Sponzorováno

Makulární díra – malý otvor nebo defekt ve středu sítnice – příznaky, příčiny a léčba 4.41/5 (17)

  • Makulární díra je malý otvor nebo defekt ve středu sítnice, konkrétně v oblasti zvané makula. Makula je klíčová část sítnice zodpovědná za centrální vidění, které je nezbytné pro detailní úkony, jako je čtení, řízení nebo rozpoznávání obličejů.
  • Makulární díra se nejčastěji vyskytuje v důsledku stárnutí. S věkem se sklivce (gelovitá substance uvnitř oka) může oddělit od sítnice a v některých případech způsobit tah, který vede k rozvoji díry v makule. Další příčinou je pak poranění oka. Těžké trauma oka může také vést k rozvoji makulární díry.
  • Léčba makulární díry závisí na závažnosti stavu.
  • Nejčastěji používanou léčebnou metodou je chirurgický zákrok nazývaný vitrektomie.

Co je makulární díra?

Makulární díra je skutečná díra v makule nebo porucha ve smyslu tloušťky makuly vašeho oka, centrální části vaší sítnice. Sítnice je část vašeho oka, která obsahuje nervové buňky, které reagují na světlo a umožňují nám vidět. Makulární díra se obvykle vyskytuje pouze v jednom oku, i když se může objevit v obou očích zároveň (to je ale spíš vzácné).

Uprostřed sítnice (makuly) jsou nervové buňky velmi blízko u sebe. Někdy rosolovitá hmota, která vyplňuje vaše oko – sklivec – mění svou konzistenci, a jak se smršťuje, může zatáhnout za centrální makulu a způsobit vytvoření makulární díry. Makulární díra může ovlivnit vidění různými způsoby, ale ovlivňuje hlavně vaše centrální vidění (tj. věci, které můžete vidět ve středu vašeho vidění). Velmi také ovlivňuje činnosti, jako je řízení a čtení.

Jedna americká studie uvádí, že počet nových případů makulární díry je 7,8 lidí na 100 000 lidí za rok. Tento stav je častější u žen. Bývá mnohem častější u lidí ve věku 55 a více let, ale obecně se může makulární díra objevit u každého z nás.

Anatomie lidského oka

Anatomie lidského oka – ilustrace – umístění makuly v oku

 

Typy makulárních děr

Existují tyto typy makulárních děr:

  1. primární makulární díry
  2. sekundární makulární díry

Primární makulární díra je ta, která se vyvíjí bez jakéhokoli poranění oka a není způsobena jiným onemocněním či zdravotním problémem. Sekundární makulární díra je makulární díra, která se vyskytuje s nebo v důsledku jiného onemocnění nebo stavu, jako je trauma nebo zánět oka (uveitida).

Existuje několik způsobů, jak mohou oftalmologové klasifikovat makulární díry. Jeden systém používá čtyři stupně, přičemž první stupeň je nejméně závažný a čtvrtý je nejzávažnější. Novější systém má tři stupně makulárních děr na základě výsledků zobrazovacích testů. Lékař vám jistě poskytne informace o tom, jak závažná je vaše makulární díra.

Jaké jsou příznaky makulární díry?

Mezi časné příznaky makulární díry patří:

  • Rozmazané vidění
  • Zkreslené vidění. Rovné čáry mohou být zakřivené nebo zvlněné.
  • Obtížné čtení malého písma.

Pozdějším příznakem makulární díry je tmavá nebo slepá skvrna ve středu vašeho vidění.

Sponzorováno

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, je důležité co nejdříve si domluvit vyšetření u vašeho očního lékaře.

Příčiny – co způsobuje makulární díru?

U většiny lidí jsou makulární díry způsobeny sklivcovou trakcí, která je pravděpodobnější se stárnutím. Někdy je makulární díra výsledkem zranění nebo zdravotního problému, který postihuje oko, včetně krátkozrakosti.

Pravděpodobnost vzniku makulární díry je pravděpodobnější, pokud máte:

  • Velmi vysoký stupeň myopie (krátkozrakost)
  • Zánět v oku (tj. uveitida)
  • Trauma oka

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik makulární díry?

Rizikové faktory pro makulární díry jsou obecně tyto:

  • Stárnutí
  • Jste žena (ty mají vyšší riziko tohoto problému)
  • Očního trauma (úraz)
  • Být velmi krátkozraký
  • Předchozí operace očí nebo záněty oka

Jaké jsou komplikace makulární díry?

Neléčená makulární díra může vést k těmto komplikacím:

  • Zhoršení zraku, zejména centrálního vidění
  • Odchlípnutí sítnice spojené s makulární dírou
  • Zvětšení velikosti makulární díry

Jak se diagnostikuje makulární díra?

Lékař začne tím, že se vás zeptá na vaši rodinnou a zdravotní anamnézu. Určitě jim řekněte o jakémkoli typu léků – o všech léků na předpis a volně prodejných léků – které užíváte. Oční lékař provede kompletní oční vyšetření, to bude znamenat vyšetření štěrbinovou lampou. Lékař vám dá oční kapky do očí, aby se vaše zorničky zvětšily a umožnilo mu to i vyšetření sítnice.

Oftalmolog pravděpodobně objedná jedno nebo více z těchto vyšetření k vyšetření sítnice:

  • Optická koherentní tomografie
  • Fluorescenční angiografie sítnice (také nazývaná fluoresceinová angiografie)

Léčba – jak se makulární díra léčí?

Nejběžnější léčbou makulárních děr je procedura zvaná vitrektomie. Vitrektomie je chirurgický zákrok, při kterém oční specialista odstraní sklivcový gel vašeho oka. Chirurg, oftalmolog vyškolený v chirurgii oka, může také odstranit všechny kousky tkáně (membrány), které mohou napínat vaši makulu.

Chirurg vám do oka vpustí sterilní plyn, aby udržoval tlak na díru, dokud se nezahojí. Možná budete muset zůstat v poloze lícem dolů po dobu jednoho až sedmi dnů.

Pokud máte malou dírku, může oční specialista navrhnout bedlivé sledování a čekání. Někdy se totiž makulární díra v rané fázi sama uzavře.

Jaké jsou komplikace vitrektomie při řešení makulární díry?

Možné komplikace vitrektomie mohou být tyto:

Sponzorováno

Pokud podstoupíte vitrektomii, možná budete muset strávit až týden se sklopenou hlavou, abyste udrželi bublinu plynu ve správné poloze. Plynová bublina je zde po tři až osm týdnů a vaše vidění zůstává rozmazané, zatímco je plynová bublina v oku. Může trvat několik měsíců, než se vaše vidění zlepší a stabilizuje.

Studie a zdroje článku

  • Macular Hole Autoři: Soumyadeep Majumdar; Koushik Tripathy.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva