Obsah článku
Proč je vůbec obezita mezi námi? Následek džungle výživových doporučení a selhání kontroly na trhu potravin. Jak zjistit zda se jedná o nadváhu nebo obezitu? Pokud vážíte 100 kilogramů, máte nadváhu? Zadáte-li jen hmotnost bez tělesné výšky, není možné konstatovat, zda se jedná o nadváhu nebo normální hmotnost. Proto se Body-Mass-Index (BMI) ujal jako nejuznávanější měřítko nadváhy.
Obezita je civilizační onemocnění, při němž dochází k nahromadění tukových zásob v organismu. Jedná se o individuální poruchu řízení energetiky organismu, která se v poslední době epidemicky rozšířila mezi všechny skupiny obyvatelstva, bez ohledu na věk, či sociální úroveň. V České republice dle novodobých průzkumů trpí nadváhou 73% mužů a 57% žen, z toho obezitou 24% mužů a 26% žen.
Velký vliv na tělesnou hmotnost má nastavení klidového metabolismu. Ten je nastaven na určitou klidovou energetickou hladinu výdeje. Rizikovým pro vznik nadváhy je přehnaná úspornost organismu, který vydává málo energie, jíž uloží do svých zásob.
Body-Mass-Index
U Body-Mass-Indexu se dělí tělesná hmotnost tělesnou výškou na druhou (tedy výška krát výška v metrech). Například má muž vážící 100 kilogramů s výškou 2 metry, BMI rovnající se 100 děleno dvěma na druhou, tj. 100 děleno 4 je 25. S BMI 25 leží tento muž na hranici normy. BMI = 25 začíná nadváha a BMI = 30 začíná obezita.
I když se BMI jako měřítko nadváhy a obezity na celém světě v praxi osvědčil, tak přece není u každého použitelný. Jsou tři výjimky, které by se měly zohledňovat. BMI se z pochopitelných důvodů nemůže u následujících skupin používat:
- Těhotné ženy mají sice zvýšený BMI, ale určitě ne proto, že by byly obézní
- Děti a mladiství mají speciální stupnici, která se nesmí s hodnocením pro dospělé porovnávat. Pro ně platí speciální kritéria.
- Siloví sportovci mají vysoký BMI, ale ne proto, že mají mnoho tuků, ale protože mají hodně svaloviny, jak to známe u Arnolda Schwarzeneggera.
Nevýhoda u Body-Mass-Indexu je vtom, že nezohledňuje množství svalové hmoty, nebo množství tuků. Pro výpovědi o normální hmotnosti nebo nadváze, musí být zohledněny i celkové složení těla. Existují různé metody k jeho stanovení.
Čtěte také: Prevence proti dětské obezitě
Bioimpedanční analýza (BIA)
K určení podílu tuku nebo-vody, se bioimpedanční (BIA) ukázala jako velmi nápomocná. U těchto přístrojů se pomocí nízkofrekvenčního elektrického impulzu měří odpor v těle vystaven tomuto elektrickému impulsu. Přitom stojí měřený klient bosí na elektrodách osobní tělesné váhy. Přes jednu nohu stojící na elektrodě se do těla dostává minimální množství nízkofrekvenčního elektrického impulsu, který prochází tělem a vychází přes nohu druhou, kde je tento impuls měřen. Voda je velmi dobrý vodič elektrického impulsu. Čím více se vody v těle nachází tím vyšší impuls se na druhé straně naměří.
Tímto způsobem se vlastně měří množství vody v těle a přepočítává na podíl tuků. Jedná se o indirektní metodu. Tak si umí každý snadno představit, že výsledek měření bude například záviset i na plnosti močového měchýře. Jelikož je měřen rozdílný odpor na základě rozdílného množství vody, z měření bude vyplývat i rozdílný podíl tuků! Proto je při této metodě důležité dodržet vždy stejný čas měření, nejíst a nepít cca. 2 hodiny před měřením a zajistit vždy stejné podmínky pro měření.
Pokud je tělesný kontakt s elektrodami jen přes nohy, výsledek může vypovědět jen o podílu tuku ve spodní části těla.
Měření obvodu pasu
Jak velmi jednoduchý a přesto spolehlivý způsob se osvědčilo měření obvodu pasu. Pomocí např. krejčovského metru se měří tělesný obvod pasu ve výši pupku. Je důležité dbát na to, aby byl metr vodorovně s podlahou a aby měřený příliš nenadýchal nebo příliš nevydechne. Jako praktické a nápomocné se osvědčilo, měření obézních vleže.
Naměřené hodnoty lze následovně vyhodnotit:
- normální hmotnost je u mužů s obvodem pasu méně než 94cm, u žen méně než 80cm
- mírná nadváha u obvodu pasu mezi 94 až 102cm mužů, u žen 80 až 88cm
Obvod pasu ve vztahu k tělesné výšce
Kdo to chce vědět přesněji a proces určení nadváhy chce mít jednoduchý, může svůj obvod pasu vydělit tělesnou výškou. (WtHR = Waist to Height Ratio). Navzdory jednoduchosti provedení této metody má WtHR největší vypovídací schopnost v souvislosti s nadváhou a následných onemocnění a je dokonce přesnější než BMI!
Sponzorováno
Rizikové faktory obezity
Většina lidí si myslí, že obézní lidé si za svoji nadváhu mohou vždy sami. Setkat se ale můžeme i s dědičnými faktory. Tito lidé trpí narušenými biochemickými procesy v organismu, vzniklými narušením jednoho z genů, kterých je asi 30. Proto se můžeme setkat s obezitou, i když energetický přísun v potravě je velice nízký. Odhaduje se však, že z celkové hmotnosti ovlivňují geny maximálně 40% absolutní váhy jedince. To znamená, že nic není ztraceno, jen mají tito lidé proces hubnutí těžší než jedinci zdraví.
Dalším faktorem je nadbytek stravy, na kterou není náš organismus zcela naprogramován. Tělo si totiž nadbytečné zásoby ukládá na tzv. horší časy. Velice významným pro rozvoj obezity je nepoměr mezi energetickým příjmem a výdejem. Největší riziko je ukryto především v tucích. Ty obsahují více než dvojnásobné množství energetických zásob než cukry a bílkoviny.
Ruku v ruce s nadbytkem potravy jde snížení energetického výdeje. Nedostatek pohybové aktivity a sedavý způsob života je stinnou stránkou ekonomického pokroku. Rozvoj strojní výroby, automobilek a počítačů omezil lidskou pohybovou aktivitu na minimum.
Hektická pracovní doba, domácí práce a všudypřítomný stres jsou psychicky tak náročné, že lidé místo sportu vyhledávají méně náročné aktivity, jako je sledování televizních pořadů, surfování po internetu aj. To způsobuje ochabnutí svaloviny a přibývání podkožního tuku. Tím se snižuje fyzická kondice a výkon, zvyšuje se únava a objevují se bolesti zad z nesprávného držení těla.
Kromě toho však existují i jiné vlivy, které napomáhají vzniku obezity. Jsou to například vlivy hormonální, způsobené sníženou funkcí štítné žlázy nebo zvýšeným vyplavováním hormonů kůry nadledvinek.
Dalším rizikem je užívání některých skupin léčiv. Chuť k jídlu zvyšují např. antidepresiva, psychofarmaka a různé druhy hormonální léčby.
A nesmíme zapomenout na nejrůznější psychogenní faktory, jakými jsou například deprese, frustrace, stres, osamělost, aj.
Jak s obezitou bojovat?
Prevence obezity spočívá v úpravě životního stylu. Potraviny, které člověk denně konzumuje, by měly obsahovat všechny živiny v rozumném množství.
TIP: Jak na tuk na břiše?
Doporučuje se konzumovat jídlo v malém množství, ale v častějších intervalech. Vhodné jsou celozrnné výrobky, ovoce, zelenina, bílé maso, nízkotučné mléčné výrobky a jiné.
Spalování živin urychlí jedině pohyb. Choďte, hýbejte se, cvičte a omezte aktivity, při nichž dlouho sedíte například u počítače nebo televize. Z počátku je výborná chůze, minimálně 30 minut 3× v týdnu s postupným prodlužováním. Výrazný efekt v hubnutí má také odstranění stresu.
Nejčastější onemocnění způsobená obezitou
Vysoká hmotnost přináší obézním ztížení společenského uplatnění, častější pracovní neschopnost, a další problémy, jako např nemožnost otěhotnět.
Metabolický syndrom
- Diabetes (Cukrovka)
- Hypertense (vysoký krevní tlak)
- Zvýšený cholesterol
Jedná se o souhrn onemocnění, jako je diabetes, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina škodlivého cholesterolu (LDL), rigidita (nepružnost) cévních stěn a zhoršení prokrvování periferních tkání.
U všech typů těchto onemocnění se vyskytuje zhoršená citlivost buněk na inzulín.
Pohybové obtíže
Jedná se o zhoršení kvality života, při nadměrném zatěžování kloubů dochází k jejich nadměrnému opotřebení.
Při zraněních pohybového ústrojí, tj. zlomeniny nebo vykloubení se hojení prodlužuje a mohou se přidat i komplikace.
Nádorové onemocnění
Existuje výrazná souvislost mezi nadváhou (obezitou) a rakovinou tlustého střeva, gynekologickými nádory.
Astma
Při kompenzaci nadváhy se vaše problémy s astmatem vyřeší až o 69%.
Obstrukční spánkové apnoe
Co je to spánkové apnoe? Ve spánku dochází ke stažení dýchacích cest. V důsledku toho je nepravidelné dýchání (vynechání dýchacího cyklu). Tudíž je organizmus nedostatečně zásoben kyslíkem. Kvalita spánku se tak snižuje, pacient vstává unavený a neodpočinutý. Zúžení dýchacích cest v oblasti hrtanu je také příčinou chrápání.
Srdeční a cévní problémy
Nadváha způsobuje větší zatížení srdce a celého oběhového systému. Čím větší hmotnost, tím větší nároky na krevní zásobení, tudíž srdce musí pracovat neustále na vyšší výkon. Podívejte se, jaká další onemocnění způsobuje obezita.
A dále ke čtení
Také si přečtěte o dětské obezitě.
VIDEO: Obezita a hubnutí
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články
[…] obezita […]
[…] obezita […]
[…] obezita […]
[…] normální hmotnost. Mužů s nadváhou bylo 42,4 procent. Obézní představovali 12,1 procenta a vysoká obezita se vyskytovala u 4 procent. Průměrný věk vzorku 52 let. Během výzkumu byly prováděny […]
[…] a vylučování moči, zvyšují i hladinu kyseliny močové v krvi. Přispívá k tomu i obezita, sedavý způsob života, větší duševní zátěž, jednostranné pracovní […]
[…] Při cukrovce 2. typu hraje významnou roli i nesprávná životospráva a s ní spojená obezita. […]
[…] mladých lidí bojuje s nadváhou až obezitou, setkávám se s nimi i v mé ambulanci. Obezita je přitom typické onemocnění, kde je prevence […]
[…] nebo lidovější řečeno nadváha, je dnes celosvětový problém všech moderních společností, jejichž charakteristickým znakem […]
[…] zde ho máte. Výzkumy prokázaly, že častá konzumace těchto jídel nejenže přispívá k nadváze a obezitě, ale také znehodnocuje spánek. Jelikož těžká jídla aktivizují trávicí soustavu, která s […]
[…] vám možná osladí život, ale způsobí i nepříjemné změny ve vašem životě. Obezita, deprese a akné jsou jen špičkou ledovce. Měli byste znát znepokojující účinky […]
[…] potraviny pravidelně, je pravděpodobné, že skončíte za velmi krátký čas s nadváhou nebo obezitou. Konzumace smaženého jídla více než čtyřikrát týdně zvyšuje riziko obezity o 50 %. […]
[…] by měla spočívat například i v nošení správné obuvi, opatrném zatěžování kloubů a při obezitě ve snížení hmotnosti plaváním či cyklistikou. Důležité je chránit si chrupavku před […]
[…] Nadměrný příjem cukrů totiž vede ke kazivosti zubů, přispívá ke vzniku cukrovky a o nadváze či obezitě ani nemluvíme. A co víc, jídla s vysokým obsahem cukru (tedy vysokým glykemickým indexem) […]
[…] má člověk nějaké to kilo navíc, neznamená to hned, že je obézní. Obezita či nadváha není jen kosmetickým problémem, ale především zdravotním. Je to chronické onemocnění, […]
[…] správné životosprávy dále úpravě domácího, pracovního prostředí a pracovních návyků. Nadváha nadměrně zatěžuje klouby, proto redukce hmotnosti je neodmyslitelnou součástí […]
[…] Obezita je podle statistických údajů z roku 2010 u dospělých stále častější a postihuje ve větší míře i děti. Mnoho obézních lidí říká, že jejich obezita vzniká i když nejedí a kila přibývají byť i z vody. I když bereme v úvahu různé konstituční typy, různou hormonální aktivitu, různý zdravotní stav, individuální rozdílnost v populaci, je nepravdivá teorie přibírání z vody. Na uvedené tvrzení nemusíme zacházet k vědeckým důkazům, stačí si vzpomenout na různé fotky vyhublých lidí ze zemí trpících hladem. Nedostatek potravy se projevuje extrémním vzezřením vyhladovělých lidí. V obezitě platí jednoduchá matematika příjmu potravy a výdeje energie pohybem. Když je poměr – výdej energie menší než příjem energie z potravy – výsledek je přírůstek na váze. […]