Sponzorováno

Myokarditida – zánět srdečního svalu – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (17)

  • Myokarditida je zánětlivé onemocnění myokardu, což je svalová vrstva srdeční stěny. Při myokarditidě dochází k zánětu a poškození myokardu, což může ovlivnit srdeční funkci.
  • Příčiny myokarditidy mohou být různé. Nejčastěji je způsobena virovou infekcí, jako je například vir zarděnek, virus Epstein-Barr, virus chřipky nebo virus herpes simplex. Další možné příčiny zahrnují bakteriální infekce, plísňové infekce, parazitární infekce nebo autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém těla napadá vlastní tkáň myokardu.
  • Příznaky myokarditidy se mohou lišit v závislosti na závažnosti onemocnění, ale mohou zahrnovat únavu, dušnost, bolest na hrudi, nepravidelný srdeční tep, otoky nohou.
  • Diagnóza myokarditidy znamená fyzické vyšetření, analýzu symptomatických příznaků, elektrokardiogram (EKG), krevní testy a obrazové vyšetření, jako je echokardiografie nebo magnetická rezonance srdce.
  • Léčba myokarditidy se zaměřuje na zvládání příznaků a léčbu základní příčiny. To může zahrnovat odpočinek, léky ke snížení zánětu a symptomatickou léčbu. V některých případech může být nutné hospitalizace a specifické léčebné postupy, například podání intravenózních imunoglobulinů nebo použití srdečního podpůrného zařízení.
  • Je důležité, aby byla myokarditida správně diagnostikována a léčena, aby se minimalizovalo riziko komplikací a udržela správná srdeční funkce.

Srdeční svalovina je typ svaloviny, jež umožňuje pravidelné stahy srdce.

Srdeční svalovina je typ svaloviny, jež umožňuje pravidelné stahy srdce.

Co je to myokarditida?

Myokarditida je onemocnění, které je zánětem srdečního svalu známého jako myokard – což je svalová vrstva srdeční stěny. Myokard je sval zodpovědný za kontrakci a relaxaci, aby pumpoval krev dovnitř a ven ze srdce a do zbytku těla.

Když se tento sval zanítí, jeho schopnost pumpovat krev je méně účinná. To způsobuje problémy, jako je abnormální srdeční rytmus, bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním. V extrémních případech to může způsobit krevní sraženiny vedoucí k infarktu nebo mrtvici, srdeční selhání nebo následně i smrt.

Zánět je obvykle tělesná reakce na jakýkoli druh rány nebo infekce. Představte si, že si třeba uříznete prst: během krátké doby tkáň kolem řezu jakoby nabobtná a zčervená, což jsou klasické známky zánětu. Imunitní systém ve vašem těle produkuje speciální buňky, které spěchají na místo rány a provádějí tak potřebné opravy.

Ale někdy činnost imunitního systému nebo jiná příčina zánětu vede k myokarditidě.

Myokarditida - ilustrace

Myokarditida – ilustrace

 

Příčiny – co vlastně způsobuje myokarditidu?

V mnoha případech není nalezena přesná příčina myokarditidy. Když se zjistí příčina myokarditidy, jedná se obvykle o infekci, která se dostala do srdečního svalu, jako je virová infekce (nejčastější) nebo bakteriální, parazitární nebo plísňová infekce.

Jak se infekce snaží rozšířit se, imunitní systém bojuje a snaží se zbavit nemoci. To má pak za následek zánětlivou reakci, která může oslabit tkáň srdečního svalu. Některá autoimunitní onemocnění, jako je třeba lupus, mohou způsobit, že se imunitní systém otočí proti srdci, což má za následek zánět a poškození myokardu.

Často je obtížné přesně určit, co způsobuje myokarditidu, ale potenciální viníci jsou tito:

Viry

Viry jsou jednou z nejčastějších příčin infekční myokarditidy. Mezi nejčastější viry způsobující myokarditidu patří Coxsackievirus skupina B (tj. enterovirus), Human Herpes Virus 6 a Parvovirus B19 (který způsobuje pátou nemoc).

Mezi další patří echoviry (o nichž je známo, že způsobují gastrointestinální infekci), virus Epstein-Barrové (způsobuje infekční mononukleózu) a virus rubeoly (zarděnky).

Bakterie

Myokarditida může být také důsledkem infekce bakterií Staphylococcus aureus nebo Corynebacterium diptheriae. Staphylococcus aureus je bakterie, která může způsobit impetigo. Corynebacterium diptheriae je bakterie, která způsobuje záškrt, což je akutní infekce, která ničí mandle a krční buňky.

Plísně, kvasinky

Kvasinkové infekce, plísně a další houby mohou také někdy způsobit myokarditidu.

Sponzorováno

Paraziti

Paraziti jsou mikroorganismy, které přežívají z jiných organismů. A ti mohou také způsobit myokarditidu. Toto je vzácné u nás v Evropě, ale třeba ve Střední a Jižní Americe je to sem tam k vidění (kde parazit Trypanosoma cruzi způsobuje stav známý jako Chagasova choroba).

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění, která způsobují zánět v jiných částech těla, jako je třeba revmatoidní artritida, mohou také někdy způsobit myokarditidu.

Chemikálie, léky, toxické látky

Mezi další příčiny patří určité chemikálie nebo alergické reakce na léky nebo toxiny, jako jsou:

  • Alkohol
  • Drogy
  • Vosí bodnutí
  • Hadí či pavoučí kousnutí
  • Chemoterapie a radiační terapie

Jaké jsou příznaky myokarditidy?

Nebezpečná věc na myokarditidě je, že může ovlivnit kohokoliv – může se vyskytnout v jakémkoli věku a může pokračovat i bez projevení příznaků. Pokud se projeví příznaky, často se podobají těm příznakům, které se mohou vyskytnout třeba u chřipky, jako například tyto:

  • únava
  • dušnost
  • horečka
  • bolest kloubů
  • otok dolních končetin – otok na rukou, nohou, kotnících a chodidlech
  • bolavý pocit v hrudi

Mnohokrát myokarditida ustoupí sama o sobě bez léčby, podobně jako se pořezání na prstu také nakonec uzdraví. Ale také může způsobit poškození srdečního svalu, kdy se v průběhu času pomalu objevují příznaky srdečního selhání. V jiných případech může být srdce rychlejší při odhalování svého boje se symptomy, jako je bolest na hrudi, dušnost, bušení srdce a srdeční selhání.

Jak je diagnostikována?

I když může být obtížné diagnostikovat myokarditidu, lékař může pomocí několika testů omezit zdroj vašich příznaků. Tyto testy mohou být následující:

  • krevní testy: pro kontrolu příznaků infekce nebo zánětu
  • rentgen hrudníku: pro zobrazení anatomie hrudníku a možných příznaků srdečního selhání
  • elektrokardiogram (EKG): k detekci abnormálních srdečních frekvencí a rytmů, které mohou naznačovat poškození srdečního svalu
  • echokardiogram (ultrazvukové zobrazení srdce): pomáhá detekovat strukturální nebo funkční problémy v srdci a přilehlých cévách
  • biopsie myokardu (odběr tkáně srdečního svalu): v některých případech může být provedena během katetrizace srdce, aby lékař mohl vyšetřit malý kousek svalové tkáně ze srdce

Komplikace při myokarditidě

Myokarditida může způsobit značné poškození srdce. Reakce imunitního systému těla, způsobená virem nebo jinou infekcí způsobující myokarditidu, může způsobit značné poškození, stejně jako některé chemické látky nebo autoimunitní onemocnění, která mohou způsobit myokarditidu. To může nakonec vést k srdečnímu selhání a nakonec bohužel i ke smrti. Tyto případy jsou ale vzácné, protože většina pacientů s myokarditidou se zotaví a obnoví opět zdravou srdeční činnost.

Mezi další komplikace patří problémy se srdečním rytmem nebo srdeční frekvencí, srdečním infarktem a mrtvicí. Ve vzácných případech může být nutná urgentní transplantace srdce.

Myokarditida je také spojena s náhlou smrtí, přičemž až 9 procent pitev dospělých odhaluje zánět srdečního svalu.

Léčba – jak se dá léčit myokarditida

Léčba myokarditidy může zahrnovat tyto metody:

  • terapie kortikosteroidy (pro snížení zánětu)
  • léky na srdce, jako je beta-blokátory, ACE inhibitory nebo ARB
  • změny životního stylu, jako je odpočinek, omezení tekutin a malá spotřeba soli
  • diuretická terapie k léčbě přetížení tekutinami
  • antibiotika

Léčba závisí na zdroji a závažnosti zánětu myokardu. V mnoha případech se při vhodné léčbě nemoc zlepšuje a pacient se zcela zotaví.

Pokud myokarditida u pacienta přetrvává, může vám lékař předepsat kortikosteroidy, který pomáhají snížit zánět. Pravděpodobně také doporučí odpočinek, omezení tekutin a dietu s nízkým obsahem solí. Antibiotická terapie může pomoci léčit infekci, pokud máte bakteriální myokarditidu. Diuretická terapie může být předepsána k odstranění přebytečné tekutiny z těla. Váš lékař také může také předepsat léky, které usnadní práci vašemu srdci.

Sponzorováno

Pokud srdce selhává, mohou být v nemocnici provedeny další invazivnější postupy. Může být nezbytná implantace kardiostimulátoru a / nebo defibrilátoru. Pokud je srdce velmi poškozené, mohou lékaři doporučit transplantaci srdce. Ale to je spíše výjimečné.

Co si dále přečíst o srdci?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva