Sponzorováno

Megaloblastová anémie – porucha tvorby červených krvinek v kostní dřeni – příznaky, příčiny a léčba 4.32/5 (19)

  • Megaloblastová anémie je typ anémie, která je způsobena poruchou tvorby červených krvinek v kostní dřeni. Charakteristickými rysy této formy anémie jsou abnormálně velké a nezralé červené krvinky, nazývané megaloblasty, které se objevují v kostní dřeni a občas i v periferní krvi.
  • Příčinou megaloblastové anémie je často nedostatek vitaminu B12 (kobalaminu) nebo kyseliny listové (folátu). Tyto látky jsou nezbytné pro tvorbu DNA v buňkách, včetně krvinek. Pokud tělo nedostává dostatečné množství vitaminu B12 nebo kyseliny listové, dochází k narušení procesu tvorby DNA, což způsobuje, že červené krvinky zůstávají nezralé a velké (megaloblasty).
  • Příznaky megaloblastové anémie mohou být: Únava a slabost. Bledá kůže. Dušnost a dechové potíže. Nevolnost a ztráta chuti k jídlu. Bolest v ústech a jazyku.
  • Diagnóza megaloblastové anémie se obvykle provádí na základě klinických příznaků, fyzického vyšetření a laboratorních testů, jako jsou kompletní krevní obraz a měření hladin vitaminu B12 a kyseliny listové v krvi.
  • Léčba megaloblastové anémie často znamená podávání vitaminu B12 nebo kyseliny listové, v závislosti na příčině nedostatku. U pacientů s perniciózní anémií, což je autoimunitní onemocnění, které brání vstřebávání vitaminu B12, může být nutné podávat vitamin B12 injekčně.

Megaloblastická anémie je stav, který způsobuje neobvykle velké červené krvinky. Červené krvinky přenášejí kyslík do tkání a orgánů v těle. Abnormality v červených krvinkách narušují dodávku kyslíku.

Tento článek zkoumá megaloblastickou anémii, včetně jejích příznaků, příčin a léčby.

Megaloblastová anémie - ilustrace

Megaloblastová anémie – ilustrace

 

Co je megaloblastická anémie?

Megaloblastická anémie je krevní stav, který způsobuje, že člověk má atypické červené krvinky. Červené krvinky se při megaloblastická anémii stávají zdeformovanými a neobvykle velkými (říká se jim megaloblasty) a kostní dřeň jich tvoří méně. Kromě toho červené krvinky nedozrávají jako obvykle a nefungují správně.

Hemoglobin v červených krvinkách přenáší kyslík do orgánů a tkání v celém těle. Osoba s megaloblastickou anémií má ale méně červených krvinek, které mohou přenášet kyslík do orgánů a tkání.

Megaloblastická anémie je pouze jednou z forem anémie – existují i jiné formy. Megaloblastická anémie není vzácná, ale lékaři neznají její přesnou prevalenci kvůli nedostatečnému výzkumu.

Jedna studie z roku 2018 zahrnující 1 150 lidí s anémií zjistila, že megaloblastická anémie se vyskytla u 3,6 % případů anémie.

Příčiny – co způsobuje megaloblastickou anémii?

Nedostatek vitaminu B12 nebo vitaminu B9 (folátu) je nejčastější příčinou megaloblastické anémie. Oba vitamíny hrají roli při vývoji zdravých červených krvinek. Když tělo nemá dostatek těchto vitamínů, červené krvinky se nemusí vyvíjet správně.

Méně často může zděděný genetický stav, který ovlivňuje schopnost těla absorbovat některé vitamíny, vést k megaloblastické anémii. U některých kojenců se například vyskytuje vrozený syndrom malabsorpce kyseliny listové.

Megaloblastická anémie se také může vzácně objevit jako vedlejší účinek některých léků, které ovlivňují funkci kostní dřeně.

Co způsobuje nedostatek vitamínu B12?

Nedostatek vitaminu B12 je jednou z hlavních příčin megaloblastické anémie. Ke stavu může vést hned několik faktorů, například:

  • Autoimunitní stavy: Perniciózní anémie je autoimunitní stav, který ovlivňuje schopnost člověka absorbovat vitamín B12.
  • Zažívací problémy: Tenké střevo absorbuje živiny z potravin, které člověk jí. Nějaký problém, který poškozuje tenké střevo, jako je celiakie, může vést k nedostatku vitaminu B12.
  • Strava: Přestože játra ukládají nadbytek vitamínu B12, u někoho, kdo jí velmi málo potravin obsahujících vitamín B12, se může časem vyvinout nedostatek.

Příznaky megaloblastické anémie

Příznaky megaloblastické anémie se mohou vyvíjet pomalu. Někdo nemusí mít příznaky roky. Nedostatek červených krvinek nakonec ovlivňuje množství okysličené krve, kterou dostávají různé části těla.

Sponzorováno

Může se tak vyvinout široká škála příznaků, jako například:

  • únava
  • dušnost
  • bledá kůže
  • závrať
  • nepravidelný srdeční tep
  • svalová slabost
  • nevolnost
  • nevysvětlitelné hubnutí
  • zežloutnutí kůže

Rizikové faktory

Zdá se, že několik faktorů zvyšuje riziko vzniku megaloblastické anémie, včetně problémů a nemocí ovlivňujících absorpci vitaminu B12. Mezi možné rizikové faktory patří:

  • Strava: Jedinci, kteří nejedí maso, vejce nebo mléčné výrobky, mohou mít zvýšené riziko megaloblastické anémie kvůli nedostatku vitamínu B12. Studie z roku 2014 uvádí 80% prevalenci nedostatku vitaminu B12 v populacích v Indii a Hongkongu, kde vegani často nejedí potraviny obohacené o B12 ani nepoužívají doplňky stravy.
  • Léky: Některé léky, jako je metformin a inhibitory protonové pumpy, mohou omezit absorpci B12.
  • Některé zdravotní stavy: Zdravotní stavy, jako je celiakie, ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, mohou narušovat vstřebávání vitaminu B12.

Diagnóza

Lékaři diagnostikují megaloblastickou anémii pomocí anamnézy, fyzických vyšetření a krevních testů.

Lékařská anamnéza pomáhá určit rizikové faktory a příznaky osoby. Fyzikální vyšetření může také pomoci vyloučit další stavy.

Lékař může nařídit následující krevní testy:

  • Kompletní krevní obraz: Tento test poskytuje informace o počtu červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček.
  • Nátěr periferní krve: To znamená pohled pod mikroskopem, abyste viděli tvar a velikost červených krvinek.
  • Počet retikulocytů: Tento krevní test kontroluje nezralé červené krvinky v kostní dřeni.

Krevní testy mohou také potvrdit nedostatek vitamínu B12 nebo folátu.

Léčba megaloblastické anémie

Lékaři obvykle doporučují užívat doplňky, pokud nedostatek vitaminu způsobuje megaloblastickou anémii.

Dospělým mohou lékaři doporučit denní perorální dávku 1 000 mikrogramů vitamínu B12 k nápravě nedostatku. Mohou doporučit 1 miligram perorální dávky folátu denně k nápravě nedostatku folátu.

Lékaři budou také léčit jakékoli problémové stavy, které mohou přispět k megaloblastické anémii, jako je Crohnova choroba.

Prevence

Nejlepším způsobem, jak zabránit megaloblastické anémii, je jíst dostatek potravin, které obsahují vitamín B12 a folát, abyste se vyhnuli jejich nedostatku.

Jedinci, kteří dodržují přísnou veganskou dietu, mohou chtít konzultovat užívání doplňků stravy se svým lékařem.

Zdroje + potraviny s vitamínem B12

Ačkoli jsou dostupné doplňky vitamínu B12, několik potravin tento vitamín obsahuje. Živočišné produkty, jako jsou následující, jsou primárními zdroji vitamínu B12:

  • vejce
  • hovězí
  • losos
  • kuře
  • tuňák
  • mléko

Kromě masa, vajec a mléčných výrobků obsahují vitamin B12 některé obohacené cereálie a nutriční kvasnice.

Megaloblastická anémie vs. perniciózní anémie

Perniciózní anémie je forma megaloblastické anémie. Perniciózní anémie znamená autoimunitní onemocnění, které narušuje vstřebávání vitaminu B12.

Typicky tělo produkuje protein nazývaný vnitřní faktor, který pomáhá při vstřebávání vitamínu B12. Lidé s perniciózní anémií produkují protilátku, která zabraňuje účinkům vnitřního faktoru. To inhibuje schopnost těla absorbovat vitamín B12, což vede k megaloblastické anémii.

Sponzorováno

Máte s megaloblastickou anémií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A přečtěte si u nás další články o anémii

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva