Sponzorováno

Makulární degenerace – příznaky, prevence a léčba 4.7/5 (30)

  • Makulární degenerace je oční onemocnění, které postihuje makulu, malou centrální část sítnice zodpovědnou za ostré, centrální vidění potřebné pro činnosti jako je čtení, řízení a rozpoznávání obličejů. Existují dva hlavní typy makulární degenerace: suchá a vlhká makulární degenerace.
  • Suchá makulární degenerace - tento typ je častější a postupuje pomaleji. Je charakterizován postupným ztenčováním makuly a hromaděním malých žlutých usazenin nazývaných drúzy pod sítnicí.
  • Vlhká makulární degenerace - ta je méně častá, ale závažnější a postupuje rychleji. Vzniká v důsledku abnormálního růstu nových krevních cév pod makulou, které mohou prosakovat nebo krvácet, což vede k rychlé a těžké ztrátě centrálního vidění.
  • Léčba závisí na typu a stadiu onemocnění. U suché formy může pomoci doplněk stravy obsahující specifické vitamíny a minerály zpomalit progresi. U vlhké formy jsou dostupné léčebné metody jako injekce anti-VEGF látek, které inhibují růst abnormálních krevních cév, laserová terapie nebo fotodynamická terapie.

Jak vidí lidé s makulární degenerací?

Jak vidí lidé s makulární degenerací?

Každý, kdo překročil padesátku, může být ohrožen věkem podmíněnou makulární degenerací. Makulární degenerace je nemoc, která je hlavní příčinou slepoty ve vyšším věku. Trpí jí asi čtvrtina lidí nad 50 let. Lékaři o ní už vážně hovoří jako o epidemii civilizovaného světa. Jde o onemocnění, které se projevuje tak, že dochází k degeneraci žluté skvrny (makuly) na sítnici oka. Žlutá skvrna je zodpovědná za ostré přímé vidění nezbytné pro činnosti, jako jsou čtení, řízení auta, rozeznávání obličejů či jemné ruční práce.

Toto onemocnění souvisí s věkem, proto se mu říká i věkem podmíněná makulární degenerace.

Když se čáry vlní

Prvním příznakem věkem podmíněné makulární degenerace je rozmazané vidění v centru zorného pole. Postiženému se rovné čáry mohou jevit jako vlnité, nerozeznává detaily, posuzování vzdálenosti či výšky se stává denní můrou. Onemocnění narušuje vidění v centrální oblasti zraku, nemocní postupně přestávají vidět na jedno nebo dokonce na obě oči.

Koho nejvíce ohrožuje?

Výzkumy potvrdily, že na vznik nemoci jsou náchylné ženy a kuřáci. Její rozvoj podporují poruchy tukového metabolismu, cukrovka, ateroskleróza, kouření, zvýšená zraková námaha, nedostatek pohybu, obezita a špatný životní styl. Makulární degenerace se nedá vyléčit, ale včasná léčba může zabránit zhoršování zraku. Většina pacientů však přichází na první vyšetření pozdě. Každému člověku ve věku nad padesát let hrozí toto onemocnění, a proto by měl pravidelně navštěvovat očního lékaře.

Makulární degenerace - ilustrace

Makulární degenerace – ilustrace

 

Spolehněte se na odborníka

Jen odborník dokáže diagnostikovat makulární degeneraci a doporučit užívání vhodných doplňků stravy s luteinem.

Makulární degenerace a její prevence

Pokud se chceme vyhnout tomuto problému, je třeba především jíst vyváženou stravu, bohatou na všechny nezbytné mikroživiny, nekouřit, dávat si pozor na váhu a chránit oči před dlouhodobým intenzivním slunečním zářením používáním slunečních brýlí. Pokud není možné pokrýt potřebné množství mikroživin stravou, dá se tento nedostatek vyvážit doplňky stravy. Oční lékaři proto stále častěji doporučují pravidelný příjem doplňků výživy s obsahem luteinu.

Na vznik makulární degenerace má výrazný vliv i nedostatečný příjem antioxidantů – látek, které působí proti volným radikálům v organismu. Volný lutein je silný antioxidant, který působí v lidském těle jako „přírodní sluneční brýle“. Pravidelný příjem luteinu např. i ve výživových doplňcích je účinnou prevencí proti vzniku makulární degenerace, ale i podpůrným prostředkem pro pacienty s již diagnostikovanou tzv. vlhkou formou věkem podmíněné makulární degenerace.

Z přírodních zdrojů se lutein nachází ve vaječném žloutku, v zelenině, např. špenátu, v paprice a v dalších druzích ovoce a zeleniny.

Rizikové faktory pro makulární degeneraci

Rizikové faktory pro toto onemocnění jsou zejména tyto:

Sponzorováno

  • Nízká hustota makulárního pigmentu: pokud nám chybí zejména lutein – nejdůležitějším pigmentem makuly je právě lutein.
  • Kouření: riziko onemocnění je u kuřáků dvakrát vyšší než u nekuřáků, protože kouř z cigaret zvyšuje uvolňování volných radikálů
  • Nesprávná výživa: pokud nám chybí strava bohatá na vitaminy C a E
  • Nedostatek luteinu a zeaxantinu: nacházejí se v zelené zelenině, jako je zelí, špenát, brokolice, hrášek, růžičková kapusta, kukuřice
  • Obezita: oči obézních lidí vykazují nízké hodnoty karotenoidů
  • Přímé a dlouhodobé vystavení slunečnímu záření: poškozuje sítnici
  • Barva duhovky: čím světlejší duhovka, tím vyšší riziko
  • Etnický původ: běloši onemocní častěji než černoši
  • Pohlaví: ženy jsou ohroženy touto chorobou než muži
  • Rodinné dispozice: lidem, kteří mají makulární degeneraci v rodinné anamnéze, čelí větší hrozbě tohoto onemocnění
  • Vysoký tlak může způsobit trombózu v očních cívkách, což může zapříčinit makulární degeneraci
  • Pokud již postihla jedno oko, je vyšší pravděpodobnost, že onemocní i to druhé.

