Obsah článku
Bez funkčních úst lze adekvátně naplňovat běžný denní režim opravdu stěží. Není proto divu, že cokoliv nás v nich trápí, značně nám to znepříjemní nejeden den. Bolest, která se zde objeví, je vnímána velmi silně a řešení v podobě ošetření od zubaře není zrovna lákavou představou. Jsou však situace, kdy se trápení jinak nezbavíme, a je nutné svěřit se do rukou odborníka. Co je tedy tím, co nás nejčastěji sužuje, a jaké jsou možnosti řešení?
Popraskané rty
Nyní v zimě, když je venku sychravo, a jsme vystaveni chladnému větru, mohou mnoho lidí potrápit suché a rozpraskané rty. Je nepříjemné, pokud na nich cítíme drobné šupinky kůže. Bývají i bolavé v případě, že se nám pod kůžičkou odhalí tenká a silně prokrvená vrstvička.
Není zde jiné řešení než při sobě neustále nosit balzámy na rty a důkladně citlivá místa mazat. Doma si v klidu můžete udělat výživnou masku na rty z medu nebo kokosového oleje a nechat pár minut působit. Pokud se stav rtů dlouhodobě nelepší, může však ukazovat
i na celkovou disharmonii v organismu. Zaměřte se následně na svou stravu a zejména na to, zda je v ní obsaženo dost vitamínů skupiny B, zinku a železa. Snažte se pravidelně konzumovat luštěniny. Na vině může být též nedostatečný pitný režim.
Popraskané koutky úst
Dalším častým neduhem bývají popraskané koutky úst, které jsou nepříjemné a zdlouhavě se léčí. Není vám s nimi příliš do smíchu a v momentě, kdy se již zdá, že se úspěšně hojí, stačí zívnout a léčba je opět na počátku. Za jejich vznikem může stát nedostatek již zmíněných látek ve výživě, ale také konzumace alkoholu, přemnožení kvasinek v organismu, reakce na některá jídla či pití nebo nevhodná zubní pasta. Zkuste nejprve zjistit příčinu jejich vzniku a tu pak odstranit. Pro co nejrychlejší zhojení je možné koutek potřít olivovým olejem, balzámem na rty nebo přípravkem s obsahem aloe vera.
Sponzorováno
Afty
Prvotním projevem je pocit řezání či pálení na určitém místě v ústech. Poté můžete na vnitřní straně rtu nebo tváře nalézt bělavý vřídek s rudým okrajem. Je velmi bolavý a obzvlášť v případě, kdy se jich vyskytne v ústech více, znesnadňuje mluvení a příjem potravy. U aftů je možný virový původ. Vznikají častěji v době, kdy jsme celkově oslabeni či ve stresu, příčinou může být i nedostatek kyseliny listové, železa a vitamínu B12 ve stravě. Mohou se však objevit i v důsledku přecitlivělosti na některé složky zubních past a ústních vod nebo na konkrétní potraviny.
K léčbě je možné zakoupit v lékárně preparáty určené ke snížení bolesti v místě vzniku aftu. Na místě je určitě doplnit do stravy potřebné vitamíny, nápomocné mohou být výplachy roztoky s výtažky šalvěje a heřmánku.
Parodontitida
Lze ji charakterizovat jako onemocnění systému, jehož úkolem je držet zub na správném místě. Dochází při ní k odhalování zubních krčků a postupně též k ubývání kosti, která zub obklopuje. V nejhorším případě nastává i ztráta zubu. Pokud se parodontitida objeví, je nutné celou léčbu plánovat s odborníkem – parodontologem. Ten posoudí stav dásní, provede potřebná vyšetření a naplánuje další postup. Ideální prevencí je opět důkladná ústní hygiena, vhodné složení stravy, ale též zanechání kouření, které má na průběh nemoci velmi silný vliv.
Zubní kaz
Narušení zubní skloviny a poškození zubní tkáně pod ní u nás může zjistit zubař při preventivní prohlídce. Předtím nás na něj může upozornit citlivost na chladné nebo teplé jídlo a nápoje či rovnou bolest. Příčinou vzniku bývá obvykle nedostatečná hygiena zubů a nevhodná skladba potravy.
Řešení je zde opravdu jedině v rukách lékaře, který odvrtá poškozenou část zubu, a místo ní vloží zubní výplň neboli plombu. Průběh závisí v mnohém na tom, jak moc, a do jaké hloubky je zub kazem zasažen. Nejlepší prevencí proti němu je důsledná hygiena s využitím mezizubních kartáčků a zubních nití. Pomoci může též zubní pasta s fluoridy a věnovaná pozornost stravě s omezením sladkých potravin a nápojů.
VIDEO: Péče o ústní dutinu
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články