Obsah článku
Pokud trpíte touto fobií, máte strach z onemocnění od virů nebo bakterií, neustále si umýváte ruce nebo se koupete mnohokrát za den, jen abyste se zbavili nečistot a mikrobů. Mnoho lidí s misofobií také nosí rukavice předtím, než se dotknou věcí, trvale dezinfikují kuchyň a koupelnu a někteří se dokonce vyvarují odchodu ze svých domů kvůli strachu z bakterií (to je již extrémní situace).
Odborníci se domnívají, že misofobie souvisí s obsedantní kompulzivní poruchou, neboť při mosofobii dochází k chování (mytí rukou, sprchování, dezinfekce všeho trvale) v důsledku patologického strachu.
Jinými slovy, pokud trpíte touto fobií, máte obsedantní myšlenky o nečistotě, znečištění a zárodcích, a potom se u vás projevuje kompulzivní chování, kterému se nemůžete vyhnout.
Rozdíl mezi lidmi, kteří jsou příliš znepokojeni znečištěním a těmi s misofobií, je schopnost tolerovat nejistotu.
Například, pokud jedete do metra a sáhnete na zábradlí, možná by na jeho povrchu mohly být nějaké zárodky, které by mohly být přeneseny na vaše ruce. Je to pochybnost, nejistota, protože nevíte, jestli tam jsou opravdu nebezpečné zárodky. Ale s tím můžete žít. Překonáte to a jakmile se vrátíte domů, umyjete si ruce a zapomenete na to.
Ale lidé s misofobií nejsou schopni tolerovat tuto nejistotu. Pocit nejistoty způsobuje extrémní úzkost a nutnost okamžitě něco udělat. Potom si vezmou dezinfekční ubrousky a čistí zábradlí.
Příčiny misofobie
Ačkoli příčin může být několik, mnoho fóbií pochází z traumatické události, ke kterým dochází v dětství. Jinak může být fobie získána také imitativním chováním (chování na bázi napodobování něčeho již existujícího). Například, když jste byli malí, vaše matka byla vždy posedlá čistotou a dezinfekcí, mohlo to ve vás zakořenit.
Někdy u lidí, kteří mají jisté předpoklady pro tento problém, se misofobie může objevit jako důsledek čtení novin nebo sledování televize s mnoha novinkami souvisejícími s nakažlivými nemocemi (nebo sledováním filmů, jejichž zápletka se točí kolem těchto otázek).
Příznaky misofobie
Lidé s mírnou misofobií se cítí napjatě jen tehdy, když pomyslí na to, že se nachází ve znečištěném prostředí, jako jsou veřejné toalety nebo nemocnice.
Jiní lidé mají intenzivnější příznaky, jako je pocení, tachykardie, touha po útěku, slabost, závratě a dokonce mohou mít záchvaty paniky. Věří, že jsou doslova obklopeni bakteriemi, aniž by s nimi mohli něco dělat.
Mnoho pacientů s misofobií si je vědoma, že mají problém, i když ne všichni jednají stejným způsobem. Některé z nich minimalizují jejich příznaky nebo se pokoušejí skrýt je, zatímco ostatní hledají odbornou pomoc hned.
Pravděpodobně máte misofobii, pokud:
- Posedlost znečištěním a bakteriemi ovlivňuje váš život a většina z toho, co děláte ve dne, má co do činění s vaším strachem z mikrobů.
- Pokud máte čistící nebo dezinfekční rituály, které trvají déle než hodinu denně.
- Pokud jsou tyto akce jediné, které (okamžitě) uklidní vaši úzkost.
- Pokud víte, že váš strach je přehnaný, ale i tak se nemůžete vyhnout mytí a čištění všeho znovu a znovu.
Pokud tyto příznaky pociťujete, není pochyb o tom, co byste měli udělat – vše konzultovat s odborníkem hned, protože existují metody léčby, které vám mohou pomoci ovládat tuto posedlost a vést normálnější život.
Pokud máte misofobii, obáváte se, že se budete kontaminovat zárodky jiných lidí, a pravděpodobně se budete cíleně vyhýbat sociálním situacím, jako jsou pracovní schůzky, výlety s přáteli nebo rodinné oslavy. Nebo v případě, že se na takové události zúčastníte, určitě se vyhnete fyzickému kontaktu nebo blízkosti jiných lidí a budete si umývat ruce ve frekvenci mnohem vyšší než obvykle.
Časem může toto chování společensky izolovat.
Vaši přátelé a rodina pravděpodobně nechápou, co vám je, možná si myslí, že jste paranoidní. Misofobie pak může vést k sociální fobii nebo agorafobii. Jinými slovy, někdy je pro vás obtížné, abyste vůbec odešli z domu.
Léčba misofobie
Všechny specifické fóbie mají prakticky společnou léčbu, hlavními metodami jsou kognitivní behaviorální terapie a expoziční terapie. Jiné terapie, které mohou pomoci, jsou relaxační techniky a léky.
Je však důležité zdůraznit, že před zahájením jakéhokoliv druhu léčby musí být pacient vyšetřen psychiatrem nebo psychoterapeutem, aby dospěli ke správné diagnóze. Tímto způsobem lze pak určit vhodnou léčbu pro každý konkrétní případ.
Kognitivní behaviorální terapie
Jedná se o druh psychoterapie, při níž se terapeut snaží změnit chování pacienta, když čelí podnětu- v případě misofobie, když si myslí, že se vystavuje bakteriím.
Sponzorováno
Kognitivní behaviorální terapie pomáhá pacientovi s ovládáním (kontrolou) jeho úzkosti. Mění negativní a iracionální myšlenky spojené s jejich fobií, jinými pozitivnějšími a realističtějšími myšlenkami.
Ve většině případů je expoziční terapie zahrnuta také jako součást kognitivní behaviorální terapie.
Expoziční terapie
Jak naznačuje její název, při této léčbě je pacient vystaven podnětu, který způsobuje jeho příznaky. Léčba se samozřejmě provádí jakoby postupně, to znamená, že léčba začíná krátkými a mírnými podněty a postupně se zvyšuje stupeň expozice.
Když pacient dosáhne bodu, který způsobuje strach, úzkost začíná klesat, protože se neobjevují obávané důsledky a tělo začíná „chápat“, že zde neexistuje žádné nebezpečí.
Při expoziční terapii je velmi důležitá podpora terapeuta, který bude během této dlouhé cesty vést pacienta, pomáhá mu ovládat úzkost a pokračovat v léčbě.
Relaxační techniky
Všechny techniky, které pomáhají ovládat úzkost, jako je progresivní svalová relaxace, techniky hlubokého dýchání, jóga a meditace, mohou pomoci při zmírnění symptomů misofobie.
Farmakoterapie, léky
Anxiolytické léky (tj. léky předepisované k léčbě příznaků při stavech úzkosti) také pomáhají kontrolovat misofobii.
Dávka a období, během kterých může pacient používat tento typ léku, bude definován psychiatrem ve spojení s psychoterapeutem, takže lék nebrání tomu, aby se pacient učil přirozeně řídit svou úzkost, což je to, co je cílem expoziční terapie.
Důležitá je role rodiny
Členové rodiny hrají primární roli při léčbě pacienta s misofobií, pomáhají mu jít v léčbě vpřed.
Například, pokud žena, která trpí misofobií, nechce pít ze sklenice, protože se domnívá, že je kontaminovaná a její manžel ji pro ni umyje, ubližuje (obrazně) pacientovi. V některých případech je to obtížné, protože osoba s misofobií je velmi znepokojená a členové rodiny se mohou vzdát. Rodina však může podporovat pacienta, aby mohl ovládat svou úzkost a překonat své obavy.
Ti, kteří žijí osamoceně sotva najdou správný způsob, jak se dostat z jejich problému. Takže pokud někdo ve vaší rodině trpí misofobií, neváhejte ho doprovázet při konzultacích u odborníků.
