Sponzorováno

Nefrotický syndrom – co je to, jaké jsou příznaky a jak se léčí? Zatím bez hodnocení.

  • Nefrotický syndrom je skupina příznaků spojených s poruchou ledvin, zejména s poškozením glomerulů, které jsou malými filtračními jednotkami v ledvinách. Klíčovým rysem nefrotického syndromu je vysoká hladina bílkovin v moči, známá jako proteinurie. Tento stav může být způsoben několika různými onemocněními ledvin.
  • Diagnóza nefrotického syndromu se obvykle provádí pomocí testů moči na proteinurii a krevních testů na stanovení hladiny bílkovin a lipidů. Biopsie ledvin může být také provedena k určení přesné příčiny a rozsahu poškození.
  • Léčba závisí na příčině nefrotického syndromu. Mohou být použity léky ke snížení bílkovin, kontrole krevního tlaku, snížení otoků a léčba základního onemocnění ledvin. V některých případech může být nutná dieta s omezením sodíku a tekutin.

Nefrotický syndrom je skupina příznaků, které naznačují, že ledviny nefungují tak, jak by měly. Nefrotický syndrom může být důsledkem onemocnění, které postihují pouze ledviny nebo celé tělo. Může se objevit jak u dospělých, tak u dětí.

Diabetes (neboli cukrovka) je viníkem, který nejčastěji způsobuje nefrotický syndrom a fokálně segmentální glomeruloskleróza (FSGS) je stav související s ledvinami, který jej s velkou pravděpodobností také způsobuje.

V tomto článku se podíváme na to, co je to nefrotický syndrom, jeho příčiny a jak tento stav zvládat a léčit.

Nefrotický syndrom je stav, při kterém vaše ledviny uvolňují nadměrné množství bílkovin (proteinurie) do moči. Nefrotický syndrom obvykle vyplývá z problému s ledvinovými filtry (glomeruly). Glomerul jsou drobné krevní cévy ve vašich ledvinách. Odstraňují odpadní látky a přebytečné tekutiny z krve a posílají je do močového měchýře jako moč. Mezi běžné odpadní produkty patří odpadní dusík (močovina), svalový odpad (kreatinin) a kyseliny. Ve zdravých ledvinách glomeruly odfiltrují odpadní produkty. Umožňují vaší krvi uchovat buňky a bílkoviny, které vaše tělo potřebuje k pravidelnému fungování. Poškozené glomeruly umožňují prosakování krevních bílkovin do vašeho močení, včetně albuminu. Pokud máte nefrotický syndrom, vaše poškozené glomeruly umožňují, aby tři nebo více gramů (g) bílkovin uniklo do vašeho močení během 24 hodin. Tři gramy – to je cca 20násobek množství bílkovin, které umožňují zdravé glomeruly.

Tak pěkně od začátku – co je to nefrotický syndrom?

K nefrotickému syndromu dochází, když drobné krevní cévy v ledvinách, zvané glomeruly, nefungují správně. Glomeruly normálně fungují jako filtry, odstraňují vodu a odpadní molekuly z krve a posílají je do močového měchýře ve formě moči. Tyto cévy také umožňují krevním buňkám a velkým molekulám, jako jsou proteiny, zůstat v krvi.

Když se glomeruly poškodí, protein může proniknout přes filtrační systém do moči.

Nefrotický syndrom má následující příznaky:

  • Albuminurie (dříve označovaná jako mikroalbuminurie): V moči jsou přítomny vysoké hladiny bílkovin. Albuminurie je vlastně typ proteinurie (přítomnosti bílkovin v moči), kdy je převažující bílkovinou albumin.
  • Hypoalbumenie: V krvi jsou nízké hladiny bílkoviny zvané albumin.
  • Hyperlipidémie: V krvi jsou zvýšené hladiny tuku a cholesterolu.

Poškození glomerulů může také způsobit stav nazývaný nefritický syndrom. Stejně jako u nefrotického syndromu patří mezi příznaky nefritického syndromu bílkovina v moči. Hladiny bílkovin však obvykle nejsou tak vysoké jako u nefrotického syndromu. Osoba s nefritickým syndromem může také zaznamenat krev v moči, což není příznakem nefrotického syndromu.

Příznaky nefrotického syndromu

Příznaky nefrotického syndromu jsou:

  • otoky nebo edémy, typicky kotníků, chodidel nebo nohou
  • únava
  • ztráta chuti k jídlu
  • přibývání na váze
  • zpěněná moč
Otoky neboli edémy, typicky kotníků, chodidel nebo nohou jsou častým příznakem nefrotického syndromu

Otoky neboli edémy, typicky kotníků, chodidel nebo nohou jsou častým příznakem nefrotického syndromu

 

Pěna, ke které dochází v důsledku přítomnosti bílkoviny v moči, je jiná než bublinky, kterých si člověk může všimnout v normální moči.

Jedna studie z roku 2019 uvádí, že pěna se jeví jako vrstvy malých až středních bublinek, které se nesnadno rozptylují. Naproti tomu normální moč může obsahovat jednu vrstvu větších bublin, které brzy zmizí.

Lidé s nefrotickým syndromem si mohou nejprve všimnout otoků nebo edémů nohou po dlouhém stání nebo otoků kolem očí po probuzení. To jsou obecně první příznaky, kterých si člověk všimne. Jak stav postupuje, může člověk zjistit, že jeho nohy jsou vždy oteklé nebo si všimne otoků i v jiných částech těla.

Příčiny nefrotického syndromu

Lékaři klasifikují příčinu nefrotického syndromu buď jako primární nebo sekundární.

Primární

Primární příčinou nefrotického syndromu jsou stavy, které postihují pouze ledviny.

Příklady primárních příčin jsou:

  • Fokálně segmentální glomeruloskleróza (FSGS): U FSGS se v částech glomerulů objevuje zjizvení. FSGS se vyskytuje častěji u mužů než u žen.
  • Membranózní nefropatie: V glomerulech se hromadí imunitní komplexy, které způsobují poškození. Membranózní nefropatie (MN) patří k celosvětově nejčastějším příčinám nefrotického syndromu.
  • Nemoc minimálních změn (MCD): Poškození glomerulů je viditelné pouze pomocí velmi výkonného mikroskopu. MCD je nejčastější příčinou nefrotického syndromu u dětí. U dospělých mohou MCD způsobit alergie, infekce nebo některé léky. Onemocnění charakterizuje přítomnost albuminů a tukových kapének v moči a zároveň těžké změny tubulů bez výraznějších změn v glomerulech.
  • Membranoproliferativní glomerulonefritida (MPGN): Imunitní systém napadá buňky v ledvinách a poškozuje glomeruly. Někdy MPGN způsobuje jiné onemocnění, jako je hepatitida C.

Sekundární

Sekundární příčiny jsou nemoci a stavy, které postihují celé tělo, což vede k nefrotickému syndromu.

Sponzorováno

Některé příklady sekundárních příčin jsou:

Je nefrotický syndrom léčitelný?

Nefrotický syndrom se může vyřešit, jakmile osoba vyléčí základní příčinu. To je nejdůležitější. Například MCD zřídka vede k selhání ledvin a většina lidí se uzdraví a vyhne se relapsům. Některé další stavy, které způsobují nefrotický syndrom, jsou však chronické a mohou časem progredovat, jako je diabetes.

Osoba by měla navštívit lékaře, aby vytvořil plán léčby.

Léčba nefrotického syndromu

Léčba nefrotického syndromu se liší v závislosti na jeho příčině. Obvykle však zahrnuje léky k léčbě základní příčiny a také změny ve stravě.

Léky

Některé možné léky k léčbě nefrotického syndromu jsou:

  • Steroidy: Lékaři mohou předepisovat steroidy k léčbě MCD u dětí nebo dospělých.
  • Diuretika: Mohou pomoci tělu odstranit přebytečnou tekutinu a snížit otoky.
  • Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) nebo blokátory receptorů pro angiotenzin: Mohou pomoci kontrolovat krevní tlak a mohou snižovat bílkoviny v moči.
  • Imunosupresivní léky: Mohou pomoci v podmínkách, jako je FSGS, ve kterých imunitní systém člověka napadá glomeruly.
  • Statiny: Mohou snížit cholesterol.

Změny ve stravě

Dietní změny, které mohou pomoci při léčbě nefrotického syndromu, jsou obecně tyto:

  • omezit sodík
  • jíst méně bílkovin
  • snížení příjmu nasycených tuků a cholesterolu

Mám se vyhýbat jakýmkoliv jídlům nebo nápojům, pokud mám nefrotický syndrom?

Výživa přímo nezpůsobuje ani nezabraňuje nefrotickému syndromu u dospělých. Pokud však máte nefrotický syndrom, změny vaší stravy mohou pomoci zmírnit některé vaše příznaky.

Můžete pomoci snížit otoky omezením množství sodíku ve vaší stravě. Většina sodíku ve vaší stravě pochází ze soli. Můžete také pomoci snížit otoky tím, že budete pít více tekutin.

Snížení nasycených tuků a cholesterolu ve vaší stravě může pomoci zvládnout hyperlipidémii. Je dobré omezit potraviny, jako jsou plnotučné mléčné výrobky, červené maso, zpracované maso, sýr, smažená jídla, pečivo a sladkosti.

Komplikace

Komplikace nefrotického syndromu jsou často výsledkem vylučování určitých bílkovin v moči. Tělo může tyto proteiny potřebovat k boji s infekcemi nebo ke kontrole srážení krve. A pokud tyto proteiny nemá a vyloučí je, může to být problém.

Jiné komplikace nefrotického syndromu mohou být:

  • ischemická choroba srdeční
  • vysoký krevní tlak
  • anémie, což je stav, kdy člověk nemá dostatek zdravých červených krvinek
  • hypotyreóza, ke které dochází, když štítná žláza není schopna produkovat dostatek hormonů štítné žlázy
  • dočasná ztráta funkce ledvin

Diagnostika nefrotického syndromu

Kromě fyzického vyšetření a anamnézy lékař obvykle diagnostikuje nefrotický syndrom pomocí následujících testů:

  • Test moči: Tento test hledá zvýšené hladiny bílkovin v moči.
  • Krevní test: Tento test může odhalit hladiny albuminu, cholesterolu a dalších krevních složek.
  • Biopsie ledvin: Lékař může požádat o biopsii (odběr kousku ledvin), aby ho dal vyšetřit pod mikroskop.
  • Ultrazvuk: Lékaři někdy používají tento typ vyšetření, aby zjistili, zda ledviny vypadají „normálně“.

Prevence – jak mohu předejít nefrotickému syndromu?

Nefrotickému syndromu nezabráníte. Příznaky nefrotického syndromu však můžete zlepšit léčbou jeho příčiny a změnou jídelníčku.

Kdy navštívit lékaře

Pokud pociťujete příznaky nefrotického syndromu, jako je zpěněná moč, ztráta chuti k jídlu a edém, měli byste kontaktovat lékaře.

Měli by také kontaktovat lékaře, pokud se vaše příznaky zhorší nebo se objeví nové příznaky.

Souhrn

Nefrotický syndrom je skupina příznaků, které mohou naznačovat poškození ledvin. Příznaky typicky zahrnují otok, únavu, zpěněnou moč, velké množství bílkovin v moči a nízké hladiny albuminu a vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Přesné určení příčiny stavu pomůže lékařům určit nejlepší postup léčby.

Sponzorováno

Máte s nefrotickým syndromem nějaké svoje zkušenosti? Budeme rádi, pokud se podělíte v komentářích.

A dále si u nás o ledvinách můžete přečíst

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: enotmutant / depositphotos.com
  • Nephrotic Syndrome Autoři: Carolina Tapia; Khalid Bashir

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva