
Stejně jako spánek, stres a epilepsie jsou dvojsečná zbraň. Stres, úzkost a další poruchy nálady mohou vyvolat záchvaty, ale ty jsou u lidí s epilepsií poměrně běžné.
Pokud jste často ve stresu, promluvte si se svým lékařem nebo odborníkem na duševní zdraví, abyste zjistili, zda nemáte léčitelnou poruchu nálady, nebo proberte způsoby, jak snížit hladinu stresu. Je také dobré mít v zadní kapse nějaké rychlé metody úlevy od stresu, jako je hluboké dýchání nebo relaxační techniky, když nastanou stresové situace.
4. Alkohol
V malých množstvích (předpokládejme 1 až 2 standardní nápoje) alkohol obvykle nezpůsobuje záchvaty. Spouštěčem však může být nárazové pití – příliš mnoho alkoholu najednou v krátkém časovém období – nebo vypití 3 nebo více nápojů.
Záchvaty související s alkoholem se obvykle objevují během vysazení, kdy alkohol opouští váš systém. To znamená, že pokud pijete a nemáte záchvaty, nemáte nutně vyhráno – záchvaty mohou přijít později. Na to pozor.
Také některé léky proti záchvatům mohou snížit vaši toleranci k alkoholu. Můžete i při vypití méně nápojů pocítit účinky intoxikace, jako jsou závratě nebo zvracení, než lidem, kteří tyto léky neužívají.
Sponzorováno
Pokud se chystáte pít, věnujte zvýšenou pozornost tomu, kolik a co pijete. Pamatujte, že 1 až 2 standardní nápoje neznamenají jen 1 až 2 sklenice – je to skutečné množství alkoholu. Standardní nápoj je:
- 330 ml piva (plechovka)
- 150 ml vína
- 40 ml destilovaných lihovin
Ne, jeden nápoj skutečně neznamená jedna krabice vína. Ale jedna malá sklenička.
Abstinenční záchvaty se mohou objevit 6 až 72 hodin poté, co jste přestali pít. Je dobré se po pití vyhýbat samotě pro případ, že byste měli záchvat.
5. Menstruace
Přibližně polovina žen v plodném věku s epilepsií má kolem menstruace zvýšený výskyt záchvatů. To je s největší pravděpodobností způsobeno hormonálními změnami, ke kterým dochází během vašeho měsíčního cyklu.
Váš mozek má mnoho nervů, které jsou přímo ovlivněny hlavními pohlavními hormony u žen – estrogenem a progesteronem. Při vysokých dávkách může estrogen způsobit nebo zhoršit záchvaty. Na druhou stranu progesteron může ve skutečnosti chránit před záchvaty.
Během vašeho cyklu mohou nastat chvíle, kdy nemáte dostatek progesteronu nebo je rovnováha mezi těmito dvěma hormony narušena. A tehdy je pravděpodobnější, že se objeví záchvaty.
Poznámka o antikoncepci
Hormonální antikoncepce kombinuje estrogen a progesteron, nebo jen progesteron. Nejběžnější jsou perorální antikoncepce („antikoncepční pilulka“). Pro mnoho žen s epilepsií je pilulka bezpečná. U jiných mohou některé typy antikoncepčních pilulek zvýšit záchvaty. To je zvláště časté, pokud užíváte lamotrigin (Lamictal). Hormonální antikoncepce s estrogenem snižuje množství lamotriginu v krvi o 50 %, takže je mnohem méně účinná.
Vztah mezi hormonální antikoncepcí a léky na epilepsii může jít i opačným směrem. Některé léky na epilepsii zvyšují schopnost jater rozkládat hormony, což snižuje účinnost antikoncepce.
Hormonální antikoncepce je pro ženy s epilepsií často bezpečná a účinná, takže se jí nemusíte nutně vyhýbat. Váš lékař však může doporučit použití metody antikoncepce bez hormonů, jako jsou kondomy nebo nehormonální nitroděložní tělíska, a použití jiných forem antikoncepce.
6. Nachlazení, chřipka, fyzický stres
Horečka, fyzický stres z nemoci a dehydratace (z toho, že normálně nepijete nebo nejíte nebo ze zvracení), to vše také může způsobit záchvaty. Během nemoci může být také těžké se dobře vyspat a nedostatek spánku může být spouštěčem. Navíc některé léky používané k léčbě těchto onemocnění mohou být spouštěčem.
Takže ve finále i nebo, které vede k nedostatku spánku a podobně, může být spouštěčem.
7. Celá řada dalších věcí
Vynechání léků, nedostatek spánku, stres, alkohol a menstruace jsou některé z nejčastějších spouštěčů, ale je jich mnohem více.
Blikající světla mohou u některých lidí způsobit záchvaty, ale jsou mnohem méně časté, než si dokážete představit. Ve skutečnosti jsou pouze 3 % lidí s epilepsií fotosenzitivní (reagují na blikající světla).
Mezi další méně časté spouštěče záchvatů patří:
Bylinné léky a doplňky
Bylinné léky – stejně jako bylinky, které jsou součástí mnoha doplňků stravy – mohou ve skutečnosti způsobit záchvaty nebo zhoršit vedlejší účinky léků proti záchvatům. Totéž platí pro esenciální oleje. Pozor na to. O některých, jako je jalovec, je známo, že vyvolávají záchvaty.
Nedostatek určitých živin
Nedostatek vitaminu B6 (pyridoxin) je jediným typem nedostatku vitaminu, u kterého bylo prokázáno, že může způsobit nebo zhoršit záchvaty. To se obvykle vyskytuje u novorozenců a kojenců.
U některých lidí mohou nízké hladiny sodíku, hořčíku a vápníku změnit elektrickou aktivitu mozku a způsobit záchvaty. Jejich nedostatky jsou obecně způsobeny základními problémy, jako je onemocnění ledvin nebo hormonální poruchy.
A pár slov na závěr
Nezáleží na tom, zda je příčina známá nebo ne, nebo zda jste jediná osoba, o které váš lékař slyšel že má ten a ten spouštěč záchvatů. Své tělo znáte nejlépe, takže pokud něco pravidelně vyvolává záchvaty, berte to vážně a snažte se tomu vyhnout.
Nejčastější spouštěče a příčiny epileptických záchvatů tedy jsou:
- Nedostatek spánku: Únava nebo špatný spánek mohou zvýšit riziko záchvatu.
- Stres: Fyzický i emoční stres může být silným spouštěčem záchvatů.
- Nadměrná konzumace alkoholu nebo náhlé vysazení alkoholu po dlouhodobém užívání.
- Náhlé změny světla: Silné blikající světlo nebo rychlé změny osvětlení, např. při sledování televize nebo u stroboskopů, mohou spustit záchvaty, zvláště u lidí s fotosenzitivní epilepsií.
- Nadměrná konzumace kofeinu: Kofein může stimulovat nervový systém a způsobit záchvat.
- Hormonální změny: U žen mohou být záchvaty spouštěny během menstruačního cyklu v důsledku hormonálních změn (tzv. katameniální epilepsie).
- Změny v medikaci: Nepravidelné užívání léků, změna dávkování nebo vysazení léků mohou zvyšovat riziko záchvatů.
- Dehydratace nebo hladovění: Nedostatek tekutin a stravy může narušit elektrolytovou rovnováhu a vyvolat záchvat.
- Infekce nebo horečka: U některých lidí může zvýšená teplota nebo onemocnění spustit záchvat.
Sponzorováno
Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, je promluvit si se svým lékařem. Nikdy nezkoušejte novou léčbu, aniž byste si nejprve promluvili se svým lékařem.
A dále si o epilepsii přečtěte
- Esenciální oleje nevhodné pro epileptiky a astmatiky
- Fotosenzitivní epilepsie – epileptické záchvaty vyvolané světly či blikáním televize
- Náhlá smrt u epileptiků (SUDEP) – co je to a jde jí zabránit?
Zdroje článku a studie
- An incident case-referent study of epileptic seizures in adults Autor: L Forsgren, L Nyström
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Epilepsie, Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články