Obsah článku
Nezhoubný nádor v děloze může způsobovat sterilitu nebo opakované potraty. Za neúspěšnou snahou počít miminko se může skrývat nádor v děloze. Drtivá většina myomů je však nezhoubná a po jejich správné léčbě může být vaše šance přivést na svět dítě opět velmi reálná.
„Děloha je svalový orgán, který je přizpůsoben na roztažení během těhotenství. Pravidelně uspořádaná svalová vlákna v děloze umožňují její roztáhnutí ze sta mililitrů přibližně až na sedm litrů. Pokud se však svalová vlákna zahustí, jejich struktura se stane nepravidelnou a vznikají myomy, které se postupně zvětšují a zabraňují otěhotnění nebo neumožňují růst plodu v děloze. Myomy jsou nádory, většinou však nezhoubné. Pouze minimální procento z nich je zhoubných,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Peter Krajkovič.
Roste celé roky
Myom může růst ve stěně dělohy – směrem dovnitř do dutiny děložní nebo ven z ní. Výjimečně se může vyskytnout i mimo dělohu. „Myom roste roky a v místě, kde se nachází, postupně narušuje architekturu svalů a je méně poddajný. Může tisknout na vejcovody nebo děložní dutinu a tak způsobovat neplodnost u ženy. V oblasti myomu děloha dobře neroztahuje, je tužší a plod nemá dostatek prostoru na vývoj. Pokud je myom na děložní sliznici, ta není dostatečně vysoká a placenta v místě myomu neposkytuje dostatečné zásobení plodu živinami. Proto se při více nebo velkých myomech vyskytují častěji včasné potraty,“ říká lékař.
Velké břicho
Růst myomů je individuální, závisí na vaší hormonální hladiny. „Příčina jejich vzniku dosud není jasná, v některých rodinách však mají ženy na toto onemocnění větší predispozici. V dětském věku se myomy nevyskytují, rostou až během plodného období. Po přechodu se naopak zmenšují. Myomy má až třicet procent žen v plodném věku. Někdy se objeví jen jeden, někdy je jimi děloha doslova posetá. Některé ženy mají dělohu s myomy velkou jako v pokročilém těhotenství. Největší myomy mohou mít i 20 centimetrů,“ šokuje odborník.
Bolestivé příznaky
Varovnými signály, které vás mohou upozornit, že něco není v pořádku, jsou bolesti v malé pánvi, na páteři, nepravidelné a silnější krvácení. Rozměry větší myomy vyvolávají problémy s močením a se stolicí, bolesti při pohlavním styku.
„Často se však myom zachytí náhodně při vyšetření ultrazvukem, přičemž nemáte žádné potíže. I proto jsou důležité pravidelné preventivní gynekologické prohlídky,“ upozorňuje doktor Krajkovič. „Výjimečně se myom rostoucí ven z dělohy může, torkvovat, což znamená, že se zkroutí kolem své stopky, a vyvolá akutní bolesti. V tomto případě je třeba urgentní chirurgické řešení a odstranění myomu“ pokračuje lékař.
Sponzorováno
TIP: Léčba neplodnosti alternativními cestami
Operace nebo hormony?
Pokud vám gynekolog diagnostikuje myom, jsou tři možnosti léčby – hormonální, operační nebo embolizační. „Cílem první je úprava hladin hormonů, které mají přímý vliv na růst myomů. Hormony se podávají injekčně, například gonadotropin, který má však mnoho nežádoucích účinků a způsobuje dočasné přechodové potíže. Nebo vám nasadí antikoncepci, což má však efekt pouze na zmírnění krvácení. Nejnověji se využívá nový typ gestagenu, který přímo ovlivňuje i krvácení a velikost myom . Efekt jakékoliv hormonální léčby je však jen přechodný,“ tvrdí gynekolog. Trvalým řešením myomu je operace, při které se nádory odstraněny. Ve vážnějších případech vybrána celá děloha.
„Používané operační postupy jsou hysteroskopie, laparoskopie a laparotomie. Hysteroskopie umožňuje podívat se speciální optikou do dutiny děložní přes děložní hrdlo, laparoskopie přes malé otvory v břišní dutině, přes které je možné myomy i odstranit. Při laparotomii se nádor zpřístupní otevřením břišní dutiny. Po odstranění myomů se doporučuje pauza ve snaze otěhotnět“ vysvětluje odborník.
„Při embolizační léčbě se do místa, přes které je myom zásoben krví, zavedou mikročástice. Takto ucpaný přívod krve způsobuje degeneraci a zmenšení myomu. Výběr vhodné terapie je individuální, závisí na velikosti myomů od věku pacientk , i na tom, zda ještě plánuje mít dítě“ vyjmenovává MUDr. Krajkovič.
Těhotenství s myomy
Pokud otěhotníte s neobjevenými nebo neléčenými myomy, ty se následkem hormonálních změn ve vašem organismu zvětšují, někdy až na dvoj či trojnásobnou velikost.
„Těhotenství s více myomy je rizikové, ženu třeba častěji sledovat. Bohužel, růst myomu nelze ovlivnit stravou, vitamíny, pohybem a podobně. Kromě zmíněných problémů může být myom překážkou při přirozeném porodu nebo může překážet při císařském řezu. Tehdy musíme porod posuzovat velmi individuálně, aby vše dobře skončilo“ dodává na závěr gynekolog.
TIP: Článek o léčbě myomů
VIDEO: Ambulantní hysteroskopie
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články