Obsah článku
- Mukormykóza je závažná, často život ohrožující infekce způsobená houbami z čeledi Mucoraceae, zejména rody Kropidlovec (Rhizopus), Mucor a Lichtheimia (dříve známá jako Absidia). Tato infekce je známá také pod názvy zygomykóza nebo fykomykóza.
- Houby způsobující mukormykózu se běžně vyskytují v půdě, hnijícím materiálu a ve vzduchu.
- Mukormykóza obvykle postihuje osoby s oslabeným imunitním systémem.
- Léčba mukormykózy je obtížná a často musí dojít k chirurgickému odstranění infikovaných tkání a následné antifungální terapii (například pomocí léků amfotericin B, posakonazol, izavukonazol)
Co je mukormykóza?
Mukormykóza je druh plísňové infekce. Je to poměrně vzácné onemocnění, ale také velmi vážné.
Tato infekce, formálně známá jako zygomykóza, se nejčastěji vyskytuje, pokud máte oslabenou imunitu z nemoci nebo zdravotního stavu. Je důležité ji dobře léčit. Pokud se neléčí, mukormykóza může být smrtelná.
Jaké jsou příznaky mukormykózy?
Mukormykóza se projevuje buď jako respirační nebo kožní infekce. Příznaky související sinusové nebo respirační infekce mohou být:
- kašel
- horečka
- bolest hlavy
- ucpaný nos
- bolest dutin
Jako kožní infekce se mukormykóza může vyvinout v jakékoli části vašeho těla. Zpočátku se může objevit v místě kožního traumatu, ale může se pak rychle rozšířit do jiné oblasti. Dávejte pozor na příznaky, jako jsou:
- zčernalá kožní tkáň
- podivné puchýře
- horečka
- zarudnutí
- otok
- citlivost, bolest
- vředy
Příznaky mukormykózy také závisí na postižené části těla, ale obecně mohou zahrnovat:
Rhinocerebrální mukormykóza: Tento typ postihuje dutiny a mozek, což může vést k otoku a bolestem tváře, bolestem hlavy, horečce, černým lézím v ústech nebo nosu a vizuálnímu narušení.
Pulmonální mukormykóza: Postihuje plíce a může způsobit horečku, kašel, bolest na hrudi a dýchací potíže.
Gastrointestinální mukormykóza: Zahrnuje bolest břicha, nevolnost, zvracení a gastrointestinální krvácení.
Kožní mukormykóza: Infikuje kůži a může způsobit puchýře, vředy, černé léze a otoky.
Diseminovaná mukormykóza: Tato forma se šíří do různých částí těla, často postihuje mozek, srdce a slezinu.
Příčiny – co způsobuje mukormykózu?
Mukormykóza je způsobena vystavením mukormyetním plísním. Tyto organismy se vyskytují v:
- listech
- hromadách kompostu
- půdě
- tlejícím dřevě
Mukormykózou se můžete nakazit vdechnutím postižených spor plísní ze vzduchu. Toto je označováno jako sinusová expozice (plicní). Pak se u vás může rozvinout infekce v těchto orgánech:
- centrální nervový systém (to je vzácnější)
- oči
- tváře
- plíce
- dutiny
Houba může také infikovat vaši kůži řezem nebo popáleninou (kožní expozice). V takových případech se rána nebo popálenina stanou oblastí infekce.
Sponzorováno
I když se tyto typy plísní mohou přirozeně vyskytovat v životním prostředí, ne každý, kdo je vystaven, dostane houbovou infekci. Pokud máte oslabený imunitní systém, můžete být vystaveni zvýšenému riziku nákazy tímto typem infekce. Podmínky, které mohou zvýšit vaše riziko, jsou:
- popáleniny
- řezy a škrábance na pokožce
- rakovina
- nedávná transplantace orgánů
- HIV nebo AIDS
- cukrovka (zejména pokud není správně léčena)
- nedávno prodělaná operace
Jak se diagnostikuje mukormykóza?
Lidé, kteří mají mukormykózu, často nevědí, že ji mají. Tento stav vám může být diagnostikován, když půjdete k lékaři kvůli infekci plic, dutin nebo kůže. S jakýmkoli typem podezření na infekci byste měli navštívit svého lékaře.
Mukormykóza je diagnostikována při pohledu na vzorek tkáně v laboratoři. Váš lékař může odebrat vzorek hlenu nebo výtoku z nosu, pokud má podezření na infekci dutin.
Může mukormykóza způsobit rozvoj dalších zdravotních problémů?
Ano. Mukormykóza je zvláště nebezpečná, protože se rychle šíří po celém těle. Pokud se infekce neléčí, může se rozšířit do plic nebo mozku. To může způsobit tyto problémy:
- infekce mozku
- ochrnutí
- zápal plic
- záchvaty
- smrt
Jak se léčí mukormykóza?
Prvními kroky v léčbě mukormykózy jsou intravenózní antifungální léky a chirurgický debridement. Chirurgický debridement zahrnuje odstranění veškeré infikované tkáně. Ukázalo se, že odstranění infikované tkáně zabraňuje dalšímu šíření infekce.
Pokud dobře reagujete na intravenózní terapii a odstranění tkáně, váš lékař pravděpodobně ukončí intravenózní podávání léků a dá vám perorální léky (tedy užívané ústy).
Mezi běžné antifungální léky, které může lékař předepsat na mukormykózu, patří:
- amfotericin B (podávaný intravenózně)
- posakonazol (podávaný intravenózně nebo perorálně)
- isavukonazol (podávaný intravenózně nebo perorálně)
Jaký je výhled pacientů při mukormykóze?
Šance na uzdravení mukormykózy do značné míry závisí na včasné diagnostice a léčbě. Infekce má potenciál šířit se po celém těle. U tohoto typu závažné infekce je dokonce možná i smrt.
Mukormykóza je však poměrně vzácná. Jako prevenci byste měli vždy nechat svého lékaře vyhodnotit jakoukoli podezřelou formu infekce, aby vyloučil takové závažné základní příčiny.
Prevence – Je možné zabránit infekci mukormykózou?
Mukormykóza není nakažlivá, takže ji nemůžete dostat od infikované osoby. Pokud máte oslabený imunitní systém, je důležité, abyste se nestýkali s nemocnými a nechodili na zahradu se hrabat v zemi a podobně. Nošení masky při práci na zahradě a obvazování všech ran, dokud se nezahojí, pomůže předejít plísňovým infekcím.
Můžete také zvážit přijetí dalších opatření během letních a podzimních měsíců, kdy je v prostředí obecně zvýšené množství hub.
Sponzorováno
Mukormykóza je velmi závažná infekce s vysokou mortalitou, a proto je včasná diagnostika a agresivní léčba klíčová pro zlepšení prognózy pacientů.
Studie a zdroje článku
- Mucormycosis Autoři: Jorge L. Hernández; Clifford J. Buckley.
- Zdroj obrázku: katerynakon / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Infekce, Plísně a zdraví
Přečtěte si také naše další články