2 formy makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace – má dvě formy:

1. Suchá forma

Vzniká v důsledku omezení funkčnosti makuly. Postižení pozorují výpadky zorného pole nebo slepá místa v centrálním vidění. Pro suchou formu věkem podmíněné makulární degenerace věda ještě nezná účinnou léčbu.

2. Vlhká forma

Vyskytuje se zřídka, v 90% případech způsobuje vážnou ztrátu zraku. Vlhká forma je způsobena prorůstáním abnormálních krevních cév do makuly a přilehlé vrstvy sítnice. Když z těchto cév uniká tekutina do okolní tkáně na zadní straně oka, začnou se tvořit jizvy a rychle dochází ke ztrátě zraku. V raném stádiu onemocnění má pacient obvykle zamlžené vidění nebo vidí věci zdeformované. Vlhká forma věkem podmíněná makulární degenerace může poškodit zrak velmi rychle.

Jednoduchým a účinným testem, kterým lze zjistit jemné změny provázející věkem podmíněnou makulární degeneraci, je vyšetření Amslerovou mřížkou. Dostanete ji u očního lékaře a můžete se doma se pravidelně testovat. Lidem nad 40 let se však doporučuje pravidelná prohlídka u očního lékaře.

TEST: Amslerova mřížka

amslerova-mrizka

 

Podívejte se návod jak s mřížkou pracovat:

  1. Používejte mřížku denně, nebo alespoň jednou týdně.
  2. Pokud používáte brýle na čtení, nasaďte si je.
  3. Zakryjte si jedno oko (například rukou nebo složeným kapesníkem).
  4. Pozorujte mřížku ze vzdálenosti přibližně 30 – 40 cm v dobře osvětlené místnosti.
  5. Dívejte se pouze na černý bod uprostřed obrázku, nepohybujte okem po celé čtvercové síti.
  6. Sledujte, zda vidíte čtvercovou síť jako pravidelnou, zda některé čtverce nechybí nebo nejsou deformovány.
  7. Proveďte zkoušku pro každé oko zvlášť.

Pokud zjistíte změny na čtvercové síti, neváhejte to co nejdříve oznámit očnímu lékaři!

amslerova-mrizka-priklady

 

Důležité je přijít včas

Jakož i v jiných oblastech péče o zdraví je důležité zajistit si především dostatečný přísun informací. I na základě těchto informací je možné rozeznat první příznaky a včas reagovat na nepříjemné onemocnění. Základem včasné prevence je především pravidelná návštěva očního lékaře.

Makulární degenerace a léčba

Makulární degenerace navzdory moderním léčebným postupům v současnosti nelze zcela vyléčit, při včasné diagnostice a nasazení léčby se může stabilizovat či zmírnit. Problémem však je, že pacient ze začátku příznaky ani nemusí vnímat a po propuknutí nemoci naplno už může být na efektivní léčbu pozdě.

U suché formy makulární degenerace se využívají zejména vitaminové preparáty s vysokým obsahem luteinu, zeaxantinu, antioxidantů, omega 3 mastných kyselin a vitamínů E a C. Nejvhodnější léčba vlhké formy je indikována po důkladném vyšetření lékařem a zahrnuje následující možnosti:

1. Injekce do sklivce

Opakovaným aplikováním injekcí s antirastovými faktory (tzv. anti-VEGF) nebo kortikosteroidy přímo do sklivce oka se snažíme zabránit krvácení a vzniku otoků v oblasti žluté skvrny.

2. Fotodynamická terapie

Pacientovi se přímo do žíly podána látka, která je po dosažení sítnice aktivována laserovým zářením. Na místě poškození se tak vytvoří uzávěr nově vzniklých cév, který onemocnění stabilizuje a potlačuje. V případě potřeby je tento typ léčby možné opakovat. Přečtěte si více o fotodynamické terapii.

3. Transpupilární termoterapie (TTT)

Nebo fokální terapie diodovým laserem, či terapie radioaktivními zářiči je dnes už indikována jen pro některé formy onemocnění, tj. kde onemocnění nepostihuje místo nejostřejšího vidění.

A dále si můžete přečíst

VIDEO: Diagnostika a léčba věkem podmíněné makulární degenerace

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Makulární degenerace – příznaky, prevence a léčba”

  1. Vladimír Teťhal napsal:

    Mám 86 let a mám ji na levém oku v takovém stavu, že levým okem mřížku prakticky nerozeznám. Děkuji Bohu, že díky pravém oku můžu pracovat s počítačem. Děkuji. VT

  2. Ľubomíra Jancyková napsal:

    Dobrý den,před týdnem mi diagnostikovali v Sokolově na očním oddělení makulární degeneraci ,obdržele jsem letáček,všichni byli ke mne milí.Zítra 22.3.2023 jedu na první injekci o které mluví lékaři ve videu a píše se v článcích,které mi moc pomohly,zaco mockrát děkuji.Mám 64 let a věřím ,že mi v Sokolově navrátí pani doktorka zrak,který je tak důležitý pro všechni.Přeji všem hezký den a krásné Velikonoce,také radost ze života a hlavně to vzácné zdraví všem lidem.Ľuba Jancyková

Zanechat komentář ke článku

Zpráva