Obsah článku
- Rafael Nadal je jedním z největších hráčů profesionálního tenisu.
- Nadal se už více než rok potýká s přetrvávajícím onemocněním nohy. Toto vzácné, degenerativní onemocnění, známé jako Mueller-Weissův syndrom, mu způsobilo chronické, "každodenní" utrpení, přinutilo ho odstoupit z loňského Wimbledonu.
- V nedávném rozhovoru přiznal, že si často myslel, že celá jeho kariéra už může být u konce. Poslední měsíce pro něj byly jen měsíce zotavování a tréninku, kdy dosáhl bodu, kdy se znovu cítí, že může hrát zápasy na profi úrovni.
Rafael Nadal už minimálně rok hraje svoje zápasy se značnými bolestmi – trpí Mueller-Weissovým syndromem, vzácným degenerativním onemocněním postihujícím kosti na chodidlech.
Tento syndrom postihuje člunkovitou kost na zadní straně nohy, mezi talusem (kost hlezenní) a klínovou kostí.
„Tato kost je vystavena značnému namáhání a z důvodů, kterým nerozumíme, ztrácí vaskularizaci a dochází k nekróze,“ řekl profesor Didier Mainard, prezident francouzské asociace chirurgie nohou a vedoucí ortopedické chirurgie v nemocnici Nancy v severovýchodní Francii.
Nedostatek vaskularizace znamená, že kost ztrácí krevní zásobení. Mueller-Weissův syndrom může postihnout pouze jednu nohu, ale častěji obě. Nadal ji má jen na jedné noze, na levé.
Ženy jsou náchylnější než muži a běžně postihuje lidi ve věku mezi 40 a 60 lety, i když příčiny nejsou známy.
„U dvou autorů, kteří syndrom původně popsali, si Mueller myslel, že jde spíše o traumatický původ, Weiss spíše o vaskulární. Prozatím se domníváme, že původ je spíše vaskulární,“ řekl Mainard.
Určité faktory mohou zvýšit riziko rozvoje onemocnění, jako je nadváha, ploché nohy nebo stresová zlomenina. Onemocnění je často obtížné diagnostikovat, protože se v raných stádiích vyvíjí bez bolesti. Bolest se obvykle objeví později.
Sponzorováno
Kromě odpočinku mohou ortopedické vložky snížit stres. Pokud postižený pociťuje bolest, používá se protizánětlivá léčba a infiltrace – což je případ Nadala, který přiznal, že musí brát protizánětlivé léky „na denní bázi“, aby vůbec mohl trénovat.
Když pacienti dosáhnou stadia, kdy již nelze bolest zmírnit, může být předepsán chirurgický zákrok, který udrží kloub tvořený člunkovitou kostí a třemi klínovitými kostmi na místě.
„V případech, kdy se člunkovitá kost rozpadla, je také potřeba kostní štěp k obnovení délky vnitřní klenby nohy,“ řekl Mainard.
A jeho verdikt ohledně Nadalových šancí dostat se zpět na vrchol, pokud by musel podstoupit takovou operaci? „Dělat sport na vysoké úrovni po takové operaci mi připadá hodně obtížné,“ řekl.
Takže, co přesně je Mueller-Weissův syndrom?
Kromě toho, že je nedostatečně diagnostikována a málokdy pochopena, je to forma spontánní osteonekrózy člunkové kosti začínající v dospělosti, která způsobuje bolest a deformaci střední a zadní části nohy. To znamená, že průtok krve je přerušen z navikulární kosti (umístěné nahoře uprostřed nohy), což má za následek degeneraci, fragmentaci a deformaci.
Jaké jsou tedy příznaky Mueller-Weiss?
Obecně Mueller-Weissův syndrom začíná jako přetrvávající, jemná bolest v člunkové kosti. To může takto trvat měsíce. Poté, jak stav postupuje, bolest může být stále závažnější, dokonce až invalidizující.
Rafael Nadal: „Postupem léčby jsem zaznamenal změny – stále mám divné pocity, někdy necítím nohu, ale bolest, která mi nedovolovala udržet váhu na chodidle, ustoupila.“
Jak se léčí Mueller-Weissův syndrom?
Pro Mueller-Weissův syndrom neexistuje žádná možnost léčby „nejlepší volbou“. Mnoho lékařů preferuje konzervativnější přístup ke zvládání příznaků. Pokud však silná bolest přetrvává déle než šest měsíců, lze doporučit operaci. Doporučené ortopedické postupy budou záviset na konkrétním případu každého pacienta.
Sponzorováno
Nadal také plánuje použít radiofrekvenci ve snaze utlumit pocit v nervu jeho nohy.
Studie o tomto syndromu
- Mueller-weiss syndrome: An uncommon cause of midfoot pain Autor: Brian Reade, Gregg Atlas
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kotník a jeho problémy, Problémy a zdraví nohou
Přečtěte si také naše další články