Pokud váš člen rodiny stále nerozumí, že mytí rukou třicetkrát denně není normální, vaše role bude klidně a láskyplně upozorňovat, kdykoli máte příležitost, v určitém okamžiku si uvědomí svou misofobii a pravděpodobně požádá o pomoc sám.
Jak můžete vidět, misofobie je problém, který lze překonat. Neváhejte se poradit, pokud máte příznaky. A jestli je to někdo ve vaší rodině, je také důležitý postoj, který k němu zaujmete.
Skutečné případy misofobie
Někteří pacienti si umyjí ruce i 40krát za 30 minut a spálí oblečení po jednom použití, pokud věří, že by mohlo být kontaminováno nějakým zárodkem.
Manželka s misofobií
„Moje žena ani nedovolila, aby se k ní její rodina přiblížila kvůli její iracionální obavě z kontaminace. Její posedlost bakteriemi je tak intenzivní, že často vyhazuje oblečení, které nosí jen jednou, nechodí na přeplněná místa, například do obchodního centra a nenavštěvuje svou matku. Její misofobie se týká všech, kteří s ní žijí. Při vstupu do koupelny nebo do ložnice musíme být obzvlášť opatrní, musíme vstoupit a nechat oblečení na konkrétních místech, aby nedošlo k „šíření zárodků po celém domě“. Věří, že viry a bakterie mohou být přenášeny vzduchem nebo na oblečení a spojuje si znečištění s určitými místy nebo lidmi.“
Pacientka z USA
Má ruce poškozené tím, že používá příliš mnoho bělidla, které používá po celý den, zejména v koupelně a kuchyni. Její manžel a její děti musí být při vchodu do domu svléknuti, protože jinak trpí velkou úzkostí. Její činnost je zaměřena na čištění. Vždy jí chybí hodiny denně k dokončení dezinfekce a nikdy není s čistotou spokojena.
Jak vidíte, je to případ těžké misofobie. Existují však ještě horší případy.
Úmrtí kvůli misofobii
Stejně jako Samantha, dívka z Anglie, která zemřela kvůli její misofobii. Její rodiče nevěděli, jak jí pomoci. Byla studentkou práv – když začaly příznaky, opustila školu. Její posedlost malými zárodky byla tak intenzivní, že její rodiče museli používat rukavice, když se dotýkali cokoli v domě. Přinutila je, aby si svlékli své oblečení na ulici při vjezdu do domu a zůstali jen v prádle. Samozřejmě, když se příznaky zintenzivnily, Samantha neopustila svůj dům, ani nedovolila, aby někdo vstoupil s výjimkou jejich rodičů v prádle.
Trávila dlouhé hodiny ve sprše a její kůže byla poškozena, pravděpodobně kvůli nadměrnému mytí.
Její rodiče, kteří měli sami zdravotní problémy, se jí snažili pomoci, ale Samantha odmítla opustit dům, aby chodila na terapii, a ani žádný terapeut nemohl vstoupit do domu. V jednu chvíli souhlasila, že půjde do nemocnice, ale jakmile byla hospitalizována, nedostala pomoc, kterou opravdu potřebovala, protože její zdravotní pojištění nepokrývalo psychoterapii. Samantha zemřela ve věku 40 let kvůli infekci v kůži, která se zhoršila a skončila bolestivou smrtí.
Samozřejmě, tyto případy jsou opravdu extrémní, ale nikdo by se do takového stavu neměl dostat – je důležité hledat pomoc. Nemusíte žít zbytek svého života s tímto problémem. Poraďte se s psychologem nebo psychiatrem (nebo oběma), protože ti určitě ukáží cestu, jak se dostat z této situace.
Sponzorováno
A co vy? Máte s misofobií nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále přečíst a podobné téma?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bakterie a bakteriální onemocnění, Duševní poruchy a psychologické problémy, Fobie
Přečtěte si také naše další články