Obsah článku
- Mycoplasma pneumoniae je bakterie, která může způsobit respirační infekce u lidí. Infekce způsobená touto bakterií se nazývá mykoplazmová pneumonie, což je forma zánětu plic.
- Mycoplasma pneumoniae je jedním z nejčastějších původců atypické pneumonie, což je typ zánětu plic, který se liší od bakteriální nebo virové pneumonie.
- Mycoplasma pneumoniae infikuje horní a dolní části dýchacího traktu, včetně nosohltanu, průdušek a plic.
- Mykoplazmová pneumonie může mít atypické příznaky, jako jsou suchý kašel, bolesti hlavy, únava, horečka a bolesti svalů. Příznaky mohou přicházet postupně.
- Onemocnění často postihuje mladší lidi, zejména děti a mladé dospělé.
- Diagnóza mykoplasmové pneumonie se často provádí na základě klinických příznaků, rentgenového snímku plic a laboratorních testů, jako jsou krevní testy nebo testy na antigenní nebo genetický materiál bakterií.
- Léčba mykoplasmové pneumonie zahrnuje užívání antibiotik, přičemž makrolidy jako azithromycin nebo tetracykliny jsou často volbou.
- Mycoplasma pneumoniae se může šířit vzduchem prostřednictvím kapének, které jsou vypouštěny do vzduchu při kýchání nebo kašlání nemocné osoby.
Většina onemocnění pocházejících z Mycoplasma pneumoniae (M. pneumoniae) je mírná. Pokud má ale člověk jakékoli známky infekce, měl by za lékařem zajít.
Mycoplasma pneumoniae je častou příčinou respiračních infekcí u mladých lidí
Infekce Mycoplasma pneumoniae s největší pravděpodobností postihuje mladé dospělé a starší děti. Mezi další vysoce rizikové skupiny patří starší dospělí a lidé s oslabeným imunitním systémem.
Ohniska se mohou objevit v místech, kde se těsně mísí skupiny lidí, jako jsou školy a pečovatelské domy. M. pneumoniae se šíří pomaleji než jiná respirační onemocnění, ale může postihnout lidi v jedné domácnosti. Infekce se šíří, když kapičky obsahující bakterie cestují vzduchem, když člověk kašle nebo kýchá. To se může stát pouze při úzkém kontaktu lidí, protože M. pneumoniae snadno vysychá. Může přežít pouze ve vodních kapkách.
Jakmile se však bakterie dostanou do horních cest dýchacích, je obtížné je z těla odstranit. Speciální „úpravy“ jim umožňují přilnout k buňkám. Takto způsobují poškození a spouštějí boj s imunitním systémem a vytvářejí příznaky nemoci.
Příznaky
Většina případů infekce M. pneumoniae trvá v mírné formě několik týdnů. Trvá to obvykle 1 až 4 týdny, než se symptomy objeví. Typickými příznaky jsou:
- bolavý krk
- člověk se cítí unaveně
- horečka
- kašel, který se postupně zhoršuje
- bolest hlavy
Příznaky infekce M. pneumoniae jsou podobné jako u jiných respiračních infekcí. Jeho klíčovou vlastností je trvalý kašel. Když se infekce objeví hlouběji v plicích, mohou mít za následek závažnější příznaky.
Například:
- potíže s dýcháním
- rychlé, mělké dýchání
- sípání
- bolest na hrudi, která je horší, když člověk dýchá nebo kašle
- zvýšená srdeční frekvence
- pocení a třes
- ztráta chuti k jídlu
- malátnost nebo celkový pocit nevolnosti
Osoby s astmatem mohou zjistit, že infekce M. pneumoniae zhoršuje jejich příznaky.
Komplikace
Komplikace M. pneumoniae jsou vzácné, ale mohou postihnout lidi, kteří již mají plicní onemocnění, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).
Sponzorováno
A lidé budou mít vyšší riziko komplikací, pokud jsou starší 65 let a mají oslabený imunitní systém.
Někdy mohou příznaky ovlivnit i jiné části těla, nejen plíce. To může mimo jiné vést k život ohrožujícím neurologickým onemocněním, jako je encefalitida, kožní onemocnění, hemolytická anémie a arytmie.
Každý, kdo má příznaky, které ztěžují dýchání, by měl co nejdříve navštívit lékaře. Pokud se objeví komplikace, může být nutná hospitalizace.
Diagnóza
Lékař se zeptá osoby na její anamnézu, jakékoli příznaky a kdy poprvé začaly. Provede také fyzickou prohlídku, včetně poslechu hrudníku a vyšetření krku osoby. Pokud jsou příznaky závažné, mohou požádat o rentgen.
Příznaky infekce M. pneumoniae mohou být jemnější než u jiných forem plicní infekce. Lékař například nemusí slyšet žádný neobvyklý zvuk z plic. To může ztížit diagnostiku. Navíc, protože M. pneumoniae má podobné příznaky jako jiná onemocnění, může být obtížné ji identifikovat. Lékař bude muset vyloučit další stavy.
Většina případů infekce horních cest dýchacích M. pneumoniae nevyžaduje žádnou medikamentózní léčbu. Infekce proběhne bez vážných problémů.
Člověk se obvykle po několika týdnech vrátí do plného zdraví, i když kašel může trvat déle.
Lékař obvykle doporučí:
- odpočívat doma, když se necítíte dobře
- pít hodně tekutin
- užívat volně prodejné léky na bolesti hlavy nebo krku
Užívání antibiotik
Může být obtížné rozlišit mezi běžnějšími typy infekce pneumonie a infekcí, která pochází z M. pneumonia.
Některé typy jsou virové nebo plísňové a nebudou reagovat na antibiotika. Po diagnostikování zápalu plic ho však většina lékařů léčí pečlivě vybraným antibiotikem.
Makrolidová antibiotika mohou být účinná při léčbě infekce způsobené M. pneumoniae, ale nebudou fungovat u každého. Výzkum navíc ukazuje, že rezistence na makrolidy roste.
Pokud makrolidy nezabírají, může lékař doporučit jiná antibiotika, jako jsou fluorochinolony nebo tetracykliny. Aby bylo zajištěno, že abz antibiotikum dokonale fungovalo, musí osoba absolvovat celý kurz, přesně podle doporučení lékaře. Někdy lidé přestanou brát antibiotika, když jejich příznaky odezní, ale infekce se může později vrátit, protože stopy bakterií zůstávají. Tak na to pozor.
Léčba komplikací
Pokud se vyskytnou komplikace, bude dotyčná osoba také léčena. Intenzivní nemocniční léčba může být nezbytná, pokud má osoba nízký krevní tlak nebo potřebuje pomoc s dýcháním.
Prevence
Stejně jako u jiných infekcí horních cest dýchacích může kašel přenést bakterie na další lidi. Z tohoto důvodu by se lidé měli vyhýbat úzkému kontaktu s ostatními, pokud mají infekci nebo se necítí dobře a mají kašel.
Očkování proti chřipce, H. influenzae, planým neštovicím a pneumokokům může pomoci chránit lidi, kterým hrozí komunitní pneumonie.
Následující skupiny by měly dostat vakcínu proti pneumokokům:
- ti, kteří jsou náchylní k tomuto typu infekce
- lidé se stávajícím onemocněním srdce nebo plic
- lidé s poruchou imunity
- kteří kouří
Typ očkování závisí na věkové skupině. S tím může poradit lékař.
A malé shrnutí na závěr
M. pneumoniae způsobuje poměrně častou a dosti mírnou infekci dýchacích cest. Člověk se obvykle uzdraví sám i bez léčby.
Sponzorováno
Osoba s jakýmkoli příznakem infekce by však měla vyhledat lékařskou pomoc, protože někdy mohou nastat komplikace.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: AndrewLozovyi / depositphotos.com
- Mycoplasma pneumonia: Clinical features and management Autoři: Surender Kashyap a Malay Sarkar
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění
Přečtěte si také naše další články