Sponzorováno

Mikrocefalie – abnormálně malá velikost hlavy novorozence – příčiny, příznaky a léčba 4.82/5 (22)

  • Mikrocefalie je vrozená porucha charakterizovaná abnormálně malou velikostí hlavy novorozence nebo malého dítěte v porovnání s průměrnou velikostí pro věk a pohlaví. Tato malá velikost hlavy může být výsledkem abnormalit ve vývoji mozku během těhotenství nebo v dětství.
  • Příčiny mikrocefalie mohou být různé, včetně genetických faktorů, expozice toxickým látkám během těhotenství (například alkoholu nebo některým infekčním nemocem, jako je zika virus), nedostatečný přísun živin během těhotenství, a další.
  • Důsledky mikrocefalie mohou být různorodé a závisí na závažnosti poruchy. Některé děti s mikrocefalií mohou mít pouze mírné problémy s učením a rozvojem, zatímco u jiných může docházet k vážným neurologickým problémům, jako je mentální postižení, epilepsie, zpožděný vývoj motorických dovedností, poruchy řeči a další.
  • Diagnóza mikrocefalie se obvykle provádí na základě lékařského vyšetření a měření obvodu hlavy. Další diagnostické testy, jako je ultrazvuk, magnetická rezonance (MRI) nebo genetické testy, mohou být také použity k určení příčin a předpovědi.
  • Léčba mikrocefalie je zpravidla zaměřena na řízení a minimalizaci symptomů. To může zahrnovat ranou intervenční péči, fyzioterapii, logopedii, speciální vzdělávací programy a další formy podpory a terapie, které pomáhají dětem s mikrocefalií dosáhnout svého maximálního potenciálu ve vývoji a každodenním životě.

Mikrocefalie - příčiny a příznaky nemociMikrocefalie je vývojová porucha postihující centrální nervový systém, která se projevuje zaostáváním v růstu mozku. Příčiny vzniku zaostávání nejsou přesně objasněny. Lebeční kosti rostou pomaleji a s věkem se začíná projevovat nepoměr mezi obličejovou a lebeční částí.

Obvykle bývá mikrocefalie definována jako porucha, kde vývin pacientova mozku zaostává za normami náležejícím jeho věku a pohlaví. Mikrocefalie může být buď vrozená, nebo se může vyvinout během prvních let života. Primární bývá mikrocefalie způsobena homozygotními mutacemi mikrocefalinu (MCPH1), tedy genu, který má vliv na plodový vývin mozku.

Mikrocefalie je vrozená vada, kdy je hlavička dítěte ve srovnání s dětmi stejného pohlaví a věku menší, než se očekává. Děti s mikrocefalií mají často menší mozky, které se nemusí správně vyvíjet.

Během těhotenství roste hlava dítěte, protože roste mozek dítěte. Mikrocefalie může nastat, protože mozek dítěte se během těhotenství nevyvinul správně nebo přestal po narození růst, což má za následek menší velikost hlavy. Mikrocefalie může být izolovaný stav, což znamená, že se může vyskytnout bez dalších závažných vrozených vad nebo se může vyskytnout v kombinaci s dalšími významnými vrozenými vadami.

Mikrocefalie - ilustrace

Mikrocefalie – ilustrace

 

Příznaky mikrocefalie

Jsou to tyto:

Sponzorováno

  • malá hlava často spojena i s atypickým tvarem (zmenšený obvod lebky)
  • nízká hmotnost mozkové tkáně
  • předčasné uzavření velké fontanely
  • předčasné uzavírání lebečních švů
  • mentální retardace
  • neurologické příznaky: křeče, zvýšený svalový tonus
  • poruchy motoriky

Diagnostika mikrocefalie

Odchylky v růstu lebky si většinou všimne i samotná matka, ale především by neměly uniknout pediatrům, kteří jsou povinni sledovat růst hlavy, velikost velké fontanely a měřit obvod hlavičky u kojenců a batolat. Při zjištění nějakých abnormalit je třeba i vyšetření neurologem.

Léčba a prevence mikrocefalie

Léčba mikrocefalie je v rukou neurochirurga. Důležité jsou prenatální screeningové vyšetření, které odhalí případné abnormality. Umělé přerušení těhotenství je na rozhodnutí rodičů.

Dopady této nemoci na dítě a okolí

Lékaři a výzkumníci dnes sledují, co onemocnění lidem způsobuje. Děti mívají problém s polykáním či dýcháním, trápí jejich epileptické záchvaty nebo malá váha. Neobešly je ani problémy se zrakem či sluchem.

Mikrocefalie a virus Zika

U žen, které se nakazily virem Zika během prvních tří měsíců těhotenství, je přibližně 1%-2%ní pravděpodobnost, že se jim narodí dítě s mikrocefalií. Jen tolik zatím umíme říci o hypotetické souvislosti mezi virem Zika a mikrocefalií. Pozor ale.

Zika není příčinou mikrocefalie

Je zcela nepochopitelné, proč se nákaza virem zika považuje za příčinu mikrocefalie. Teoretizuje se, že když se nakazí těhotná žena, tento virus může projít přes krevně-mozkovou překážku (hemato-encefalickou bariéru) a způsobit neurologické poškození mozku. Ale během téměř sedmi desetiletí, po které již tento virus známe a diagnostikujeme, se ani jednou o takové spojitosti neuvažovalo! Tak to bylo až do září 2015, kdy se začaly objevovat všechny ty náhle a znepokojivé případy mikrocefalie v Brazílii. Jen během listopadu a prosince 2015 brazilské úřady hovořily o 2.400 případech.

Na konci ledna 2016 celkový počet případů překročil 4.000, ačkoli během celého roku 2014 bylo v Brazílii zaznamenáno pouze 147 případů mikrocefalie (na cca 200 milionů obyvatel a přes 3 miliony porodů ročně – pozn. Překl.). Z ničeho nic takový nárůst! Náhoda? Pokud byl virus zika příčinou této epidemie mikrocefalie, zaznamenali bychom postupný nárůst případů. Ale nestalo se tak. Nástup epidemie byl nečekaný a ohromný.

Sponzorováno

Kromě toho, podle oficiální teorie mikrocefalii obecně nezpůsobují přenosné nemoci, až na vzácné výjimky, jako je zarděnky a herpes. Velkou většinu případů způsobují jedovaté látky (např. Alkohol) nebo genetické poruchy. Přenosné nemoci dosud nikdy nezpůsobily tak velký výskyt mikrocefalie, jakého jsme svědky dnes. Otázkou tedy je: kterým jedovatým látkám byly ve velkém vystaveny těhotné brazilské ženy od řekněme jara roku 2015?

Zdroje článku a studie na toto téma

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva