Sponzorováno

Meningokéla – vrozená vývojová vada – příznaky, příčiny a léčba Zatím bez hodnocení.

  • Meningokéla je vrozená vývojová vada, která patří mezi tzv. defekty neurální trubice. Jedná se o formu spina bifida (rozštěpu páteře).
  • U meningokély se během vývoje plodu nedojde k úplnému uzavření páteřního kanálu.
  • V místě tohoto defektu se vytvoří váček vyplněný mozkomíšním mokem (likvorem), který vystupuje přes otvor v obratlích.
  • Tento váček je tvořen mozkovými obaly (meningy, odtud název meningokéla = kýla obalů mozku/míchy), ale neobsahuje nervovou tkáň (mícha zůstává v páteřním kanálu).

Co je to meningokéla?

Meningokéla je vzácná vrozená vývojová vada, která spadá do skupiny tzv. defektů neurální trubice (spina bifida). Dochází k ní, když se během vývoje plodu správně neuzavře páteřní kanál, což vede k vytvoření vychlípeniny (kýly) obalů míchy skrze otvor v páteři.

Vývoj neurální trubice - ilustrace

Vývoj neurální trubice – ilustrace

 

Jak meningokéla vzniká?

V prvních týdnech těhotenství se vytváří tzv. neurální trubice – základ pro mozek a míchu. Pokud se tato trubice neuzavře správně, může dojít k rozštěpu páteře. U meningokély se mezera v obratlích zaplní výdutí mozkových obalů (tj. meningů), která vystupuje ven ve formě měkkého váčku naplněného mozkomíšním mokem (likvorem).

Meningokéla

Meningokéla

 

Důležité: U meningokély zůstává mícha uvnitř páteřního kanálu – váček obsahuje pouze obaly míchy a ne nervovou tkáň. To odlišuje meningokélu od těžší formy zvané myelomeningokéla.

Rozdíl mezi formami spina bifida:

  • Spina bifida occulta: nejmírnější forma, bez výdutě a většinou bez příznaků
  • Meningokéla: kýla mozkových obalů, mícha zůstává na místě, možné menší neurologické problémy
  • Myelomeningokéla: nejzávažnější forma, kýla obsahuje i nervovou tkáň, často výrazné postižení

Příznaky meningokély

Projevy se liší podle velikosti a umístění vady:

Sponzorováno

  • Viditelný měkký váček na zádech novorozence (nejčastěji v bederní oblasti)
  • Možné neurologické příznaky (např. slabost dolních končetin)
  • Problém kontroly nad močením nebo stolicí (méně časté)
  • Riziko infekce, pokud je kůže nad kýlou poškozená

Diagnostika

Meningokélu lze často zjistit už během těhotenství pomocí prenatálního ultrazvuku nebo zvýšených hladin AFP (alfafetoproteinu) v krvi matky. Po narození je možné potvrzení pomocí MRI nebo CT vyšetření.

Léčba meningokély

Léčba spočívá v chirurgickém zákroku, který se obvykle provádí co nejdříve po narození. Cílem je uzavřít defekt, předejít infekci (např. meningitidě) a minimalizovat riziko neurologického poškození.

Zákrok obvykle probíhá do 12 až 48 hodin po narození dítěte. Během výkonu chirurg vypustí přebytečnou míšní tekutinu z vaku, uzavře otvor a opraví oblast defektu. To umožní dítěti růst a vyvíjet se normálně.

Jak se zákrok u meningokély provádí?

Jakmile je u dítěte diagnostikována meningokéla, lékař s největší pravděpodobností naplánuje operaci co nejdříve. Včasný chirurgický zákrok může zabránit infekci, otoku a dalšímu poškození míchy. Do operace bude defekt překryt sterilním obvazem. Dítě může být převezeno na neonatologickou jednotku intenzivní péče.

Během operace bude použita celková anestezie, aby se zajistilo, že dítě spí a nepociťuje žádnou bolest. Chirurg provede řez do vaku nebo cysty, aby vypustil část přebytečné tekutiny. Mícha je pak pokryta membránami pro její ochranu. Chirurg poté řez uzavře.

A co zotavení?

Dítě bude po operaci obvykle potřebovat asi dva týdny zotavení v nemocnici. Lékaři nasadí antibiotika, aby zabránili infekci. Mohou být provedeny další testy, jako je MRI nebo ultrazvuk, aby se zajistilo, že se místo operace normálně hojí. Tyto testy mohou odhalit jakýkoli otok nebo nahromadění tekutiny (hydrocefalus), které se může vyvinout po opravě defektu. Sestry umístí dítě tak, aby dítě leželo na břiše, aby na ránu netlačilo.

Výsledky budou záviset na rozsahu poškození míšních nervů dítěte. Protože meningokéla obvykle nepoškozuje žádnou z nervových tkání, má operace obvykle vynikající výsledky. Děti mají jen hodně zřídka nějaké trvalé postižení nebo mozkové, nervové nebo svalové problémy způsobené meningokélou.

Prognóza

U většiny dětí s meningokélou, které jsou včas operovány, je velmi dobrá. Neurologické problémy bývají minimální nebo vůbec žádné.

Prevence

Sponzorováno

Důležitou roli v prevenci defektů neurální trubice hraje dostatečný příjem kyseliny listové před a během prvních týdnů těhotenství. Doporučuje se všem ženám, které plánují těhotenství.

Studie a zdroje článku

  • Meningocele Autor: Torin Karsonovich; Shashanka Nethi; Kapil Arya.
  • Zdroj obrázku: blueringmedia / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva