Sponzorováno

Meningokokcémie (meningokoková bakterémie) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (12)

  • Meningokokcémie je infekce krevního řečiště způsobená bakterií Neisseria meningitidis, nazývanou také meningokok. N. meningitidis je bakterie, která se šíří z člověka na člověka prostřednictvím respiračních sekretů.
  • Zpočátku se u pacientů vyskytují horečky a celkové bolesti těla. Často je přítomna vyrážka. Pacienti s meningokokcémií jsou obvykle vážně nemocní.
  • Komplikace zahrnují septický šok, selhání více orgánů, nedostatek krevního oběhu v končetinách a smrt. U pacientů se může také vyvinout nebo se u nich může objevit bakteriální meningitida.
  • Intravenózní antibiotika léčí meningokokcémii.
  • Včasná léčba snižuje riziko komplikací a úmrtí.
  • Čtyři typy (séroskupiny) N. meningitidis způsobují většinu případů meningokokového onemocnění. K dispozici je vakcína, která pomáhá předcházet čtyřem z pěti séroskupin. Lékaři doporučují, aby děti dostaly vakcínu ve věku 11 let, s posilovací dávkou ve věku 16 let.
  • Očkování by měli dostat také lidé s vysokým rizikem infekce. Lidé bez chybějící sleziny nebo s nějakým problémem v jejich imunitním systému.
  • Lidé s HIV jsou také vystaveni zvýšenému riziku meningokokových onemocnění a měli by být očkováni.
  • Lidé, kteří cestují do oblastí s výskytem ohnisek, by měli být před cestou očkováni.
  • Lidé, kteří měli blízký kontakt s infikovaným pacientem (například zdravotníci, členové domácnosti s osobním kontaktem, kamarádi atd.), by měli dostávat "profylaktická" antibiotika (chemoprofylaxi), aby se snížilo riziko onemocnění. S tím by se mělo začít co nejdříve, ale určitě do dvou týdnů od expozice.

Meningokokcémie je vzácná infekce způsobená bakteriemi Neisseria meningitidis. Jedná se o stejný typ bakterií, které mohou způsobit meningitidu.

Když bakterie infikují membrány, které pokrývají váš mozek a míchu, nazývá se to meningitida. Když infekce zůstává v krvi, ale neinfikuje mozek ani míchu, nazývá se to meningokokcémie.

Je také možné mít současně meningitidu i meningokokcemii. V tomto případě se bakterie objeví nejprve v krevním řečišti a poté přejdou do mozku.

Bakterie Neisseria meningitidis jsou běžné v horních dýchacích cestách a nemusí nutně způsobovat onemocnění. I když kdokoli může dostat meningokokcémii, je nejčastější u kojenců, dětí a mladých dospělých.

Infekce Neisseria meningitidis, ať už se jedná o meningitidu nebo meningokokcémii, je považována za velkým zdravotním problémem a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Meningokokcémie, známá také jako meningokoková bakterémie, je velmi vážným zdravotním stavem způsobeným přítomností meningokokových bakterií v krevním řečišti.

Míra úmrtnosti na meningokokové onemocnění je vysoká, až 15%, dokonce i při léčbě antibiotiky; u bakterémie je to až 40%. Až 20% přeživších má nějaké zdravotní postižení, jako je hluchota, neurologické problémy nebo nutnost amputace končetin.

Co způsobuje meningokocemii?

Neisseria meningitidis, bakterie způsobující meningokokcémii, mohou žít neškodně v horních dýchacích cestách. Jen pouhé vystavení tomuto zárodku nestačí k vyvolání nemoci. Tyto bakterie může mít v těle až 10 procent lidí. Méně než 1 procento z těchto lidí nakonec onemocní.

Osoba s touto infekcí může šířit bakterie kašlem a kýcháním.

U koho se pravděpodobně vyvine meningokokcémie?

Přibližně polovina z celkového počtu případů meningokokového onemocnění se vyskytuje u dětí mladších 4 let. Tento údaj zahrnuje jak meningitidu, tak meningokokcémii.

Zvýšené riziko vám také hrozí, pokud žijete nebo jste byli ve velmi blízkém kontaktu s někým, kdo má tuto nemoc. Pokud je to váš případ, promluvte si se svým lékařem. Může se také rozhodnout, že vám podá profylaktická neboli preventivní antibiotika.

Jaké jsou příznaky meningokokcémie?

Zpočátku můžete mít jen několik příznaků. Mezi běžné časné příznaky patří:

  • horečka – příznaky začínají horečkou a bolestmi svalů
  • bolest hlavy
  • vyrážka – malé skvrny
  • nevolnost
  • podrážděnost
  • úzkost
Tato fotografie zobrazuje fialové nekrotické léze na nohou osoby, která má meningokokcemii.

Tato fotografie zobrazuje fialové nekrotické léze na nohou osoby, která má meningokokcemii.

Jak nemoc postupuje, mohou se u vás objevit další vážnější příznaky, včetně těchto:

Sponzorováno

  • krevní sraženiny
  • skvrny krvácení pod kůží – petechie
  • letargie
  • šok

Příznaky meningokokcémie se mohou podobat příznakům jiných stavů, včetně syndromu toxického šoku a revmatické horečky.

Jak je diagnostikována meningokokcémie?

Meningokokcémie je obvykle diagnostikována krevními testy. Lékař odebere vzorek vaší krve a poté provede krevní kultivaci, aby zjistil, zda jsou přítomny bakterie.

Lékař může provést kultivaci s použitím tekutiny z vaší páteře místo krve. V tomto případě se test nazývá vyšetření mozkomíšního moku. Váš lékař dostane mozkomíšní mok z páteře pomocí lumbální punkce.

Mezi další testy, které může lékař provést, patří:

  • biopsie kožních lézí
  • kultivace moči
  • testy srážení krve
  • kompletní krevní obraz

Jak se léčí meningokokcémie?

Nejdůležitější léčbou meningokokcémie je včasná intravenózní antibiotická léčba. Antibiotika začněte ihned po podezření na meningokokcémii.

Meningokokcémie musí být léčena okamžitě. Budete přijati do nemocnice a pravděpodobně budete ubytováni v izolované místnosti, aby se takto zabránilo šíření bakterií.

Antibiotika vám budou podána do žíly, abyste mohli začít bojovat proti infekci. Můžete také dostávat intravenózní (IV) tekutiny.

Další léčba závisí na příznacích, které se u vás objevily. Pokud máte potíže s dýcháním, dostanete kyslík. Pokud je váš krevní tlak příliš nízký, budete pravděpodobně dostávat léky. Fludrokortison a midodrin jsou dva léky používané k léčbě nízkého krevního tlaku.

Meningokokcémie může vést k poruchám krvácení. Pokud k tomu dojde, může vám lékař doporučit substituční léčbu transfuzemi červených krvinek a destiček.

Počáteční volbou volby je cefalosporin třetí generace (ceftriaxon [Rocephin], cefotaxim [Claforan]). Kromě intravenózních antibiotik budou pacienti na jednotce intenzivní péče pravděpodobně potřebovat intravenózní tekutiny a někdy léky (vazopresory), které pomáhají udržovat a podporovat adekvátní krevní tlak.

Někteří pacienti mohou vyžadovat podporu na plicním ventilátoru, pokud se u nich objeví respirační potíže. Pacienti se selháním ledvin mohou potřebovat hemodialýzu.

V některých případech může váš lékař také dát profylaktická antibiotika i vašim blízkým, i když nevykazují žádné příznaky. To jim může zabránit v rozvoji tohoto onemocnění. Předepsaná antibiotika mohou být třeba rifampin (Rifadin), ciprofloxacin (Cipro) nebo ceftriaxon (Rocephin).

Jaké komplikace jsou spojeny s meningokokcémií?

Meningokokcémie může ovlivnit srážlivost krve, což pak vede k poruchám krvácení.

Může se také někdy objevit u meningitidy. Komplikace spojené s meningitidou zahrnují ztrátu sluchu, poškození mozku a gangrénu. V některých případech může být meningitida smrtelná.

Jak můžete zabránit meningokokcémii?

Dodržování zdravé hygieny může snížit riziko infekce. To znamená klasicky důkladné umytí rukou a zakrytí úst a nosu při kýchání a kašlání.

Můžete také pomoci snížit riziko infekce tím, že se vyhnete lidem, kteří kašlou, kýchají nebo vykazují jiné příznaky nemoci. Nesdílejte také osobní věci s nemocnými lidmi. To znamená nesdílet nic, co přijde do styku s ústy, pokud to nebylo umyté po posledním použití.

Pokud jste byli vystaveni nakažené osobě, může lékař doporučit preventivně antibiotika. Tím se sníží vaše šance na onemocnění.

Lékař vám může doporučit očkování. Obecně jsou k dispozici tři typy očkování. Očkování se doporučuje osobám se zvýšeným rizikem infekce, jako jsou teenageři, studenti vysokých škol nebo lidé, kteří se poprvé dostanou do skupinové životní situace. Poraďte se s lékařem o možných možnostech očkování.

Jaká je prognóza meningokokcémie?

I přes antibiotickou terapii a intenzivní péči má meningokokcémie ve Spojených státech stále celkovou míru úmrtnosti 40%. Až 19% má dlouhodobé komplikace z meningokokové infekce.

Tyto komplikací mohou být:

  • amputace končetin v důsledku ischemie nebo nízkého krevního tlaku,
  • neurologická postižení, jako je hluchota, bakteriální artritida, potřeba roubování kůže a další problémy.

Sponzorováno

Máte k meningokokcémii nějaké informace? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroj článku a studie na toto téma

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva