Sponzorováno

Mitrální stenóza (zúžení či stenóza mitrální chlopně) – příznaky, příčiny a léčba 4.33/5 (21)

Obsah článku

  • Mitrální stenóza je stav, který nastává, když se otvor mezi levou síní a levou komorou srdce zúží. Tento otvor se nazývá mitrální chlopeň a normálně umožňuje průtok krve z levé síně do levé komory.
  • Když je mitrální chlopeň zúžená, dochází k omezení průtoku krve z jedné části srdce do druhé.
  • Hlavní příčinou mitrální stenózy je obvykle poškození mitrální chlopně, které může být způsobeno infekcí (například revmatickou horečkou), degenerací chlopně spojenou s věkem nebo jinými faktory, jako je například revmatoidní artritida. Mitrální stenóza může způsobit několik příznaků, včetně dušnosti, únavy, kašle nebo bušení srdce.
  • Diagnóza mitrální stenózy se obvykle provádí pomocí fyzického vyšetření, echokardiografie a dalších klinických testů.
  • Léčba může být: užívání léků ke snížení příznaků, chirurgický zákrok k opravě nebo nahrazení chlopně nebo v některých případech minimálně invazivní procedury. Mitrální stenóza může být vážným onemocněním, a proto je důležité, aby byla správně diagnostikována a léčena pod dohledem lékařských odborníků.

Když je vám diagnostikováno srdeční onemocnění, jako je stenóza mitrální chlopně, je přirozené, že cítíte nejistotu a úzkost. Čím více však o svém problému víte, tím méně budete cítit úzkost. Pokud hledáte více informací o stenóze mitrální chlopně, o příznacích mitrální stenózy a nejlepších postupech při léčbě stenózy mitrální chlopně, vše, co potřebujete vědět, najdete právě zde.

Stenóza mitrální chlopně neboli mitrální stenóza popisuje otevření mitrální chlopně, která je menší než normální. To znamená, že nemůže propustit normální množství krve z vaší levé síně do levé srdeční komory. Vaše levá komora má důležitou úlohu při pumpování krve bohaté na kyslík do vašeho těla.

Při mitrální stenóze tedy dochází ke zúžení mitrální chlopně, což pak brání volnému průtoku krve z levé síně do levé komory. V důsledku toho se zvyšuje tlakový gradient na úrovni této chlopně a následně i tlak v levé srdeční síní, která se postupně zvětšuje (neboli tzv. dilatuje).

Stenóza mitrální chlopně - ilustrace

Stenóza mitrální chlopně – ilustrace

 

Co je stenóza mitrální chlopně?

Stenóza mitrální chlopně (někdy nazývaná mitrální stenóza) je zúžení nebo zablokování mitrální chlopně uvnitř vašeho srdce. Časem může tento stav způsobit problémy se srdečním rytmem a vyšší riziko mrtvice. Může vést k srdečnímu selhání a smrti.

Úzká mitrální chlopeň ztěžuje průtok krve z levé síně (horní komory) do levé komory (dolní komory) na levé straně vašeho srdce. Je to proto, že se chlopeň nemůže otevřít tak, jak by měla, aby propustila krev. Je to jako dveře, které se nedají úplně otevřít.

Vaše mitrální chlopeň je první chlopní, kterou krev prochází po průchodu plícemi, kde „nasbírala“ kyslík. Dostat krev do levé komory je důležité, protože posílá krev bohatou na kyslík do všech buněk vašeho těla.

Mezi běžné příčiny stenózy mitrální chlopně patří alergická nebo imunitní reakce na bakteriální infekci a kalcifikace chlopně. Děti mohou mít také stenózu mitrální chlopně, když se narodí (ta je pak vrozená). Může nastat ale i později v životě.

Jak častá je stenóza mitrální chlopně?

Moc častá není. Stenóza mitrální chlopně je vzácné onemocnění, zejména ve vyspělých zemích. Postihuje asi 1 z každých 100 000 lidí v Evropě. Je častější v rozvojových zemích, zvláště tam, kde je omezený přístup k antibiotikům a lékařské péči.

Stenóza mitrální chlopně je mnohem pravděpodobnější u žen. Ve vyspělých zemích tvoří většinu případů stenózy mitrální chlopně lidé ve věku 50 až 60 let. V rozvojových zemích je to častější diagnóza u mladších dospělých.

Když se stenóza mitrální chlopně objeví u kojenců a dětí, pak to bývá častěji ještě před dosažením 2 let. Může se také vyskytnout v rodinách, což pak zvyšuje riziko, že ji bude mít jeden z vašich příbuzných.

Příznaky – jaké jsou příznaky stenózy mitrální chlopně?

Nejběžnější příznaky stenózy mitrální chlopně jsou:

  • Dušnost. Toto je vlastně nejčastější příznak. Obvykle se tak děje během fyzické aktivity a cvičení, ale může nastat i vleže.
  • Únava. Více než únava – jako když se cítíte vyčerpaní do té míry, že to narušuje vaše běžné aktivity.
  • Bronchitida. Obvykle to způsobují infekce. Pokud máte stenózu mitrální chlopně, můžete tyto infekce dostat častěji.
  • Bušení srdce (při kterém si nepříjemně uvědomujete vlastní tlukot srdce). To se často stává, když stenóza mitrální chlopně vyvíjí větší tlak na levou horní komoru vašeho srdce, což způsobuje nepravidelný srdeční rytmus nazývaný fibrilace síní.
  • Mrtvice. Když vaše srdce nepumpuje krev ve svých horních komorách tak efektivně, může se kvůli sníženému průtoku krve vytvořit sraženina. Tato sraženina pak může putovat z vašeho srdce do vašeho mozku, kde se může dostat do menší krevní cévy a způsobit mrtvici.
  • Kašel s krví. To se někdy stává, když omezený průtok krve vyvíjí tlak nejen na horní komoru vašeho srdce, ale také na žíly v plicích.
  • Chrapot. Jeden z nervů, který ovládá vaše hlasivky, je vedle vašeho srdce. Zvýšený tlak v horní komoře vašeho srdce může způsobit tlak na tento nerv. Pokud je na tento nerv příliš dlouho tlak, váš hlas může vypadnout, pokud je tento nerv pod dostatečným tlakem.
  • Otoky břicha, kotníků nebo chodidel. K tomu dochází, když se vaše srdce snaží efektivně pumpovat, což způsobuje hromadění tekutiny.

Děti, které se narodily s mitrální stenózou, mají často tyto příznaky:

  • Problémy s krmením nebo pocením při krmení. Tento příznak je jedním z nejčastějších indikátorů stenózy mitrální chlopně u kojenců.
  • Kašel. Nebo také sípání nebo potíže s dýcháním.
  • Zpomalený růst. To znamená, že výška, váha a další ukazatele dítěte jsou nižší, než se očekávalo pro jeho věk.
  • Časté respirační infekce.
  • Dušnost. To je obzvláště běžné. Může to způsobit, že se starší děti snadno unaví, když jsou aktivní.

Pokud máte jen mírnou nebo středně těžkou stenózu mitrální chlopně, nemusíte mít žádné příznaky.Dokonce mnoho žen, které mají mitrální stenózu, to neví, dokud se u nich během těhotenství nevyvinou nějaké příznaky. Je to proto, že srdce těhotné ženy pracuje více, aby poskytlo krev pro své vlastní potřeby a potřeby plodu.

Příčiny – co způsobuje stenózu mitrální chlopně?

Příčiny stenózy mitrální chlopně jsou:

  • Poškození chlopně kvůli infekci: Revmatická horečka je nejčastější příčinou stenózy mitrální chlopně. Často nazývaná revmatická mitrální stenóza, k tomu dochází, když váš imunitní systém poškodí chlopeň při boji s neléčenou bakteriální infekcí. Revmatická mitrální stenóza se časem zhoršuje. Revmatická mitrální stenóza je nejčastější u lidí ve věku kolem 50 let a diagnóza je obvykle roky nebo dokonce i desetiletí po infekci. To proto, že může trvat roky nebo desetiletí, než poškození vaší srdeční chlopně způsobí příznaky nebo se objeví na lékařské prohlídce.
  • Opotřebení způsobené věkem: Tento typ stenózy je pravděpodobnější s postupujícím věkem a je výsledkem nahromadění vápníku na chlopni. Ale mnoho lidí s mitrální stenózou související s věkem má pouze mírné nebo střední zúžení a nemusí potřebovat léčbu. Obvykle se kalcifikace vyskytuje přirozeně, jak stárneme, ale určité stavy, jako je onemocnění ledvin nebo záření, ji mohou urychlit.
  • Je přítomná už při narození. Lékaři obvykle detekují vrozenou (přítomnou při narození) mitrální stenózu před dosažením věku 2 let. Tento druh stenózy se může pohybovat od mírné po těžkou. Pokud se neléčí, děti s těžkou mitrální stenózou obvykle nepřežijí 5 let.

Jaké jsou rizikové faktory pro stenózu mitrální chlopně?

Mezi rizikové faktory stenózy mitrální chlopně patří:

  • Revmatická horečka
  • Jste žena
  • Máte příbuzného se stenózou mitrální chlopně

Jaké jsou komplikace stenózy mitrální chlopně?

Komplikace stenózy mitrální chlopně jsou:

Sponzorováno

  • Potíže s polykáním – zvětšená horní komora stlačující váš jícen.
  • Plicní hypertenze (vysoký krevní tlak v tepnách, které přivádějí krev do vašich plic).
  • Plicní edém (tekutina v plicích).
  • Srdeční selhání (srdce, které nemůže pumpovat tak dobře, jak by mělo).
  • Krevní sraženiny.
  • Fibrilace síní (nepravidelný srdeční rytmus).
  • Mrtvice.
  • Infekční endokarditida (infekce vašich srdečních chlopní).
  • Nenadálá smrt.

Diagnostika – jak se diagnostikuje stenóza mitrální chlopně?

Lékař může během pravidelné kontroly zjistit příznaky mitrální stenózy a poslat vás ke specialistovi. Jedním z nejjednodušších příznaků mitrální stenózy je srdeční šelest. Lékař obvykle slyší šelest při použití stetoskopu k poslechu vašeho srdce a dýchání během rutinního fyzického vyšetření. Závažnější případy mohou způsobit více než jeden zvuk jako součást šelestu, což může pomoci vašemu lékaři určit závažnost vašeho problému.

Jaké testy budou provedeny k diagnostice stenózy mitrální chlopně?

Kardiolog obvykle provede jeden nebo více z následujících testů, aby diagnostikoval váš problém a určil jeho závažnost:

  • Echokardiogram. Tento test využívá ultrazvukové vlny, aby lékařům poskytl obrázek vnitřku vašeho srdce. Je to nejběžnější test používaný k diagnostice stenózy mitrální chlopně.
  • Elektrokardiogram (EKG). Ten měří elektrickou aktivitu vašeho srdce pomocí senzorů připojených ke kůži na vašem hrudníku. EKG dokáže detekovat problémy se srdečním rytmem spojené se stenózou mitrální chlopně.
  • Rentgen hrudníku. Rentgenové snímky mohou ukázat významné změny tvaru nebo struktury vašeho srdce, které stenóza mitrální chlopně způsobuje.
  • Srdeční katetrizace. Lékař vloží zařízení do jedné z vašich krevních cév a zavede jej až k srdci. Poté může měřit tlaky ve vašem srdci a určit, zda máte stenózu mitrální chlopně.

Fáze stenózy mitrální chlopně

Lékaři mohou také mluvit o stadiích stenózy mitrální chlopně. Ty se pohybují od A do D, přičemž D je nejzávažnější. V každé fázi může lékař vidět nesrovnalosti ve vzhledu nebo funkci vaší mitrální chlopně. Fáze C a D mají nejzávažnější problémy. Do fáze D nemáte příznaky.

Léčba – jak se léčí stenóza mitrální chlopně?

Léčba stenózy mitrální chlopně může pomoci zvládnout – ale ne vyléčit – váš stav. Jakmile se u vás objeví příznaky, je důležité podstoupit léčbu stenózy mitrální chlopně spíše dříve než později. V době, kdy symptomy začnou, problém často je v mírném stádiu.

Některé léčebné postupy, zejména oprava nebo výměna chlopní, mohou zastavit nebo snížit vaše příznaky na roky. Jiné léčby, jako léky, mohou také pomoci tím, že zabrání komplikacím.

Léky ke zvládání příznaků

Příznaky stenózy mitrální chlopně může léčit několik různých typů léků (jako jsou beta-blokátory, diuretika nebo léky na ředění krve). Některé z těchto léků také léčí nebo předcházejí těmto problémům:

  • Vysoký krevní tlak
  • Příznaky srdečního selhání (zejména otok z příliš velkého množství tekutin)
  • Rychlé srdeční rytmy
  • Krevní sraženiny a mrtvice

Lékař vám může také předepsat dlouhodobou léčbu antibiotiky, aby se zabránilo poškození srdeční chlopně.

Postupy založené na srdeční katetrizaci pro úpravu nebo výměnu vaší chlopně

Pro tyto postupy lékař (chirurg) zavede katétr do tepny ve vašem těle. Posunuje katétr až k vašemu srdci a používá jej k opravě nebo výměně vaší chlopně.

Srdeční katetrizace - ilustrace

Srdeční katetrizace – ilustrace

 

Valvuloplastika nebo balónková valvotomie: Tento postup zahrnuje použití katétru s připojeným balónkem. Chirurg pak může nafouknout balónek, když dosáhne vaší mitrální chlopně. To může rozšířit zúženou oblast.

Výměna chlopně: V některých případech je možné chlopeň vyměnit za použití katétru. Toto se nazývá transkatétrová náhrada mitrální chlopně neboli TMVR.

Chirurgické řešení k úpravě nebo výměně vaší chlopně

Chirurg může použít mnoho různých metod pro úpravu mitrální chlopně, včetně minimálně invazivní chirurgie nebo roboticky asistované chirurgie. Lidé se stenózou mitrální chlopně z revmatického srdečního onemocnění mohou podstoupit komisurotomii.

V závislosti na vašem případě a vašich potřebách může váš chirurg doporučit buď úpravu chlopně, nebo její úplnou výměnu. Vaše nová chlopeň může obsahovat zvířecí tkáň, umělé materiály nebo obojí. Lékař vám může pomoci vybrat nejlepší možnost.

Možné komplikace / nežádoucí účinky léčby
Komplikace léčby stenózy mitrální chlopně mohou bý:

  • Závrať
  • Krvácení
  • Infekce
  • Srdeční selhání
  • Infarkt
  • Mrtvice
  • Těžká mitrální regurgitace (děravá chlopeň)
  • Krevní sraženiny
  • Abnormální srdeční rytmy
  • Problémy s umělými chlopněmi

Jak dlouho trvá zotavení z léčby stenózy mitrální chlopně?

Doba zotavení při úpravě nebo výměně stenózy mitrální chlopně závisí na metodě. Chirurgické metody trvají nejdéle. Možná budete muset zůstat v nemocnici několik dní a může to trvat týdny, než se plně zotavíte.

Metody využívající katetrizační přístup mají mnohem rychlejší doby zotavení. Většina lidí může jít domů buď ten samý den nebo další den a plně se zotavit během dnů nebo několika málo týdnů.

Prevence – lze stenóze mitrální chlopně zabránit?

V mnoha případech ano. Včasná léčba bakteriálních infekcí může zabránit mnoha případům stenózy mitrální chlopně. Většina případů se stane kvůli nerozpoznaným – a tedy neléčeným – bakteriálním infekcím. Nečekejte s léčbou bakteriální infekce, jako je streptokok. Pečlivě dodržujte pokyny svého lékaře. Užívejte všechna předepsaná antibiotika a další léky podle pokynů – a nejen dokud se nebudete cítit lépe.

Obvykle však nemůžete zabránit mitrální stenóze, ke které dochází v důsledku stárnutí. Nicméně, můžete být schopni oddálit, kdy se to stane, pravidelným cvičením, udržováním vhodné hmotnosti, která je pro vás zdravá, budete jíst zdravou stravu a budete chodit na každoroční kontroly k lékaři.

A samozřejmě nijak nemůžete zabránit druhu mitrální stenózy, se kterou se narodíte.

Výhled & prognóza – co můžete očekávat, pokud máte stenózu mitrální chlopně?

Může trvat roky nebo dokonce desetiletí, než se rozvinou nějaké příznaky stenózy mitrální chlopně, zvláště když je příčinou revmatická horečka. U mnoha lidí se vyvine stenóza mitrální chlopně 20 až 40 let poté, co poprvé měli revmatickou horečku.

Jakmile se objeví příznaky, progrese onemocnění se obvykle urychlí. Vaše prognóza závisí na tom, jak aktivní jste na začátku. Lidé se závažnějšími příznaky, jako je dušnost, mají horší prognózu než lidé bez. U lidí, u kterých se vyvinul vysoký krevní tlak v plicích kvůli stenóze mitrální chlopně, je doba přežití přibližně tři roky. Srdeční selhání je běžné v pokročilých případech.

U dětí narozených se stenózou mitrální chlopně závisí výhled silně na závažnosti jejich případu. Mnoho lidí narozených se stenózou mitrální chlopně může potřebovat screening souvisejících srdečních problémů po zbytek svého života.

Nejlepších výsledků u stenózy mitrální chlopně dosáhnete včasnou diagnostikou problému a včasnou léčbou. Vzhledem k tomu, že stenóza mitrální chlopně obvykle způsobuje srdeční šelest, váš lékař jej může často zachytit, když poslouchá vaše srdce během preventivní prohlídky. To pak může pomoci odhalit problém a léčit ho dříve, než se stane závažným nebo pokročilým.

Sponzorováno

Máte se stenózou mitrální chlopně nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si u nás také přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Mitral stenosis Autoři: Sandy N. Shah; Saurabh Sharma.
  • Zdroj obrázku: AlexanderPokusay / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva