Sponzorováno

Náměsíčnost (somnambulismus) – příčiny a léčba 4.79/5 (19)

Náměsíčnost (somnambulismus) - příčiny a léčbaNáměsíčnost – náměsíčnost je porucha spánku, která se řadí mezi tzv. parasomnie, jsou to abnormální projevy při usínání, v průběhu spánku nebo během probuzení. Parasomnie se mohou vyskytovat v REM nebo NREM spánku, náměsíčnost je parasomnie s částečným – neúplným probuzením z hlubokého NREM spánku, typicky v první třetině noci.

Příznaky náměsíčnosti

Ve fázi spánku non – REM fungují motorické svaly normálně, nejsou vyřazeny z činnosti. Náměsíčnost se projeví nastartováním plné hybnosti těchto svalů formou složitého nevědomého chování. Aktivuje se motorický a autonomní systém bez současného dosažení bdělosti a chování je bez volní kontroly. Postupy chování u náměsíčné se jeví jakoby cílevědomé a dochází k nim v přechodném stavu mezi hlubokým spánkem a bdělostí, tento stav je přechodný a přechází do spánku nebo méně často do bdělosti.

Co může náměsíčný dělat?

  • Posadit na posteli
  • Opustit lůžko a chodit, může se vrátit do postele nebo usnout na jiném místě
  • Provádět automatické činnosti jako oblékání, dítě může dělat úkony jako před odchodem do školy (vezme školní tašku a chce odejít z domu)
  • Náměsíčný může například chtít jít na záchod a omylem jde do jiné místnosti
  • Při všech těchto a podobných aktivitách má náměsíčný otevřené oči
  • Výraz v obličeji je nepřítomen
  • Pohled je nesoustředěný, jakoby díval přes osoby, které potká, či předměty, které mě v cestě
  • Komunikuje zmateně s okolím
  • Pokud dostane nějakou otázku, může odpovědět
  • Může mít agresivní chování a provést i násilný čin

Při náměsíčnosti tedy dochází k nedokonalému probuzení, nejčastěji vzniká v první třetině noci, tedy do půlnoci, kdy je hlubokého spánku nejvíce, zpomalují se mozkové vlny spícího člověka, zpomalené je dýchání a puls, snížený krevní tlak a svaly se uvolňují. Náměsíčnost je nejčastější u dětí ve věku od 6 do 12 let (30 %) a postupně s vývojem a dospíváním může dojít k nápravě spánku, což někteří odborníci odůvodňují tím, že s dospíváním se zkracují fáze spánku, ve kterých se náměsíčnost projeví.

Podle statistiky náměsíčností trpí asi 1 % dospělé populace v Evropě a opakovaně se vyskytuje u 10 % dětské populace. Je důležité vědět, že náměsíčnost není nebezpečná jako nemoc psychiatrická ani psychická. Je to stav, který je nebezpečný z důvodů možného úrazu osoby v takovém stavu náměsíčnosti. Člověk se může poranit, spadnout, vypadnout z okna nebo pokud odejde z domu, může se stát obětí autonehody. Proto jsou preventivní opatření v bytě rodiny, jejíž člen byť jen krátkodobě a přechodně má diagnózu náměsíčnost.

Sponzorováno

Příčiny vzniku náměsíčnosti

Osoby s náměsíčnosti se jen částečně probouzejí z hlubokého spánku, předpokládá se, že jde o poruchu řízení spánku a bdění, zatímco některé systémy jsou ve stavu bdělosti jiné zůstávají ve spánku. Pravděpodobný je i vliv genetických faktorů a vnějších vlivů, které způsobují částečně probuzení, jako např. hluk, cizí prostředí, plný močový měchýř, horečka, gastroezofageální reflux, potlačované emoce i jiné poruchy spánku zejména syndrom spánkové apnoe.

Pokud náměsíčnost přetrvá do dospělosti vzniká často z důvodů mimořádného stresu, například v období velké úzkosti, deprese i pro požívání drog nebo používání některých hypnotik. Příčinou vzniku může být i práce na směny, respektive noční práce.
Někdy se náměsíčnost může stát chronickou poruchou, ale u dětí může jít i o přechodnou, vývojovou poruchu spánku.

Kdy se diagnostikuje náměsičnost?

  • Diagnostika se opírá o opakované chození ve spánku s alespoň jedním z následujících příznaků, které se nedají vysvětlit jinou nemocí nebo vlivem léků a drog.
  • Nemožnost probuzení ve stavu somnambulismu
  • Psychická zmatenost po probuzení
  • Částečná nebo úplná amnézie na epizodu náměsíčnosti
  • Běžné chování v nepřiměřený čas
  • Neadekvátní nebo nesmyslné chování
  • Nebezpečné nebo potenciálně nebezpečné chování

Léčba náměsíčnosti

U dětí se nevyhnutelně léčba nevyžaduje, protože většina z nemoci vyroste. V případě agresivity jako doprovodného znaku, je vhodné vyhýbat se jakékoliv provokaci pacienta. Rovněž je vhodné dodržovat zdravý spánkový režim, zabránit spánkové deprivaci pacienta, neužívat hypnotika. Nezasahovat násilně při epizodě náměsíčnosti, ale nechat záchvat doznít.

TIP: Podívejte se, jak řešit náměsíčnost u dětí

Možné použití léků

Benzodiazepiny se používají krátkou dobu – pár dní, maximálně pár týdnů v období, kdy jsou epizody nejčastěji. Léčit přidružené choroby, které mohou somnambulické epizody provokovat.

Bezpečnostní opatření při náměsičnosti

  • Zabezpečení zábrany otevírání oken
  • Zabezpečení zamykání dveří
  • Vhodná postel, což znamená nedat spát náměsíčního na palandu
  • Zabezpečení monitorovacího systému u dětí
  • Prostor kde náměsíčný spí, by měl mít kolem postele bezpečné prostředí bez ostrých a tvrdých předmětů
  • Je třeba násilně náměsíčného nevzbudit, ani v případě, že dítě křičí a nekontrolovatelně se hází či kope (může jít o jinou neurologickou poruchu)
  • Vzácná a nebezpečná je forma, kdy má náměsíčný i noční epilepsii – tehdy je třeba co nejrychleji zahájit léčbu

Sponzorováno

Napište nám o svých zkušenostech s náměsíčností do komentářů. Budeme rádi.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva