Sponzorováno

Může sůl z Mrtvého moře pomoci při psoriáze (lupénce)? 4.73/5 (11)

  • Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které způsobuje rychlý růst kožních buněk. Sůl z Mrtvého moře je alternativní léčbou vzplanutí psoriázy.
  • Psoriáza způsobuje silné vrstvy plaků na kůži, které mohou svědit nebo bolet. V současné době neexistuje žádný lék na psoriázu, ale někteří lidé používají sůl z Mrtvého moře ke snížení příznaků.
  • Sůl z Mrtvého moře má vysoké koncentrace hořčíku, draslíku a vápníku.

Může sůl z Mrtvého moře pomoci při psoriáze (lupénce)?Psoriáza (či jinak lupénka) je nepříjemné chronické onemocnění, které způsobuje, že se kožní buňky rychle hromadí a vytvářejí šupinky. Zarudnutí a zánět často doprovázejí vzplanutí lupénky. Léky na předpis mohou snížit závažnost psoriázy, ale některé léky používané na psoriázu mají vedlejší účinky, jako je nevolnost, píchání a bolesti hlavy. V tomto případě možná zkoušíte hledat alternativní terapie pro léčbu lupénky. Jedna z alternativních léčebných možností je sůl z Mrtvého moře.

Mrtvé moře je celkem hodně známé pro své terapeutické účinky. Mrtvé moře, které se nachází 420 metrů pod hladinou moře (oceánů), obsahuje velké množství minerálů a je 10krát slanější než oceán. Lidé, kteří měli to štěstí, že se namočili v Mrtvém moři, často mají hladší pokožku, zlepšenou hydrataci pokožky a zaznamenají i snížení zánětu kůže.

Tato léčivá síla moře vysvětluje, proč je sůl z Mrtvého moře účinnou léčbou psoriázy.

Život s psoriázou

Psoriáza je kožní onemocnění, které způsobuje vyvýšené červené šupinaté skvrny na kůži. Tyto problémy se mohou objevit na kterékoli části těla, ale obvykle se objevují na loktech, kolenou a pokožce hlavy.

Předpokládá se, že tento stav způsobují hyperaktivní T-buňky. Tyto buňky totiž napadají zdravou pokožku, což spouští nadprodukci nových kožních buněk. Tato reakce způsobuje nahromadění kožních buněk na povrchu kůže, což ve finále vede k šupinatění a zarudnutí.

Přesná příčina této nadprodukce není známa, ale určité faktory mohou zvýšit riziko psoriázy. Patří mezi ně genetika, infekce nebo poranění kůže.

Psoriáza může také vést k dalším komplikacím. Lidé s psoriázou mají vyšší riziko vzniku určitých onemocnění, jako jsou zánět spojivek, cukrovka typu 2, psoriatická artritida, vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění a i nemoci ledvin. Vzhledem k tomu, že psoriáza ovlivňuje vzhled kůže, je tento stav také spojen s nižším sebevědomím a depresí.

Co je to sůl z Mrtvého moře?

Sůl z Mrtvého moře obsahuje hořčík, síru, jód, sodík, vápník, draslík a brom. Některé z těchto minerálů prokazatelně zlepšují zdraví a vzhled pokožky.

V jedné studii skupina účastníků s atopickou suchou kůží ponořila paži na 15 minut do vody obsahující 5 procent soli z Mrtvého moře. Dobrovolníci byli vyšetřováni v různých intervalech po dobu šesti týdnů. Studie zjistila, že účastníci, kteří si namočili paži do solného roztoku, vykazovali zlepšenou hydrataci pokožky a snížení zarudnutí a zánětu kůže, což je charakteristika psoriázy.

Sponzorováno

Sůl z Mrtvého moře je také bohatá na zinek a bromid. Oba jsou bohaté protizánětlivé látky. Tyto vlastnosti pomáhají snižovat záněty a svědění a zklidňují pokožku. Sůl z Mrtvého moře údajně také zlepšuje krevní oběh, což má za následek zdravější kožní buňky a nižší počet kožních šupinek.

Lidé žijící s psoriázou mají také suchou pokožku. Hořčík, draslík, sodík a vápník mohou zvýšit hydrataci pokožky, což pomáhá zmírnit svědění a zarudnutí. Tyto minerály mohou proniknout hluboko do pokožky a zajistit dlouhodobou hydrataci.

Jak používat sůl z Mrtvého moře?

Nemusíte hned plánovat výlet k Mrtvému ​​moři, abyste získali léčivé vlastnosti soli z Mrtvého moře. Autentickou sůl z Mrtvého moře můžete zakoupit i v obchodě nebo online. Můžete si také naplánovat terapeutickou léčbu solí z Mrtvého moře v lázních.

Napuštění vany a přidání soli z Mrtvého moře do vody je nejlepší způsob, jak těžit z tohoto přirozeného přístupu. Dále existuje spousta produktů ze soli z Mrtvého moře pro pokožku a vlasy. Použití šamponu se solí z Mrtvého moře jako přísadou může odstranit svědění, šupinatění a zánět způsobený psoriázou na pokožce hlavy.

Nejbezpečnější je nejprve vyzkoušet, jak pokožka na sůl z Mrtvého moře reaguje. Smíchejte jednu čajovou lžičku soli z Mrtvého moře s teplou vodou a aplikujte na malý kousek pokožky, než se namočíte do koupele. Pokud dojde k alergické reakci, nepokračujte v koupeli.

Pokud je to v pořádku, pokračujte dále. Začněte s půl šálkem soli z Mrtvého moře v plné lázni a namočte 15–20 minut. Pokud se šupiny psoriázy neuvolňují nebo reagují sníženým svěděním, přidejte sůl z Mrtvého moře po čtvrt šálku do každé vany.

Můžete si sami vyrobit sůl z Mrtvého moře doma?

Sůl z Mrtvého moře není možné vyrobit doma z důvodu specifického chemického složení minerálů v Mrtvém moři.

Sůl z Mrtvého moře hledejte v místních lékárnách nebo obchodech, které prodávají koupelová mýdla a soli. Dá se koupit i v e-shopech online. U některých prodejců jsou k dispozici certifikáty pravosti, které dokazují, že sůl opravdu pochází z oblasti Mrtvého moře.

Shrňme si to

I když neexistuje žádný lék na psoriázu, správné léky a terapie mohou pěkně kontrolovat zánět, šupinky a zanícené kožní skvrny. Před použitím soli z Mrtvého moře k léčbě psoriázy se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud užíváte léky na předpis.

Sponzorováno

Pokud tato alternativní terapie zlepší vzhled vašeho stavu, pravidelné používání soli může udržet vaši pokožku čistou a zdravou.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva